Jak sprawdzić model komputera Mac

Nowe modele Maca nie pojawiają się tak często, jak nowe modele iPhone’a. Nawet iPady, tak popularne, jak są, nie są co roku odświeżane. Model służący do modelowania różnic między komputerami Mac często nie jest tak zauważalny, więc na pierwszy rzut oka może nie być łatwo stwierdzić, jaki jest model Twojego komputera Mac. W rzeczywistości w przypadku niektórych modeli iPhone’a nie można ich odróżnić, chyba że faktycznie używasz urządzenia i zauważysz różnicę w funkcjach. Komputery Mac, takie jak iPhone, mają wbudowaną metodę sprawdzania modelu MacBooka, iMaca lub Maca mini.

Sprawdź model Maca

Na komputerze Mac przejdź do menu Apple i wybierz opcję Informacje o tym komputerze Mac.

Otworzy się okno z przeglądem komputera Mac. Okno, domyślnie otwiera się na karcie Przegląd, która powinna poinformować Cię, jaki jest twój model. Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że dany Mac to MacBook Pro, ale nie podaje roku.

Aby uzyskać rok, możesz skopiować numer seryjny podany na tej samej zakładce i wprowadzić go Strona Apple umożliwiająca sprawdzenie zakresu usług i wsparcia.

Wyniki pokażą Ci, oprócz innych rzeczy, dokładny model komputera Mac wraz z nazwą i rokiem.

Powyższe dwie metody działają na wszystkich typach komputerów Mac, tj. Macbookach, Mac mini i iMacach. Jest to praktycznie bezpieczne. Jeśli potrzebujesz sposobu na sprawdzenie modelu Maca bez włączania go, odwróć Macbooka lub sprawdź podstawkę pod iMac, a znajdziesz na niej wydrukowany numer modelu. Powinien to być pięcioznakowy numer alfanumeryczny, który można przeszukać w Internecie, a także na własnej witrynie Apple, aby sprawdzić model komputera Mac. Jeśli nie możesz znaleźć numeru na komputerze Mac, zaznacz jego pole. Gdzieś powinien być nadrukowany ten sam numer.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma sposobu, aby sfałszować te informacje. Jeśli martwisz się, czy kupowany komputer Mac jest prawdziwy, najłatwiejszym sposobem sprawdzenia jest model lub numer seryjny, jeśli samo spojrzenie na niego nie wystarczy. Jest to również dobry sposób na sprawdzenie specyfikacji komputera Mac, który, jeśli kupujesz go z drugiej ręki, jest czymś, co powinieneś zrobić, aby upewnić się, że wszystko jest tak, jak powinno.

Jeśli chcesz, możesz również sprawdzić model swojego iPhone’a za pomocą kodu na pudełku.