Jak sprawdzić i monitorować temperaturę komputera z systemem Windows

Komputery przeszły długą drogę od czasów, gdy zajmowały całe pokoje. Są teraz przenośne i wystarczająco małe, aby zmieścić się w plecaku. Wiele się zmieniło, ale jedna rzecz nadal jest prawdą; zwykle się nagrzewają. Laptop nie generuje takiej samej ilości ciepła jak wczesne komputery, ale nadal się nagrzewają. Jeśli komputer z systemem Windows zbytnio się nagrzeje, może się nieoczekiwanie wyłączyć i spowodować uszkodzenie sprzętu, dlatego ważne jest, aby mieć oko na temperaturę komputera z systemem Windows.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Powinniśmy wspomnieć, że wystarczy monitorować temperaturę komputera z systemem Windows, jeśli uważasz, że jest za gorący. Pewne nagrzewanie się laptopa lub komputera PC jest zjawiskiem normalnym. Jeśli grasz w gry, Twój system będzie oczywiście gorętszy niż wtedy, gdy jest bezczynny lub jeśli wykonujesz zadania wymagające mniej zasobów. Nie powinieneś porównywać tego, jak gorący jest twój system podczas oglądania Netflix, z tym, jak gorący jest podczas grania w grę.

Sprawdź temperaturę komputera z systemem Windows

Potrzebujesz narzędzia innej firmy do sprawdzania i monitorowania temperatury komputera z systemem Windows. Dostępnych jest sporo świetnych narzędzi, ale zalecamy używanie Speed ​​Fan. Nazwa sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby sterowało prędkością wentylatora i tak jest, ale monitoruje również temperaturę systemu. Co ważniejsze, może monitorować temperaturę poszczególnych komponentów i informować, czy rośnie, czy spada.

Ściągnij i zainstaluj Szybki wentylator. Pozwól mu odczytać stan twojego sprzętu. Ponieważ zajmujemy się tylko temperaturą, zakładka Odczyty jest jedyną, która ma znaczenie. Możesz zobaczyć temperaturę poszczególnych rdzeni procesora i GPU.

Aplikacja ma własne temperatury, z którymi się porównuje, a jeśli system jest gorętszy niż te testy porównawcze, wskaże to jako takie. Na poniższym zrzucie ekranu jeden z rdzeni procesora jest zbyt gorący.

Zrozumiałe jest, że benchmarki mogą nie odpowiadać Twoim potrzebom. W takim przypadku możesz je dostosować. Kliknij przycisk Konfiguruj i wybierz komponent, dla którego chcesz zmodyfikować test porównawczy.

Na samym dole zobaczysz pole „Pożądane”. Ustaw preferowaną temperaturę dla tego konkretnego elementu. Obok tego pola zobaczysz pole Ostrzeżenie. Ustaw temperaturę, która Twoim zdaniem jest zbyt wysoka dla elementu. Kliknij OK i gotowe.

Możesz wyświetlić ogólną temperaturę komputera w zasobniku systemowym, zaznaczając opcję „Pokaż w zasobniku”, jednak użyta czcionka nie jest łatwa do odczytania, a kolor tekstu nie pomaga.