Jak słuchać radia FM w systemie Linux za pomocą Odio

Na platformie Linux jest kilka świetnych aplikacji radiowych, których można używać do słuchania radia FM w systemie Linux. W przeszłości pisałem o Gradio, a także o kilku i innych. Od czasu rozmowy o tych aplikacjach minęło trochę czasu, a na scenie pojawił się nowy program o nazwie Odio.

Co to jest Odio? To fantazyjna aplikacja radia internetowego. Ma nowoczesny interfejs, jest odświeżająco łatwy w użyciu i ma kilka imponujących funkcji, takich jak ulubione, rankingi stacji i wiele więcej!

W tym poście opowiem o tym, jak zdobyć aplikację Odio i używać jej do słuchania radia FM w systemie Linux. Porozmawiam również o tym, jak poruszać się po niektórych z najbardziej przydatnych funkcji. Zacznijmy!

Włącz obsługę Snap

Aplikacja radiowa Odio cieszy się szerokim wsparciem w systemie Linux dzięki pakietom Snap. Jedynym sposobem korzystania z tej aplikacji w systemie Linux jest Snap, więc przed kontynuowaniem ważne jest, aby włączyć usługę Snapd w systemie.

Obecnie pakiety Snap działają na prawie każdej dystrybucji Linuksa. W szczególności Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSUSE, Arch Linux, Solus, Gentoo, Linux Mint, Raspberry Pi i wiele więcej.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja dystrybucja Linuksa obsługuje Snap, przejdź do witryny programistów Snapcraft, mają listę systemów operacyjnych Linux, które mogą uruchamiać pakiety Snap. Ponadto Snapcraft ma szczegółowe instrukcje, jak sprawić, aby środowisko wykonawcze Snapd działało na każdym z nich!

Nie możesz znaleźć instrukcji w witrynie Snapcraft? Możemy pomóc! Sprawdź nasz samouczek dotyczący konfigurowania pakietów Snap w systemie Linux. Opisuje, jak zainstalować Snapd, włączyć usługi, a nawet używać pakietów Snap dla większości nowoczesnych systemów operacyjnych Linux.

Zainstaluj Odio

Teraz, gdy środowisko wykonawcze SnapD działa w systemie Linux, aplikację Odio można zainstalować za pośrednictwem sklepu Snap. Uruchom terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie wprowadź poniższe polecenie, aby rozpocząć proces instalacji.

sudo snap install odio

Alternatywnie, jeśli nie lubisz terminalu, otwórz oprogramowanie Gnome, KDE Discover lub Centrum oprogramowania Ubuntu, kliknij pole wyszukiwania, wpisz „Odio”, a następnie wybierz przycisk „zainstaluj”.

Dostęp do popularnych stacji

Odio ma kilka różnych sposobów słuchania radia online, dlatego wielu użytkowników Linuksa woli używać go do swoich potrzeb. Jedną z jego najlepszych funkcji jest sekcja „Kliknięcie u góry”; lista najpopularniejszych stacji radiowych oferowanych przez aplikację.

Aby uzyskać dostęp do kategorii Top Click w Odio, uruchom aplikację i pozwól jej się załadować. Następnie znajdź „Strona główna” na pasku bocznym i wybierz go, aby przejść do strony powitalnej. Następnie poszukaj opcji „Kliknięcie u góry” i wybierz ją myszą. Następnie zostaniesz przeniesiony do niektórych z najczęściej odtwarzanych stacji.

Gdy znajdziesz się w sekcji Top Click, przejrzyj i znajdź to, czego chcesz posłuchać, i kliknij przycisk odtwarzania, aby rozpocząć transmisję. Lub kliknij ikonę serca, aby zapisać stację w ulubionych do późniejszego przeglądania.

Polecane stacje

Oprócz stacji radiowych „Najczęstsze kliknięcia” Odio ma również kilka starannie wybranych stacji radiowych, które znajdują się w sekcji „Polecane” w sekcji „Strona główna”.

Wyszukaj stacje

Aplikacja radiowa Odio ma imponującą funkcję wyszukiwania, dzięki której użytkownicy mogą szybko przeszukiwać obszerną bibliotekę stacji w celu znalezienia czegoś do słuchania. Aby skorzystać z tej funkcji, kliknij pole wyszukiwania z napisem „wyszukaj stacje” i wpisz w nim kilka słów kluczowych. Następnie naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby załadować wyniki.

Wyniki wyszukiwania pokażą Ci listę kanałów na podstawie Twoich słów kluczowych. Przejrzyj i znajdź tę, której chcesz posłuchać. Alternatywnie wybierz ikonę serca, aby zapisać ją w bibliotece stacji.

Sortuj stacje według kraju i języka

Ogromną zaletą radia internetowego jest to, że bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, możesz sprawdzić stacje z dowolnego miejsca. Odio jest doskonały pod tym względem, a nawet pozwala użytkownikom sortować stacje radiowe na podstawie określonych języków i krajów.

Aby posortować według kraju, spójrz na pasek boczny po lewej stronie w aplikacji Odio i kliknij opcję „Kraje”. Zobaczysz wtedy ogromną listę krajów. Przejdź przez i kliknij flagę kraju na liście, z której chcesz zobaczyć stacje.

Sortowanie według języków działa tak samo, jak sortowanie według kraju. Aby to zrobić, znajdź opcję „Język” na pasku bocznym i kliknij ją myszą. Następnie przejrzyj listę języków i wybierz tę, w której chcesz natychmiast zobaczyć stacje radiowe w tym języku.