Jak sprawdzić, jakiej generacji jest Twój procesor Intel w systemie Windows

Jeśli masz laptopa lub komputer stacjonarny z systemem Windows 7 lub nowszym, możesz sprawdzić, jaki procesor jest zainstalowany w Twoim systemie.

Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy Mój komputer i wybierz Właściwości, a zostanie wyświetlony podsumowanie konfiguracji sprzętu i systemu operacyjnego. Informacje obejmują między innymi to, który procesor jest używany, ale procesor jest wymieniony pod nazwą, pod którą był sprzedawany / sprzedawany.

Jaki mam procesor?

Nazwy wskazują serię, której był częścią, ale jedyną możliwą do zidentyfikowania informacją będzie prawdopodobnie nazwa przetwórcy.

Trudniej będzie ustalić, jaka jest generacja procesora, a informacje są ważne, gdy chcesz zaktualizować komputer lub po prostu upewnić się, że ten, który masz, ma odpowiedni sprzęt.

Intel bardzo ułatwia to rozgryźć.

Generacje procesorów Intel

Po pierwsze; musisz dowiedzieć się, który procesor zainstalowałeś w swoim systemie. Kliknij prawym przyciskiem myszy Mój komputer lub, jeśli korzystasz z systemu Windows 8 lub 10, kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer i wybierz Właściwości z menu kontekstowego.

Otworzy się następujące okno Panelu sterowania. W sekcji System poszukaj nazwy procesora. Na pierwszy rzut oka widać, że to Core i5. Aby dowiedzieć się, która to generacja, spójrz na numer modelu.

Na powyższym obrazku jest to 2430M. Ten kod seryjny zostanie użyty do zidentyfikowania generacji Twojego procesora.

Jaki jest mój procesor (alternatywny sposób)

Alternatywną metodą uzyskania numeru modelu jest otwarcie Menedżera zadań i przejście do karty Wydajność. Wybierz procesor w kolumnie po lewej stronie, aw prawym górnym rogu zobaczysz model procesora.

Generacja procesora rdzenia

Jeśli masz dość nowy procesor, wystarczy spojrzeć na numer modelu. Pierwsza cyfra powie ci, jakie to jest pokolenie.

Model 6700HQ to procesor Intel szóstej generacji. Dotyczy to modeli z czterocyfrowymi numerami modeli.

Jeśli masz pięciocyfrowy numer modelu, pierwsze dwie cyfry powiedzą Ci, jaka jest generacja.

Na przykład 10310Y to procesor dziesiątej generacji.

Alternatywną metodą jest udanie się do Witryna internetowa firmy Intel i poszukaj kodu. Najszybszym sposobem znalezienia go jest skorzystanie z funkcji wyszukiwania w przeglądarce.

generacji procesorów Intel

Jeśli Twój procesor jest wyjątkowo stary i został wycofany, nie znajdziesz go na tej stronie. Aby dowiedzieć się, jakiej generacji był wycofany procesor, po prostu wyszukaj nazwę wraz z kodem w witrynie Intela.

Będziesz mógł zobaczyć bardziej szczegółową listę procesorów, zarówno obsługiwanych, jak i wycofanych, wraz z ich odpowiednimi kodami. Procesory zostaną posortowane według generacji i możesz wyszukać ten, który masz, używając jego kodu.

x