Jak sprawdzić dostępność aktualizacji aplikacji komputerowych w systemie Windows 10

Microsoft Store może nie być najbardziej popularnym sklepem z aplikacjami na komputerowy system operacyjny, ale ma jedną zaletę; podsumowujące aktualizacje aplikacji. Możesz sprawdzić i zaktualizować każdą aplikację zainstalowaną ze sklepu za jednym razem. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć aplikację Microsoft Store, sprawdzić dostępność aktualizacji i zainstalować je wszystkie lub zainstalować wybrane aktualizacje. Aplikacje UWP aktualizują się na miejscu; nie musisz niczego ponownie instalować. Tego samego nie można powiedzieć o aplikacjach komputerowych. Wiele aplikacji komputerowych aktualizuje się na miejscu, ale nie ma jednego sposobu, aby sprawdzić, czy wszystkie aplikacje komputerowe są zaktualizowane i zainstalować je. Biorąc pod uwagę, że większość aplikacji na Windows 10 jest nadal aplikacjami na komputery stacjonarne, jest to poważna wada.

Jeśli chcesz sprawdzić dostępność aktualizacji aplikacji komputerowych dla każdej aplikacji w systemie, rozważ użycie SUMo (Monitor aktualizacji oprogramowania). Aplikacja ma darmową wersję i wersję premium. Darmowa wersja pozwala sprawdzać, czy w każdej aplikacji komputerowej są dostępne aktualizacje, i pobiera wszelkie aktualizacje za pośrednictwem serwerów SUMo. Wersja premium pozwala uzyskać aktualizacje aplikacji bezpośrednio od odpowiednich twórców aplikacji i zainstalować je. Dożywotnia licencja premium kosztuje 29,99 USD.

Sprawdź dostępność aktualizacji aplikacji komputerowej

Pobieranie, zainstaluj i uruchom SUMo. Po otwarciu zaoferuje wykrycie wszystkich aplikacji komputerowych, które są obecnie zainstalowane w systemie. Możesz pominąć to wstępne skanowanie i uruchomić je później, jeśli chcesz. Aby skanować w poszukiwaniu aplikacji komputerowych, kliknij przycisk „Automatycznie wykryj zainstalowane oprogramowanie”.

Aplikacja zajmie trochę czasu, aby wypełnić listę zainstalowanych aplikacji komputerowych w systemie. Im więcej masz aplikacji, tym dłużej potrwa skanowanie. Po zakończeniu skanowania SUMo pokaże, które aplikacje mają dostępne aktualizacje. Aktualizacje zostaną sklasyfikowane jako niewielkie lub główne i dla każdej aplikacji będzie można zobaczyć bieżącą wersję oraz numer wersji aktualizacji, która jest dostępna.

Kliknięcie przycisku aktualizacji powoduje pobranie aktualizacji z serwerów SUMo i zainstalowanie jej. Jeśli nie ufasz serwerom, które ma SUMo, prawdopodobnie chcesz, aby aktualizacja została pobrana i zainstalowana ze strony programisty aplikacji. Możesz ręcznie pobrać i zainstalować aktualizację i ograniczyć się do używania SUMo do sprawdzania aktualizacji, lub możesz sprawdzić wersję premium. Wybór nalezy do ciebie.

SUMo ma również opcję sprawdzania aktualizacji sterowników, a jeśli masz problemy z uzyskaniem sterowników dla swojego systemu, możesz spróbować. Jeśli sterowniki są obsługiwane bez problemu przez aktualizację systemu Windows, najlepiej się tego trzymać.