Jak śledzić wykorzystanie danych w systemie Android

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów plany dotyczące danych stały się bardziej ograniczone. Wiele osób musi bacznie obserwować wykorzystanie danych, aby uniknąć niespodziewanych rachunków. Pokażemy Ci, jak to zrobić za pomocą wbudowanych narzędzi Androida.

Wszystkie urządzenia z Androidem mają podstawowy zestaw narzędzi do monitorowania wykorzystania danych. Wiele urządzeń umożliwia także skonfigurowanie ostrzeżeń i limitów użytkowania, które pomogą Ci uniknąć nadmiernego wykorzystania danych. Skonfigurowanie tych narzędzi pomoże Ci zachować kontrolę nad wykorzystaniem i uniknąć kosztownych opłat.

Na telefonie lub tablecie z Androidem raz lub dwa przesuń palcem z góry ekranu w dół, a następnie dotknij ikony „Koło zębate”, aby otworzyć menu „Ustawienia”.

Lokalizacja ustawień „Wykorzystanie danych” różni się w zależności od urządzenia, chociaż narzędzia są w większości takie same. W telefonach Samsung Galaxy przejdziesz do Połączenia> Użycie danych> Dane mobilne. W tym przewodniku używamy telefonu Google Pixel.

Wybierz „Sieć i Internet” w górnej części menu „Ustawienia”.

ustawienia sieci i internetu w systemie Android

Kliknij „Sieć komórkowa”.

wykorzystanie danych w sieci komórkowej Android

U góry ekranu zobaczysz, ile danych wykorzystałeś w tym miesiącu. Aby sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej danych, kliknij „Użycie danych aplikacji”.

dotknij użycia danych w ustawieniach sieci komórkowej

Zobaczysz wykres i listę aplikacji uporządkowaną według wykorzystania danych. Aby uniemożliwić aplikacji korzystanie z danych mobilnych, dotknij jej.

wybierz aplikację z listy wykorzystania danych mobilnych

Wyłącz przełącznik „Dane w tle”. Uniemożliwi to aplikacji korzystanie z danych mobilnych, gdy będzie działać w tle. Po otwarciu aplikacji nadal będzie korzystać z danych mobilnych.

wyłącz użycie danych w tle

Następną rzeczą, jaką możemy zrobić, jest ustawienie ostrzeżenia i limitu danych. Wróć do strony przeglądu z wykorzystaniem danych u góry ekranu. Kliknij „Ostrzeżenie i limit danych”.

ustawić ostrzeżenie i limit wykorzystania danych

Najpierw włącz przełącznik „Ustaw ostrzeżenie o danych”.

włączyć ostrzeżenie o wykorzystaniu danych

Następnie wybierz „Ostrzeżenie dotyczące danych” i wpisz numer ostrzeżenia o zużyciu danych. Po osiągnięciu tego numeru otrzymasz ostrzeżenie o używaniu. Po zakończeniu dotknij „Ustaw”.

wprowadź numer ostrzeżenia o zużyciu danych

Wreszcie, jeśli chcesz, aby Twój telefon całkowicie odciął transmisję danych po osiągnięciu limitu, przełącz przełącznik na „Ustaw limit danych”. Komunikat wyjaśni, że dane mobilne zostaną wyłączone po osiągnięciu limitu.

włączyć limit danych

Wybierz „Limit danych”, a następnie wprowadź liczbę, aby Twoje dane zostały odcięte. Po zakończeniu dotknij „Ustaw”.

wprowadź liczbę określającą limit danych

To właśnie możesz zrobić za pomocą wbudowanych narzędzi do wykorzystania danych na większości urządzeń z Androidem. Jeśli to nie wystarczy lub Twoje urządzenie nie ma tych narzędzi, zalecamy bezpłatną aplikację o nazwie „GlassWire. ”

glasswire dla Androida

GlassWire jest dobrze zaprojektowany i ma te same narzędzia, co wspomniane powyżej. W przeciwieństwie do narzędzi wbudowanych w telefony i tablety z Androidem, GlassWire może również pokazywać wykorzystanie Wi-Fi. To fajna aplikacja, jeśli chcesz uważnie obserwować wykorzystanie wszystkich danych.

x