Udostępnij teraz w social media:

Pytanie, które często zadają użytkownicy, dotyczy tego, czy mają 32-bitowy czy 64-bitowy system Windows. Jest to dość łatwe do ustalenia, jeśli masz już zainstalowany system Windows w swoim systemie. To tylko kwestia wyszukania informacji. Warto jednak zapytać, co decyduje o tym, który system Windows zainstalować? 32-bitowa lub 64-bitowa instalacja systemu Windows jest oparta na architekturze procesora. Mówiąc prościej, musisz sprawdzić, czy Twój procesor jest 32-bitowy, czy 64-bitowy, aby określić, który system Windows należy zainstalować. Oto, jak sprawdzić architekturę procesora, a także jak sprawdzić, czy w systemie jest zainstalowany 32-bitowy lub 64-bitowy system Windows.

Procesor – 32-bitowy lub 64-bitowy

Otwórz wiersz polecenia na komputerze z systemem Windows. Jeśli, co zrozumiałe, nie masz zainstalowanego systemu Windows i musisz określić architekturę procesora, również do tego dojdziemy. W wierszu polecenia wprowadź następujące informacje i naciśnij klawisz Enter.

echo %PROCESSOR_ARCHITECTURE%

Jeśli wiersz polecenia zwraca AMD64, oznacza to, że architektura twojego procesora jest 64-bitowa.

Wiersz polecenia bez zainstalowanego systemu Windows

Aby to zrobić, będziesz potrzebować rozruchowego systemu Windows 10 USB. Włóż USB i upewnij się, że jest to pierwsze urządzenie rozruchowe. Możesz zmienić kolejność urządzeń rozruchowych w systemie BIOS. Instalacja systemu Windows zostanie załadowana. Wybierz język, metodę wprowadzania i strefę czasową, aby kontynuować. Gdy zobaczysz ekran „Zainstaluj teraz”, nie klikaj przycisku Zainstaluj teraz. Zamiast tego spójrz na lewy dolny róg, gdzie zobaczysz opcję „Napraw komputer”. Wybierz to.

Sprawdź -   Jak ustawić niestandardową orientację paska zadań dla wielu wyświetlaczy w systemie Windows 10

Następnie wybierz opcję Rozwiązywanie problemów. W obszarze Opcje zaawansowane wybierz opcję Wiersz polecenia. Uruchom polecenie, aby dowiedzieć się, czy Twój procesor jest 32-bitowy czy 64-bitowy.

Windows – 32-bitowy lub 64-bitowy

Dowiedzenie się, czy masz 32-bitowy czy 64-bitowy system Windows, jest łatwe.

Windows 10

Otwórz aplikację Ustawienia w systemie Windows 10. Przejdź do grupy ustawień System i wybierz kartę Informacje. Przewiń w dół, a dowiesz się, czy masz zainstalowany 32-bitowy czy 64-bitowy system Windows.

Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10

Działa to we wszystkich wersjach systemu Windows od Windows 7 do Windows 10. Otwórz Panel sterowania. Przejdź do System & Security. Kliknij opcję „Wyświetl ilość pamięci RAM i szybkość procesora”.

Sprawdź -   Jak przesyłać strumieniowo darmową muzykę z Amazon Prime

Spowoduje to wyświetlenie kompleksowego podsumowania systemu, w tym zainstalowanej architektury systemu Windows.

Ważne jest, aby typ instalowanego systemu Windows był zgodny z przeznaczeniem procesora. Jeśli tak się nie stanie, napotkasz problemy, które pozornie będą wymagały rozwiązania, a nawet oczywistą przyczynę. Jeśli instalujesz aplikację i musisz wybrać między x56 a x64, musisz ponownie znać typ systemu, aby zainstalować poprawną wersję aplikacji.