Udostępnij teraz w social media:

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i chcesz poznać specyfikacje sprzętowe swojego procesora, istnieje wiele sposobów, aby to sprawdzić. W tym przewodniku skupimy się na Lscpu, pliku cpuinfo, a także na Inxi. Ten przewodnik pokaże Ci, jak korzystać ze wszystkich tych narzędzi, aby znaleźć specyfikacje procesora w systemie Linux.

Aby rozpocząć, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji. Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, które odpowiadają używanemu narzędziu.

Chcesz przetestować swój procesor? Sprawdź naszą gudie.

Jak sprawdzić procesor – Lscpu

Program lscpu jest wbudowany w 99% wszystkich systemów operacyjnych Linux. Nie musisz więc go instalować przed próbą użycia go do znalezienia informacji o sprzęcie procesora.

Aby poznać specyfikacje sprzętowe procesora, możesz uruchomić polecenie lscpu bez zmian. Po uruchomieniu tego polecenia zobaczysz szczegółową listę u góry. Ta lista wskazuje architekturę procesora, obsługiwane przez niego tryby pracy procesora (np. 64-bitowy i 32-bitowy), liczbę rdzeni procesora (rozróżnianych jako procesory), liczbę rdzeni na gniazdo, nazwę modelu i wiele innych rzeczy.

lscpu

Jeśli chcesz odfiltrować określoną pozycję z listy lscpu, możesz połączyć polecenie z grep i określić słowo kluczowe. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć dokładną nazwę modelu procesora, możesz uruchomić następujące polecenie.

Sprawdź -   Jak zainstalować Wireshark w systemie Linux

lscpu | grep 'Model name'

Lub, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile rdzeni masz w swoim procesorze, możesz uruchomić polecenie lscpu ze słowem kluczowym „Rdzeń (rdzenie) na gniazdo”. To słowo kluczowe odfiltruje wiersz w danych wyjściowych, który mówi, ile masz rdzeni.

lscpu | grep 'Core(s) per socket'

Polecenie lscpu umożliwia uzyskanie wielu informacji. Możesz znaleźć i odfiltrować dowolne informacje, po prostu biorąc grep i dodając słowo kluczowe.

lscpu | grep 'MY KEYWORD'

Jeśli chcesz później zapisać dane wyjściowe procesora w pliku tekstowym, jest to możliwe. Oto jak możesz to zrobić. Prześlij dane wyjściowe do pliku tekstowego za pomocą poniższego polecenia.

lscpu > ~/my-cpu-info.txt

Wyświetl ten plik tekstowy w dowolnym momencie, wykonując następujące polecenie cat.

cat ~/my-cpu-info.txt

Oprócz przeglądania pliku tekstowego w terminalu za pomocą polecenia cat, możesz go również wyświetlić, klikając „my-cpu-info.txt” w menedżerze plików Linuksa. Po kliknięciu uruchomi go w domyślnym edytorze tekstu.

Sprawdź -   Jak zresetować komputer w systemie Windows 10, gdy automatyczne resetowanie kończy się niepowodzeniem

Jak sprawdzić procesor – / proc / cpuinfo

Innym sposobem na znalezienie informacji o procesorze jest użycie pliku / proc / cpuinfo. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji i możesz ich użyć do znalezienia marki procesora, liczby rdzeni i wielu innych rzeczy.

Aby rozpocząć, otwórz okno terminala na pulpicie. Możesz otworzyć okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

W terminalu uruchom polecenie cat w pliku / proc / cpuinfo, aby wyświetlić informacje o procesorze.

cat /proc/cpuinfo

Po uruchomieniu powyższego polecenia pokaże Ci wszystko, co trzeba wiedzieć o procesorze. Jeśli chcesz zobaczyć określone rzeczy, takie jak nazwa modelu, możesz uruchomić cat za pomocą polecenia grep i określonego słowa kluczowego.

cat /proc/cpuinfo | grep 'model name'

Aby zapisać dowolne z tych informacji do pliku, możesz wykonać następujące polecenie.

cat /proc/cpuinfo > ~/my-cpu-info.txt

W dowolnym momencie możesz wyświetlić te informacje o procesorze, wpisując poniższe polecenie lub klikając „my-cpu-info.txt” w menedżerze plików.

cat ~/my-cpu-info.txt

Jak sprawdzić procesor – Inxi

Inxi to przydatne narzędzie, które po zainstalowaniu może dostarczyć wielu przydatnych informacji o komputerze, od procesora po jądro, informacje o pamięci, pamięci masowej itp. Aby użyć Inxi do sprawdzenia informacji o procesorze, musisz najpierw Zainstaluj to.

Sprawdź -   Jak dodać gry Microsoft Store do Steam w systemie Windows 10

Aby zainstalować Inxi, otwórz okno terminala. Możesz otworzyć okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując je w menu aplikacji. Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby uruchomić Inxi.

Ubuntu

sudo apt install inxi

Debian

sudo apt-get install inxi

Arch Linux

sudo pacman -S git base-devel

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

trizen -S inxi

Fedora

sudo dnf install inxi

OpenSUSE

sudo zypper install inxi

Po zainstalowaniu Inxi możesz go użyć do znalezienia informacji o procesorze za pomocą poniższego polecenia inxi -C.

inxi -C

Jeśli chcesz zapisać dane wyjściowe informacji o procesorze w pliku tekstowym, możesz to zrobić, wprowadzając następujące polecenie.

inxi -C > ~/my-cpu-info.txt

Aby wyświetlić ten plik, wprowadź następujące polecenie lub kliknij „my-cpu-info.txt” w menedżerze plików.

Chcesz sprawdzić temperaturę procesora? Sprawdź nasz przewodnik.