Jak sprawdzić, czy Twój MacBook się ładuje

Zapomnienie o prawidłowym ładowaniu MacBooka przez noc może wywołać ból głowy rano. A jeśli rozwiązujesz problem z uszkodzonym MacBookiem, sprawdzenie, czy można go naładować, jest jednym ze sposobów wykluczenia problemów z baterią.

Starsze Macbooki mają lampki na kablu ładującym

Jeśli Twój MacBook został wyprodukowany przed 2016 rokiem i ma magnetyczny kabel do ładowania (nawet „stary” w kształcie litery L), na końcu kabla będzie miał lampkę wskazującą, że ładuje się. Jeśli światło jest pomarańczowe, ładujesz. Jeśli świeci na zielono, bateria jest pełna i wyczerpuje się zasilacz. Nawet jeśli się nie włącza, powinien nadal mieć światło, jeśli problem nie dotyczy baterii.

Jeśli masz nowego MacBooka z ładowarką USB typu C, to inna historia. Ładowarka USB-C nie ma wskaźnika, co oznacza, że ​​jeśli MacBook się nie włącza, możesz nie mieć pojęcia, czy przyczyną jest bateria, czy też kabel jest po prostu uszkodzony.

Jeśli masz naprawdę stary kabel lub kabel innej firmy, możesz również brakować światła.

Jednym ze sposobów sprawdzenia podczas rozwiązywania problemów z kablem USB C bez światła jest pozostawienie go podłączonego na chwilę i sprawdzenie, czy cegła zasilająca się nagrzewa. Podczas ładowania generują ciepło, więc jeśli się nie ładuje, będzie zimno.

Inną rzeczą, którą możesz spróbować, jest świecenie latarką na logo Apple z tyłu. Jeśli widzisz coś na ekranie, oznacza to, że podświetlenie jest zepsute (dość powszechny problem, często mylony z tym, że w ogóle się nie włącza) i powinieneś znaleźć Apple Store. A może całkowicie zmniejszyłeś jasność, a MacBook jest w porządku.

Wskazówka: nowsze MacBooki wydają dźwięk po podłączeniu ładowarki. To ding, który brzmi jak dźwięk po podłączeniu iPhone’a, ale jest cichszy. Nie usłyszysz go również, jeśli dźwięk laptopa jest wyłączony lub bateria jest całkowicie rozładowana po podłączeniu kabla. Mimo to możesz spróbować odłączyć i ponownie podłączyć kabel, aby posłuchać dźwięku. Jeśli to słyszysz, wiesz, że się ładuje.

Czy jest włączony, a ekran jest widoczny?

Menu rozwijane baterii

Jeśli tak, stan baterii jest wyświetlany na górnym pasku menu, wraz z aplikacjami używającymi dużo soku i ostrzeżeniami, jeśli bateria jest stara (i nie ładuje się zbyt dobrze). Jeśli bateria się ładuje, nad ikoną baterii będzie widoczny symbol błyskawicy.

Jeśli nie widzisz ikony na pasku menu, może być wyłączona. Otwórz aplikację Preferencje systemowe i kliknij ikonę „Oszczędzanie energii” w kształcie żarówki. U dołu powinno znajdować się „Pokaż stan baterii na pasku menu”. Upewnij się, że jest to zaznaczone.

Ustawienia baterii

W tym miejscu możesz również dostosować inne ustawienia związane z zasilaniem, w tym szybkość wyłączania się wyświetlacza, gdy nie jest używany.

Jeśli to wszystko zawiedzie, a nadal masz problemy z uszkodzonym MacBookiem, prawdopodobnie najlepiej skonsultować się z lokalnym Apple Store w celu naprawy.

x