Udostępnij teraz w social media:

W przeciwieństwie do wielu aspektów Linuksa, obsługa Bluetooth nie jest automatyczna w jądrze Linuksa. Jest to w dużej mierze spowodowane stosem Bluetooth i jego współpracą z całym systemem Linux. Aby to nadrobić, przyjazne dla użytkownika dystrybucje, takie jak Ubuntu, Elementary itp., Bardzo się starają skonfigurować Bluetooth dla użytkowników. Jednak nie wszystkie systemy Linux to robią. Konieczne jest zainstalowanie różnych usług i klientów Bluetooth. Ponadto każde radio Bluetooth jest inne (a niektóre nie mają sterowników typu open source), co oznacza, że ​​należy je zainstalować po fakcie. Oto jak sparować i używać urządzeń Bluetooth w systemie Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Uwaga: Używasz Ubuntu? Jeśli tak, Twój komputer może już mieć znakomitą obsługę Bluetooth i nie ma potrzeby konfigurowania go w tym artykule.

Arch Linux

sudo pacman -S bluez bluez-utils

Fedora

sudo dnf install bluez bluez-tools

OpenSUSE

Pobieranie narzędzi i usług Bluetooth w SUSE odbywa się za pomocą OBS. Idź do tej stronyi kliknij przycisk szybkiej instalacji. Stąd YaST zainstaluje wszystko.

Sprawdź -   5 najlepszych alternatyw dla sklepu z grami Steam dla systemu Linux

Debian

sudo apt-get install bluez*

Inne systemy Linux

Stos Bluetooth bluez jest kompatybilny ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa, nawet z systemem operacyjnym Chrome! Z tego powodu użytkownicy mniej znanych, alternatywnych dystrybucji Linuksa nie będą mieli problemu z uruchomieniem tych narzędzi. Aby je zainstalować, otwórz menedżera pakietów i wyszukaj „bluez”. Zainstaluj wszystko ze słowem „bluez”, aby być bezpiecznym.

Alternatywnie, przejdź do witryny pobierania, pobierz kod źródłowy i skompiluj go ręcznie.

Pobieranie klienta Blueman

Zainstalowanie Bluez umożliwia środowisku pulpitu Linux bezpośrednie korzystanie z Bluetooth. Oznacza to, że jeśli używasz KDE Plasma, będzie działać bezpośrednio z klientem KDE Bluetooth. To samo dotyczy wbudowanego klienta Gnome Shell. Więc nie ma potrzeby instalowania Blueman.

Jeśli używasz środowiska pulpitu Linux lub menedżera okien, który nie ma wbudowanego menedżera Bluetooth, rozważ zainstalowanie Blueman. To lekkie narzędzie do połączeń, które znacznie ułatwia interakcję z urządzeniami.

Arch Linux

sudo pacman -S blueman

Fedora

sudo dnf install blueman

OpenSUSE

sudo zypper install blueman

Debian

sudo apt-get install blueman

Inne systemy Linux

Narzędzie do połączeń Blueman jest szeroko stosowane w systemie Linux. Aby znaleźć go w alternatywnych dystrybucjach Linuksa, otwórz menedżera pakietów (lub przeglądarkę oprogramowania), wyszukaj „blueman” i zainstaluj. Nie możesz go znaleźć w źródłach oprogramowania? Zamiast tego pobierz go z sourceforge!

Sprawdź -   Jak zainstalować system Linux na komputerze Mac

Konfiguracja

Pobranie stosu Bluez Bluetooth i zainstalowanie go w systemie Linux nie wystarczy. Usługi muszą być aktywne lub urządzenia nie będą się łączyć. Najpierw otwórz terminal i uzyskaj powłokę roota za pomocą: sudo -s

Za pomocą powłoki głównej ręcznie załaduj ogólny sterownik USB Bluetooth, jeśli używasz klucza sprzętowego BT.

modprobe btusb

Jeśli używasz laptopa z wbudowanym radiem Bluetooth, sterownik (jeśli jest obsługiwany przez Linux) powinien automatycznie załadować sterownik, więc nie ma potrzeby ręcznego ładowania.

Uwaga: niektóre klucze Bluetooth nie obsługują tego sterownika w systemie Linux. Jeśli tak się stanie, przeczytaj instrukcję swojego urządzenia i sprawdź, jakich sterowników wymaga ono do działania w systemie Linux.

Arch Linux, Fedora, SUSE i inne systemy Linux

Najpierw włącz usługę BT, aby zawsze uruchamiała się po uruchomieniu systemu Linux. Odbywa się to za pomocą:

sudo systemctl enable bluetooth.service

Następnie od razu uruchom usługę:

sudo systemctl start bluetooth.service

Jeśli w dowolnym momencie systemctl odmówi uruchomienia lub włączenia tych usług, rozważ użycie opcji wymuszenia:

sudo systemctl enable bluetooth.service -f

i

sudo systemctl start bluetooth.service -f

Starszy Debian

Używasz wersji Debiana, która nie ma systemd? Jeśli tak, po zainstalowaniu Bluez i wszystkich innych narzędzi Bluetooth, uruchom ponownie komputer. Usługi startowe będą aktywne po ponownym zalogowaniu.

Sprawdź -   Jak wygodnie korzystać z komputera z systemem Linux w nocy ze ściemniaczem pulpitu

Łączenie się z Bluetooth w Gnome

Jeśli usługa Bluetooth działa poprawnie, po podłączeniu klucza Bluetooth (lub) korzystaniu z wbudowanego radia Bluetooth w komputerze, na panelu Gnome powinna pojawić się ikona Bluetooth.

Kliknij ikonę, aby rozwinąć menu. W menu wybierz „Ustawienia Bluetooth”, aby wywołać narzędzie do przeglądania urządzenia.

W narzędziu do przeglądania kliknij urządzenie, z którym chcesz się połączyć.

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, które daje Gnome, aby uzyskać połączenie.

Łączenie się z Bluetooth w KDE

Aby podłączyć urządzenia Bluetooth do pulpitu KDE Plasma, upewnij się, że działa Twój klucz sprzętowy USB (lub) wbudowane radio Bluetooth.

Stąd kliknij ikonę BT w panelu Plasma, a następnie wybierz urządzenie, z którym chcesz się połączyć. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na narzędziu, aby sparować!

Łączenie się z Bluetooth w Blueman

Aby urządzenie Bluetooth działało z Blueman, najpierw kliknij ikonę Bluetooth w zasobniku systemowym. Następnie kliknij przycisk „Szukaj”, aby wyszukać urządzenie. Kiedy pojawi się urządzenie, wybierz je myszą, a następnie kliknij „setup”.

Narzędzie Blueman przeprowadzi Cię przez proces parowania. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, a wkrótce urządzenie zostanie sparowane.

Wniosek

Bluetooth zawsze był niepewny w Linuksie, a wiele dystrybucji Linuksa nie konfiguruje go od razu. Miejmy nadzieję, że postępując zgodnie z tym przewodnikiem, Twoje problemy z Bluetooth w systemie Linux odejdą do przeszłości.