01/20/2022

Jak sprawdzić pojemność baterii w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Baterie, niezależnie od tego, czy są w laptopie, czy w telefonie, z czasem ulegną pogorszeniu. W przypadku laptopów można nieco przedłużyć ich żywotność, nie ładując ich często i nie rozładowując. Nawet przy zastosowaniu wszelkich środków ostrożności, bateria laptopa w pewnym momencie wyczerpie się. Pogorszenie może być powolne, ale możesz sprawdzić, czy się zaczęło. Kiedy bateria zaczyna umierać, jest w stanie utrzymać mniejszy ładunek. Zasadniczo pojemność baterii jest zmniejszona. Oto, jak sprawdzić pojemność baterii w systemie Windows 10.

Sprawdź pojemność baterii

W systemie Windows 10 jest wbudowane narzędzie, które umożliwia sprawdzenie pojemności nowej baterii i jej naładowania zgodnie z ustawieniami urządzenia. Większość użytkowników zna go jako raport o kondycji, który można wygenerować z wiersza polecenia.

Sprawdź -   Jak wymusić tryb ciemny dla stron internetowych w Chrome

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

powercfg /batteryreport

Raport baterii jest zapisywany tutaj;

C:WindowsSystem32

Poszukaj pliku o nazwie battery-report.html i otwórz go w przeglądarce internetowej. W raporcie poszukaj dwóch pól; Pojemność projektowa i pełna pojemność ładowania. Pojemność projektowa to ilość ładunków, które bateria została zbudowana do przechowywania. Pełna pojemność ładowania to ilość, jaką może pomieścić, gdy jest zupełnie nowa. Mogą występować pewne różnice w tych liczbach, jak widać na poniższym zrzucie ekranu. Różnicę tę można przypisać włączeniu ochrony baterii.

BatteryInfoView

Możesz uzyskać lepszy, dokładniejszy widok pojemności baterii w systemie Windows 10 za pośrednictwem aplikacji innej firmy. Zalecamy użycie BatteryInfoView firmy Nirsoft.

Sprawdź -   Jak usunąć sugerowane aplikacje z menu udostępniania w systemie Windows 10

Pobierz i uruchom aplikację. Daje ci te same informacje, co raport dotyczący baterii, jednak wypełnienie wskazuje, że podaje aktualną pojemność zarówno w mWh, jak iw 100%. Wygląda na to, że bateria w laptopie poniżej nie uległa pogorszeniu od dwóch lat, chociaż jest zawsze podłączona, więc można się tego spodziewać.

Raport o baterii w systemie Windows 10 nie podaje aktualnej pojemności ładowania. Pełne naładowanie to coś innego i nie należy go mylić z aktualną pojemnością ładowania akumulatora.

Gdy bateria zaczyna się rozładowywać, jedyną opcją jest jej wymiana. Nie musisz go od razu wymieniać. Jeśli Twoja bateria pierwotnie działała przez 5 godzin, a teraz wystarcza tylko na 3 godziny, nadal możesz z niej korzystać przynajmniej przez rok. Pogorszenie będzie jednak przyspieszać, im będzie starszy, więc miej go na oku.

Sprawdź -   Jak wysyłać GIF-y i konwertować krótkie filmy na GIF w Whatsapp

Możesz podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć zużycie energii w systemie Windows 10, jeśli wiesz, które aplikacje są najbardziej energochłonne.

x