Jeśli niedawno zaktualizowałeś swojego Maca do wersji z procesorem Apple Silicon i przeniosłeś aplikacje ze starszego urządzenia, możesz chcieć sprawdzić, które z nich są zoptymalizowane dla Apple Silicon, a które działają na architekturze Intel z wykorzystaniem warstwy tłumaczeniowej Rosetta. Poniżej przedstawiamy sposób, jak to zweryfikować.
Wskazówka: jeśli planujesz zakup Maca z chipem M1, możesz sprawdzić, czy Twoje aplikacje są zgodne z nowym systemem, zanim podejmiesz decyzję zakupową.
Aby rozpocząć, kliknij w menu z logo Apple znajdującym się w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „O tym Macu”.
W otwartym oknie kliknij przycisk „Raport systemowy” znajdujący się na karcie Przegląd.
W nowym oknie Informacje o systemie wybierz z menu po lewej stronie sekcję Oprogramowanie > Aplikacje.
Na ekranie pojawi się lista wszystkich aplikacji zainstalowanych na Twoim Macu. Skup się na kolumnie „Rodzaj”. Jeśli aplikacja została zoptymalizowana dla Apple Silicon, obok niej znajdziesz oznaczenie „Apple Silicon”.
Możesz również kliknąć nagłówek kolumny „Rodzaj”, aby posortować aplikacje według architektury, co pozwoli Ci zobaczyć wszystkie aplikacje „Apple Silicon” w jednej grupie.
Jeśli aplikacja nie jest zoptymalizowana dla Apple Silicon, w kolumnie „Rodzaj” zobaczysz oznaczenie „Intel”. W takim przypadku, gdy uruchomisz tę aplikację, będzie ona działać za pomocą warstwy tłumaczeniowej Apple Rosetta 2.
Nie martw się, jeśli Twoja ulubiona aplikacja nie jest jeszcze zoptymalizowana pod kątem Apple Silicon. Pierwsze modele Maców z M1 oferują programistom nowe możliwości przenoszenia ich aplikacji na nową architekturę. Jeżeli aplikacja regularnie otrzymuje aktualizacje, istnieje duża szansa, że wkrótce otrzyma wsparcie dla Apple Silicon, więc warto śledzić dostępne aktualizacje. Powodzenia!
body #primary .entry-content ul # nextuplist {list-style-type: none; margin-left: 0px; padding-left: 0px;}
body #primary .entry-content ul # nextuplist li a {text-decoration: none; color: # 1d55a9;}