Jak sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do uprawnień w systemie Android

Gdy masz dziesiątki aplikacji zainstalowanych w telefonie, łatwo jest stracić kontrolę nad uprawnieniami, do których każdy z nich ma dostęp. Dlatego najlepiej jest upewnić się, że tylko zaufane aplikacje mają dostęp do poufnych danych, takich jak mikrofon. Oto, jak z wbudowanym menedżerem uprawnień Androida.

Pamiętaj, że ta funkcja jest dostępna tylko na telefonach z systemem Android 10 lub nowszym.

Otwórz menu „Ustawienia” na swoim telefonie lub tablecie z Androidem z szuflady aplikacji lub stukając ikonę koła zębatego w panelu powiadomień.

Odwiedź aplikację Ustawienia na Androida

Otwórz „Aplikacje i powiadomienia”.

Przejdź do aplikacji i powiadomień w ustawieniach Androida

Wybierz „Zaawansowane”, aby wyświetlić więcej opcji, a następnie przejdź do „Menedżera uprawnień”.

Przejdź do menedżera uprawnień w systemie Android

Urządzenia z systemem Android mają różne układy ustawień, w zależności od producenta. Dlatego jeśli nie możesz znaleźć tego menu, spróbuj zamiast tego wyszukać „Menedżer uprawnień” z paska wyszukiwania u góry menu Ustawienia.

Wyszukaj menedżera uprawnień w ustawieniach Androida

W menedżerze uprawnień znajduje się lista wszystkich modułów, do których aplikacje mogą żądać dostępu, takich jak dzienniki połączeń telefonu, lokalizacja, mikrofon, SMS-y i nie tylko. Pod nazwą każdego uprawnienia Android pokazuje, ile aplikacji ma prawo je odczytać.

Menedżer uprawnień na Androida

Po dotknięciu któregokolwiek z tych uprawnień możesz sprawdzić, które aplikacje mają do niego dostęp, a które odmówiłeś.

Zarządzaj uprawnieniami dostępu w systemie Android

Jeśli odkryjesz aplikację z uprawnieniem, którego nie powinno mieć, możesz ją natychmiast cofnąć, dotykając nazwy aplikacji w sekcji „Dozwolone”, a następnie przełączając się na opcję „Odmów”.

Odmów uprawnień aplikacji na Androida

Domyślnie Android nie wyświetla aplikacji na poziomie systemu w tym narzędziu. Aby uwzględnić je tak, jak pozostałe aplikacje innych firm, dotknij ikony menu z trzema kropkami na liście uprawnień i wybierz przycisk „Pokaż system”.

Pokaż aplikacje systemowe w menedżerze uprawnień

Pamiętaj jednak, że często nie będziesz w stanie odmówić uprawnień aplikacji na poziomie systemu, ponieważ może to być niezbędne do działania telefonu. Na przykład możesz cofnąć dostęp Usług Google Play do swojego kalendarza, ale nie możesz cofnąć uprawnienia „Aktywność fizyczna”, ponieważ jest ono prawdopodobnie potrzebne w przypadku służb ratowniczych.

Zezwolenie na aktywność fizyczną w Usługach Google Play

Istnieje kilka innych sposobów zarządzania uprawnieniami aplikacji na Androida, aby mieć bezpieczniejsze i bardziej prywatne wrażenia.