Jak sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi

Jeśli Twój internet wydaje się wolny lub strony internetowe nie ładują się, problem może dotyczyć połączenia Wi-Fi. Być może jesteś za daleko od źródła lub grube ściany blokują sygnał. Oto jak sprawdzić dokładną siłę sygnału Wi-Fi.

Dlaczego siła sygnału Wi-Fi ma znaczenie

Silniejszy sygnał Wi-Fi oznacza bardziej niezawodne połączenie. To właśnie umożliwia Ci pełne wykorzystanie dostępnych prędkości Internetu. Siła sygnału Wi-Fi zależy od wielu czynników, takich jak odległość od routera, czy jest to połączenie 2,4 czy 5 GHz, a nawet materiały ścian wokół ciebie. Im bliżej routera, tym lepiej. Chociaż połączenia 2,4 GHz nadają dalej, mogą mieć problemy z zakłóceniami. Grubsze ściany wykonane z gęstszych materiałów (np. Betonu) będą blokować sygnał Wi-Fi. Z drugiej strony słabszy sygnał prowadzi do wolniejszych prędkości, zaników i (w niektórych przypadkach) całkowitego rozłączenia.

Nie każdy problem z połączeniem wynika ze słabej siły sygnału. Jeśli internet na tablecie lub telefonie wydaje się wolny, zacznij od ponownego uruchomienia routera, jeśli masz do niego dostęp. Jeśli problem będzie się powtarzał, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy problem dotyczy Wi-Fi. Spróbuj skorzystać z internetu na urządzeniu podłączonym przez Ethernet. Jeśli nadal masz problemy, problem stanowi sieć. Jeśli połączenie Ethernet jest w porządku, a reset routera nie pomógł, czas sprawdzić siłę sygnału.

Sprawdzanie siły sygnału Wi-Fi w łatwy sposób

Górny pasek ekranu Androida, na którym jest wyświetlany symbol Wi-Fi, czas pracy baterii i inne powiadomienia.

Aby sprawdzić siłę Wi-Fi, pierwszą rzeczą do zrobienia jest przyjrzenie się urządzeniu, w którym występują problemy. Niezależnie od tego, czy używasz systemu iOS, Android, Mac czy Windows, powinieneś mieć wskaźnik połączenia Wi-Fi. Zwykle cztery lub pięć zakrzywionych linii tworzy symbol Wi-Fi, a im więcej jest wypełnionych, tym silniejsze jest połączenie.

Każdy telefon, tablet i laptop jest inny i może wskazywać inną siłę Wi-Fi. Ale warto skonsultować się z drugim, a nawet trzecim urządzeniem. Jeśli sprawdziłeś telefon, rozważ także przetestowanie tabletu. Porównaj wydajność Internetu na obu urządzeniach i zobacz, co wyświetlają, aby sprawdzić siłę Wi-Fi. Jeśli masz podobne wyniki w obu przypadkach, masz doskonałą podstawę do zastosowania.

Jeśli ustaliłeś, że połączenie Wi-Fi jest słabe w określonym miejscu, następną rzeczą do zrobienia jest obejście się i zwrócenie uwagi na paski Wi-Fi na smartfonie lub tablecie. Śledź, jak daleko jesteś od routera i ile ścian dzieli go od Ciebie.

Zwróć uwagę, kiedy paski Wi-Fi rosną i maleją. To podstawowa kontrola, ale w większości przypadków wystarczy.

Bardziej zaawansowana (i precyzyjna) metoda sprawdzania siły Wi-Fi

Okno dialogowe punktu dostępu pokazujące sieć Wi-Fi z połączeniem -40 dBM.

Spojrzenie na słupki w symbolu powie ci tylko tyle. Jeśli chcesz dokładniej zbadać siłę Wi-Fi, musisz użyć aplikacji lub programu (takiego jak aplikacja AirPort Utility lub Wi-Fi Analyzer), aby zmierzyć jego decybele w stosunku do miliwatów (dBm).

Sygnał Wi-Fi można mierzyć na wiele sposobów. Najdokładniejszy pomiar to miliwaty (mW), ale najtrudniejszy do odczytania ze względu na liczbę miejsc po przecinku (0,0001 mW). Odebrany wskaźnik siły sygnału (RSSI) to kolejna opcja, ale dostawcy Wi-Fi obsługują go niespójnie i przy różnych skalach. Decybele w stosunku do miliwatów (dBm) pozwalają uniknąć tych problemów, a wielu producentów i tak konwertuje RSSI na dBm, więc omówimy ten pomiar.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że pomiary dBm będą wyświetlane w postaci liczb ujemnych. Skala wynosi od -30 do -90. Jeśli widzisz -30, masz „idealne połączenie” i prawdopodobnie stoisz obok routera Wi-Fi. Jeśli jednak zauważysz sygnał Wi-Fi wymieniony na -90, usługa jest tak słaba, że ​​prawdopodobnie nie możesz połączyć się z tą siecią. Doskonałe połączenie to -50 dBm, podczas gdy -60 dBm jest prawdopodobnie wystarczająco dobre, aby przesyłać strumieniowo, obsługiwać połączenia głosowe i cokolwiek innego.

Aby zmierzyć siłę sygnału Wi-Fi na telefonie lub tablecie, możesz użyć Aplikacja Airport Utility na iPhone’a i iPada lub Analizator Wi-Fi dla Android. Obie są łatwe w użyciu i pokazują wyniki dla wszystkich sieci bezprzewodowych w Twojej okolicy.

W przypadku użytkowników iPhone’a aplikacja Airport Utility wymaga przejścia do ustawień urządzenia i włączenia skanera Wi-Fi. Po prostu przejdź do ustawień iPhone’a lub iPada (nie do ustawień aplikacji), dotknij Airport Utility na liście ustawień, a następnie włącz Wi-Fi Scanner. Teraz wróć do aplikacji Airport Utility i rozpocznij skanowanie. Zobaczysz pomiary dBm wyrażone jako RSSI.

Dla użytkowników Androida Wi-Fi Analyzer jest o krok łatwiejsze. Otwórz aplikację i poszukaj znalezionych sieci. Każdy wpis będzie zawierał siłę w dBm.

Analizator Wi-Fi na Androida i narzędzia lotniskowe iOS pokazujące siłę sygnału Wi-Fi

System Windows 10 nie ma wbudowanego sposobu wyświetlania dokładnej siły sygnału, chociaż polecenie netsh wlan show interface podaje siłę sygnału w procentach.

W przeszłości zalecamy WifiInfoView firmy NirSoft do inspekcji kanałów Wi-Fi, a także dostaje ukłon w stronę sprawdzenia siły Wi-Fi. Program jest darmowy, łatwy w użyciu i nie wymaga instalacji. Po prostu rozpakuj i kliknij dwukrotnie plik EXE. Podobnie jak w przypadku komputerów Mac i iOS, pomiary dBm są wymienione pod wpisem RSSI.

Okno WifiInfoView pokazujące wyniki skanowania Wi-Fi.

Na komputerze Mac nie musisz pobierać żadnego programu ani aplikacji, jeśli chcesz mierzyć podłączoną sieć. Przytrzymaj klawisz opcji i kliknij symbol Wi-Fi. We wpisie RSSI zobaczysz pomiary dBm.

Podmenu MacOS Wi-Fi pokazujące wejście RSSI mierzone w dBm.

Jak poprawić siłę sygnału Wi-Fi

Gdy już wiesz, jak silna jest Twoja sieć, będziesz mieć lepszy pomysł, co zrobić, aby ją ulepszyć. Na przykład, jeśli możesz dotrzeć do krawędzi domu i nadal widzieć sygnał 60 dBm (lub większość pasków), oznacza to, że wszelkie problemy, które masz, nie są związane z siłą Wi-Fi. Sprawdź, czy nie występują zakłócenia, rozważ zmianę kanałów lub uaktualnij do routera obsługującego 5 GHz, jeśli obecny nie.

Jeśli oddalisz się o pokój lub dwa od routera i stwierdzisz, że szybko tracisz sygnał, czas wziąć pod uwagę wiek routera i jego położenie. Albo twoje ściany są bardzo grube i gęste, albo twój router jest stary i nie może nadawać zbyt daleko. Jeśli masz ściany gipsowe, rozważ przeniesienie routera jak najbliżej środka domu.

Jeśli twój router jest starszy, być może nadszedł czas na aktualizację. Robiąc to, poszukaj takiego, który obsługuje sygnały Wi-Fi 2,4 i 5 GHz. Sygnał 5 GHz nie rozciąga się tak daleko, jak 2,4 GHz, ale ma więcej opcji obejścia problemów z zakłóceniami.

Jeśli masz duży dom, możesz rozważyć router siatkowy. Są łatwym sposobem na wzmocnienie sygnału Wi-Fi w całym domu i zawierają inne wspaniałe funkcje, takie jak automatyczne aktualizacje oprogramowania układowego i sieci dla gości. Większość ludzi prawdopodobnie nie potrzebuje jednak sieci kratowej i można znaleźć tańsze routery, które oferują również aktualizacje oprogramowania układowego i sieci dla gości.

Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz routera kratowego, możesz rozważyć utworzenie mapy cieplnej Wi-Fi swojego domu. Mapy termiczne to świetny sposób na określenie, gdzie Twoja sieć bezprzewodowa jest najsilniejsza i najsłabsza, dzięki łatwej do zrozumienia grafice. Tworzysz szkic układu swojego domu, a następnie spacerujesz, podczas gdy program mierzy siłę Wi-Fi. Następnie koloruje mapę, aby uzyskać ogólny obraz siły sygnału Wi-Fi. Jeśli jesteś w centrum domu, a mapa cieplna pokazuje wszędzie słabe sygnały, być może nadszedł czas na router siatkowy.

Niestety, nie ma uniwersalnego rozwiązania do wzmocnienia sygnału Wi-Fi w każdym domu. Jeśli jednak wypróbujesz każdą z tych metod, możesz uzyskać najdokładniejsze informacje, aby podjąć świadomą decyzję o dalszym postępowaniu.