Jak sprawdzić, czy system Windows 10 został zainstalowany z UEFI lub Legacy BIOS

BIOS może obsługiwać dwa typy oprogramowania układowego; legacy lub UEFI. UEFI to nowoczesne, bezpieczniejsze oprogramowanie układowe, które działają w nowszych systemach. Nie ma w tym nic skomplikowanego, wybór urządzenia rozruchowego w UEFI jest nieco inny niż w przypadku starszego systemu BIOS. Jeśli chcesz sprawdzić, czy zainstalowałeś system Windows 10 w UEFI lub starszym systemie BIOS, możesz sprawdzić pliki dziennika instalacji i dowiedzieć się.

Dziennik instalacji systemu Windows 10

Będzie to działać bez względu na wiek lub niedawną instalację systemu Windows 10. Otwórz dysk C lub dowolny dysk, na którym zainstalowałeś system Windows 10. Przejdź do następującej lokalizacji, ale jeśli zainstalowałeś system Windows na innym dysku, zamień go na poniższy adres;

C:WindowsPanther

W tym miejscu chcesz poszukać pliku o nazwie „setupact.log”. To jest plik dziennika instalacji, który można wyświetlić w Notatniku. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz za pomocą z menu kontekstowego. Wybierz Notatnik z listy sugerowanych aplikacji. Jeśli chcesz, możesz użyć innych edytorów tekstu, ale Notatnik to opcja dostępna w systemie Windows 10 po wyjęciu z pudełka.

Po otwarciu pliku dziennika wywołaj pasek wyszukiwania za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + F i wyszukaj następujące;

Detected boot environment

Spójrz na wprowadzoną dla niego wartość. Jeśli mówi EFI, oznacza to, że system Windows 10 został zainstalowany z systemu UEFI BIOS. Jeśli jest na nim napis BIOS, system został zainstalowany ze starszą wersją BIOS.

Istnieje możliwość zmiany oprogramowania układowego BIOS po zainstalowaniu systemu Windows, a zmiana nie ma żadnego wpływu na sam system operacyjny. Dlatego jest całkowicie możliwe, że instalacja systemu Windows 10 odbyła się na jednym typie systemu BIOS, ale system działa obecnie na innym. W systemie Windows 10 można łatwo sprawdzić, który jest aktualnym typem oprogramowania układowego BIOS.

Jeśli okaże się, że używasz innego typu oprogramowania układowego BIOS, a system Windows 10 został zainstalowany przy użyciu innego, nie jest to błąd. Jest całkowicie możliwe, że ktokolwiek zainstalował system Windows 10, zdecydował się użyć do tego innego systemu BIOS. Powinniśmy wspomnieć, że chociaż zmiana typu BIOS jest dość łatwa później, tj. Po zainstalowaniu systemu Windows 10, zrobienie tego przed zainstalowaniem systemu Windows 10 nie jest dobrym pomysłem, chyba że masz już skonfigurowane dla niego dyski.

UEFI wymaga, aby na dyskach była używana tablica partycji GPT, podczas gdy starszy BIOS działa z MBR. Jeśli nie wiesz, co to jest, najlepiej użyć aktualnie skonfigurowanego systemu BIOS.