Jak sprawdzić, ile pamięci RAM jest w twoim komputerze (i jego prędkość)

Pamięć RAM komputera to szybka pamięć krótkotrwała, której używa do uruchamiania aplikacji i otwierania plików. Im więcej pamięci RAM ma twój komputer, tym więcej możesz zrobić naraz. Oto jak sprawdzić, ile ma twój system.

Pokażemy Ci, jak sprawdzić, jak szybko działa Twoja pamięć RAM. Jak praktycznie każda technologia – może z wyjątkiem baterii – pamięć RAM z czasem staje się coraz lepsza i szybsza. Nowsze komputery będą miały szybszą pamięć RAM niż starsze komputery.

Co to jest pamięć RAM?

RAM oznacza „pamięć o dostępie swobodnym”. Jest to fizyczna pamięć robocza używana przez komputer. Wszystkie otwarte aplikacje, pliki i inne dane są tutaj przechowywane w celu szybkiego dostępu. Pamięć RAM różni się od dysku SSD lub dysku twardego komputera, które są znacznie wolniejsze niż pamięć RAM. Gdy uruchamiasz program lub otwierasz plik, jest on przenoszony z pamięci systemu do pamięci RAM.

Im więcej masz pamięci RAM, tym więcej możesz zrobić naraz. Jeśli nie masz wystarczającej ilości pamięci RAM dla otwartych aplikacji, system zwolni, ponieważ system Windows (lub inny system operacyjny) musi przenosić dane do iz pliku stronicowania na dysku systemowym. Możesz nawet zobaczyć błąd niskiego poziomu pamięci, jeśli nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM.

Ilość potrzebnej pamięci RAM zależy od tego, co robisz. Będziesz potrzebować więcej pamięci RAM do grania w najnowsze gry na PC, uruchamiania maszyn wirtualnych i edycji filmów 4K.

Jak sprawdzić, ile masz pamięci RAM w systemie Windows

Możesz sprawdzić, ile masz pamięci RAM na różne szybkie sposoby.

W systemie Windows 10 użyj Menedżera zadań. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz „Menedżer zadań” lub naciśnij Ctrl + Shift + Esc, aby go otworzyć. Kliknij kartę „Wydajność” i wybierz „Pamięć” w lewym okienku. Jeśli nie widzisz żadnych kart, najpierw kliknij „Więcej szczegółów”.

Tutaj wyświetlana jest całkowita ilość zainstalowanej pamięci RAM. Menedżer zadań informuje również o używanym standardzie, szybkości, współczynniku kształtu i liczbie używanych fizycznych gniazd pamięci systemu. Możesz zainstalować więcej pamięci RAM, jeśli możesz otworzyć swój komputer (nie jest to możliwe na niektórych laptopach) i masz wolne gniazda.

Ilość i szybkość pamięci RAM wyświetlanej w Menedżerze zadań systemu Windows 10

Menedżer zadań nie oferuje tych przydatnych informacji w systemie Windows 7. Zamiast tego całkowitą ilość pamięci RAM można sprawdzić na stronie Panel sterowania> System i zabezpieczenia> System. Możesz również szybko to otworzyć, otwierając menu Start, klikając prawym przyciskiem myszy „Komputer” i wybierając „Właściwości”. Spójrz na prawo od „Zainstalowanej pamięci” w sekcji System.

Wyświetlanie ilości pamięci RAM komputera w systemie Windows 7

Aby zobaczyć bardziej szczegółowe informacje o taktowaniu pamięci RAM w systemie Windows 10 lub 7, zalecamy użycie procesora CPU-Z. Pobierz i zainstaluj CPU-Z, uruchom go i kliknij zakładkę „Pamięć”, aby zobaczyć te informacje.

Jeśli zbudujesz własny komputer, twoja pamięć RAM może nie działać w reklamowanym czasie, dopóki nie dostosujesz taktowania.

CPU-Z pokazuje taktowanie pamięci RAM

Te informacje są zazwyczaj wyświetlane również w oprogramowaniu układowym UEFI lub systemie BIOS systemu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli używasz komputera bez działającego systemu operacyjnego. Po prostu uruchom go, użyj skrótu klawiaturowego, aby wejść do jego oprogramowania układowego BIOS lub UEFI (jest inny na każdym komputerze) i poszukaj informacji o pamięci systemu lub pamięci RAM.