Udostępnij teraz w social media:

Komputery Mac są dostarczane z solidnym wbudowanym narzędziem do kompresji, które może pomóc w spakowaniu i rozpakowaniu plików i folderów. Ponadto jest bardzo łatwy w użyciu! Aby uzyskać dodatkową funkcjonalność, zawsze możesz wypróbować również aplikację innej firmy.

Najpierw porozmawiajmy o wbudowanym narzędziu Archive Utility. To nie jest aplikacja, ale funkcja głęboko zintegrowana z aplikacją Finder.

Jak spakować pliki i foldery na komputerze Mac

Aby rozpocząć, otwórz aplikację „Finder” i znajdź pliki lub foldery, które chcesz skompresować. Jeśli wybierasz wiele plików, przytrzymaj klawisz Command podczas wybierania plików.

Sprawdź -   Jak nowe logo USB4 uprości zakupy

Po dokonaniu wyboru kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe. Tutaj kliknij opcję „Kompresuj”.

Jeśli używasz wielu plików, opcja Kompresuj również pokaże, ile plików wybrałeś.

Po zakończeniu procesu kompresji zobaczysz nowy skompresowany plik w tym samym folderze. Jeśli skompresowałeś pojedynczy plik lub folder, archiwum będzie miało tę samą nazwę z rozszerzeniem „.zip”.

Jeśli skompresowałeś wiele plików, zobaczysz nowy plik o nazwie „Archive.zip”. Należy zmienić nazwę pliku, aby był łatwiejszy do znalezienia.

Możesz teraz przenieść skompresowany plik ZIP do innego folderu lub wysłać go jako załącznik do wiadomości e-mail.

Jak rozpakować pliki i foldery na komputerze Mac

Rozpakowywanie archiwum jest jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy jest to plik Zip pobrany z Internetu, czy coś, co sam skompresowałeś.

Sprawdź -   Jak ukryć folder w systemie Windows 10

Przejdź do archiwum w aplikacji Finder i kliknij dwukrotnie plik Zip. Po kilku sekundach plik lub folder zostanie rozpakowany w tym samym folderze.

Kliknij dwukrotnie plik Zip, aby rozpakować plik lub folder na komputerze Mac

Jeśli był to pojedynczy plik, zobaczysz, że plik powróci do swojego pierwotnego stanu z nienaruszoną nazwą. Jeśli dekompresujesz folder lub plik Zip zawierający wiele plików, pojawi się on jako folder o tej samej nazwie co archiwum.

Jak zmienić ustawienia narzędzia do archiwizacji

Mimo że Archive Utility nie ma widocznego interfejsu użytkownika, możesz zmienić niektóre jego ustawienia. Aby to zrobić, otwórz Spotlight na komputerze Mac (Command + Space) i wyszukaj „Archive Utility”.

Wyszukaj narzędzie do archiwizacji w wyszukiwarce Spotlight

Po otwarciu kliknij element „Archive Utility” na pasku menu i kliknij opcję „Preferences”.

Sprawdź -   Jak usunąć pliki i katalogi w terminalu Linux

Kliknij opcję Preferencje w menu Narzędzia archiwum

Tutaj będziesz mógł zmienić zachowanie narzędzia Archive Utility w aplikacji Finder. Możesz utworzyć nowe domyślne miejsce docelowe dla wszystkich skompresowanych i zdekompresowanych plików, a także przenieść zarchiwizowane pliki do Kosza.

Archive Utility Preferences

Alternatywa innej firmy: Unarchiver

Jeśli szukasz więcej funkcji lub chcesz zdekompresować różne formaty, takie jak RAR, 7z, Tar itd., Wypróbuj The Unarchiver. Jest to całkowicie darmowe narzędzie, które obsługuje kilkanaście popularnych i mało znanych formatów archiwów.

Lista formatów Unarchiver

Aplikacja umożliwia zmianę domyślnego miejsca docelowego ekstrakcji. Ponadto umożliwia utworzenie nowego folderu do wyodrębniania plików, automatyczne otwieranie folderów po zakończeniu wyodrębniania i włączenie opcji przeniesienia archiwum do Kosza po zakończeniu rozpakowywania.