Jak sprawdzić ślad Photoshopa w danych EXIF

Początkowo Photoshop był narzędziem do ulepszania zdjęć lub naprawiania błędów, których nie można było poprawić, gdy zdjęcie zostało faktycznie zrobione. To potężne oprogramowanie, więc nie powinno nikogo dziwić, jeśli jest używane do czegoś więcej niż tylko zamierzonego zastosowania. Oczywiście nikt nie mógł sobie wyobrazić, że będzie popularny wśród użytkowników Instagrama. Jeśli zdarzy się, że natkniesz się na obraz, który podejrzewasz, że został przetworzony w Photoshopie, i nie możesz tego stwierdzić po prostu patrząc, nadal istnieje szansa, że ​​w danych EXIF ​​znajdziesz ślad Photoshopa. Oto jak tego szukać.

Ślad programu Photoshop w danych EXIF

Nie brakuje narzędzi do przeglądania danych EXIF. Możesz znaleźć aplikacje internetowe, aplikacje komputerowe na systemy Windows, macOS i Linux oraz aplikacje mobilne, które wykonują zadanie. Wyniki mogą się różnić, ponieważ niektóre aplikacje mogą nie wyświetlać wszystkich danych przechowywanych w obrazie.

W tym konkretnym celu, tj. Aby znaleźć ślad programu Photoshop w danych EXIF, możesz użyć aplikacji internetowej o nazwie Exifdata.

Odwiedź aplikację internetową i prześlij zdjęcie, które chcesz sprawdzić pod kątem śladu programu Photoshop. Obraz nie powinien być większy niż 20 MB. Po przesłaniu aplikacja ujawni znalezione dane EXIF.

W sekcji „XMP Toolkit” i „Creator Tool” poszukaj wszystkiego, co dotyczy Adobe i jakiejkolwiek wzmianki o Photoshopie. Na powyższym zrzucie ekranu Exifdata nie tylko wskazuje, że obraz przeszedł przez Photoshopa (zwróć uwagę na bardzo wyraźne pociągnięcie pędzla na obrazie), ale także, że był edytowany w systemie Windows.

Czy dane EXIF ​​są nieprawidłowe?

Technicznie rzecz biorąc, dane EXIF ​​można usunąć z obrazu i edytować. Istnieje wiele edytorów danych EXIF ​​dostępnych do bezpłatnego użytku. Ponadto osoba edytująca obraz w Photoshopie może przede wszystkim przewidzieć usunięcie lub zapobieżenie dodaniu tych informacji do obrazu. Na koniec, jeśli obraz, który sprawdzasz, został pobrany z usługi internetowej, np. Serwisu społecznościowego, możliwe jest, że witryna usunęła część danych, gdy została dodana przez przesłane oryginał.

Jeśli musisz zbadać obraz, dane EXIF ​​są dobrym miejscem do rozpoczęcia z dwóch powodów; może być niezależnie zweryfikowany przez każdego i jest szybki. Z tego samego powodu pamiętaj, aby nie używać tej metody złośliwie. Możesz go użyć do sprawdzenia, czy zdjęcie lądowania UFO jest prawdziwe, czy nie, ale użycie go na czyichś wakacyjnych zdjęciach, aby udowodnić, że nie są prawdziwe, to trochę dużo.

x