Jak sprawdzić, czy Twój Chromecast wciąż otrzymuje aktualizacje

Firma Google wypuściła Chromecasta pierwszej generacji w 2013 roku i nadal otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń – ale to wszystko. Jak potwierdziła firma Google 9To5Google, ten oryginalny Chromecast nie otrzyma nowych funkcji. Być może nadszedł czas na aktualizację, jeśli masz stary.

Sprawdzenie, czy masz Chromecasta pierwszej generacji, jest proste. Możesz spojrzeć na sam sprzęt Chromecasta lub otworzyć aplikację Google Home na smartfonie.

Sprawdź generację swojego Chromecasta, patrząc na to

Jeśli nie pamiętasz z czubka głowy, po prostu zajrzyj za telewizor i zobacz, który z nich jest podłączony do portu HDMI telewizora.

Chromecast pierwszej generacji był bardziej patykiem z zaokrąglonym końcem, podczas gdy druga generacja i nowsze Chromecasty są pełne.

Na poniższym zdjęciu Chromecast po lewej stronie to Chromecast pierwszej generacji. Jeśli Twój Chromecast wygląda jak ten po lewej, a nie ten po prawej, masz starszego Chromecasta, który otrzymuje tylko aktualizacje zabezpieczeń, a nie nowe funkcje.

Znajdź wersję swojego Chromecasta w telefonie

Możesz również to sprawdzić za pomocą aplikacji Google Home na urządzeniu mobilnym. Upewnij się, że telefon lub tablet jest połączony z tą samą siecią Wi-Fi, z której korzysta Chromecast, a następnie otwórz aplikację Google Home Android, iPhone lub iPad.

Kliknij Chromecasta, którego wersję chcesz znaleźć.

Stuknij ikonę ustawień w kształcie koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu.

Przewiń w dół do dołu tego ekranu i spójrz na numer „Wersja oprogramowania Cast” na dole ekranu.

Jeśli jest 1,36, używasz Chromecasta pierwszej generacji. Jeśli jest 1,40 lub nowszy, używasz Chromecasta drugiej generacji lub nowszego. Możesz sprawdzić najnowsze wersje oprogramowania sprzętowego powiązane z każdym Chromecastem w Google Wersje oprogramowania sprzętowego Chromecasta Strona internetowa.

Czy powinieneś uaktualnić swojego starego Chromecasta?

Jeśli używasz Chromecasta pierwszej generacji, uaktualnienie może być dobrym pomysłem. Nowe Chromecasty otrzymają nie tylko nowe funkcje oprogramowania, ale także ulepszony sprzęt.

Na przykład Chromecast pierwszej generacji jest kompatybilny tylko z sieciami Wi-Fi 2,4 GHz, podczas gdy wszystkie inne Chromecasty są zgodne zarówno z sieciami Wi-Fi 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Chromecast drugiej generacji dodał również obsługę Wi-Fi 802.11ac. Modele Chromecast Ultra oferują obsługę 4K i są jedynymi Chromecastami kompatybilnymi z nadchodzącą usługą Google do strumieniowania gier Stadia. Chromecast trzeciej generacji nie oferuje 4K, ale może odtwarzać wideo 1080p z prędkością do 60 FPS (klatek na sekundę). Chromecasty pierwszej i drugiej generacji obsługują tylko odtwarzanie wideo 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Nadal są też tanie. Oryginalny Chromecast pierwszej generacji został wprowadzony na rynek w cenie 35 USD w 2013 r., A Chromecast trzeciej generacji jest nadal dostępny za 35 USD. Jeśli chcesz Chromecast Ultra, zamiast tego będzie cię to kosztować 59 USD.

Ale czy naprawdę potrzebujesz aktualizacji? Niekoniecznie. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego Chromecasta i działa on dla Ciebie, to nie jest tak, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa – nadal otrzymujesz aktualizacje zabezpieczeń. Google powiedział 9To5Mac, że firma będzie „nadal aktualizować go, wprowadzając poprawki błędów i zabezpieczeń”. Po prostu nie spodziewaj się funkcji takich jak grupy głośników bez kupowania nowego sprzętu w przyszłości.

x