Jak sprawdzić, czy system Windows 10 zamyka się normalnie

Windows 10 może ulec awarii. W rzeczywistości na początku robił to bardzo często. Awaria nie jest normalnym zamknięciem. Jest to wymuszone zamknięcie zainicjowane przez system. Użytkownicy również mogą wymusić zamknięcie systemu Windows 10 bez korzystania z menu zasilania. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania na laptopie lub komputerze stacjonarnym, aż system się wyłączy. Nie powinieneś zmuszać systemu do zamknięcia, chyba że nie ma absolutnie żadnej alternatywy. Jeśli podejrzewasz, że Twój system się zawiesił lub ktoś zmusił go do zamknięcia, możesz to sprawdzić. Dziennik zdarzeń pozwala sprawdzić, czy system Windows 10 zamknął się normalnie, czy nie. Wszystko, co musisz wiedzieć, to poprawny identyfikator zdarzenia, którego szukasz.

Identyfikatory zdarzeń zamykania systemu Windows 10

Aby wyświetlić zdarzenia związane z wyłączaniem systemu Windows 10, otwórz okno uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R i wpisz następujące polecenie;

eventvwr.msc

Naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć przeglądarkę zdarzeń.

W lewej kolumnie rozwiń Dzienniki systemu Windows> System. Spójrz na kolumnę po prawej stronie, a znajdziesz opcję filtrowania bieżącego dziennika. Kliknij „Filtruj bieżący dziennik…”.

W obszarze Filtruj bieżący dziennik kliknij w polu . Tutaj wprowadzisz identyfikator zdarzenia, aby wyświetlić wszystkie zarejestrowane zdarzenia, które mu odpowiadają.

Identyfikator zdarzenia

Jeśli chodzi o zamknięcie systemu, wymuszone zamknięcie, awarię systemu i ponowne uruchomienie systemu, poniżej przedstawiono identyfikatory zdarzeń, według których należy filtrować;

Wymuszone zamknięcie: identyfikator zdarzenia 6008

Normalne wyłączenie: identyfikator zdarzenia 6006

Awaria systemu / BSOD: identyfikator zdarzenia 1001

System włączony: identyfikator zdarzenia 6005

Nie ma sposobu, aby stwierdzić, kiedy system został ponownie uruchomiony, jednak można filtrować według identyfikatorów zdarzeń 6006 i 6005 i porównywać sygnaturę czasową każdego z nich.

Informacje o identyfikatorze zdarzenia

Informacje opisujące którekolwiek z powyższych zdarzeń nie powiedzą w prosty sposób, że twój system został zamknięty lub się zawiesił. Jeśli tego szukasz, rejestrowane zdarzenie jest Twoją odpowiedzią. We wszystkich przypadkach wydarzenie będzie miało znacznik daty i czasu.

Poniżej przedstawiono informacje o zdarzeniach dotyczących uruchamiania systemu. Opis mówi po prostu, że usługa wydarzenia została uruchomiona. Jest to usługa, która rejestruje wszystkie zdarzenia w systemie Windows i zaczyna się i kończy w systemie Windows.

Zdarzenia nie będą rozróżniać między sposobem zamknięcia systemu, np. Za pomocą menu zasilania, wiersza polecenia lub aplikacji. Nie można również rozróżnić między tym, w jaki sposób system został zmuszony do zamknięcia, tj. Czy przycisk zasilania był wciśnięty, czy system został odłączony.

x