Jak sprawdzić stan procesora Intel w systemie Windows 10

Sprzęt nie jest wieczny. Jeśli zajmiesz się komputerem, prawdopodobnie sprzęt będzie przestarzały, zanim umrze, ale nadal może zawieść. Dlatego warto mieć na to oko. Poruszyliśmy temat stanu dysku SSD, ale stan twojego procesora może również ulec pogorszeniu z czasem. Oto, jak możesz sprawdzić stan procesora Intel.

Istnieje wiele narzędzi umożliwiających sprawdzenie stanu procesora, jednak jeśli masz procesor Intel, najlepiej jest użyć własnego narzędzia diagnostycznego o nazwie Intel® Processor Diagnostic Tool. W tej notatce powinieneś wiedzieć, że Intel nie jest jedynym producentem każdego procesora na świecie. Sprawdź, czy masz procesor Intel, a następnie użyj tego narzędzia. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia procesora Intel jest wyszukanie naklejki „Intel Inside” na komputerze lub przejście do karty Wydajność w Menedżerze zadań. Wybierz wykres procesora i spójrz na prawy górny róg.

Sprawdź stan procesora Intel

Ściągnij Narzędzie diagnostyczne procesorów Intel®. Upewnij się, że pobierasz plik EXE utworzony dla architektury systemu, tj. 32-bitowy, jeśli używasz 32-bitowego systemu Windows i 64-bitowy, jeśli używasz 64-bitowego systemu Windows.

Uruchom aplikację, a automatycznie rozpocznie się wykonywanie serii testów w celu oceny stanu procesora. Domyślnie aplikacja wykonuje wszystkie swoje testy i jeśli test się nie powiedzie, zatrzyma proces testowania. Pojedynczy test może zająć od 10 do 30 minut. To zależy od twojego sprzętu.

Po zakończeniu testu, niezależnie od tego, czy się nie powiódł, czy zdał, otrzymasz podsumowanie wyników, które poinformuje Cię, czy coś jest z nim nie tak. Jeśli test został zatrzymany z powodu niepowodzenia, możesz przejść do opcji Narzędzia> Zatrzymaj testowanie przy niepowodzeniu i wybrać opcję Wyłącz.

Jeśli chodzi o wyniki testów, pokażą ci, które testy przeszły, a które nie. Będą się różnić w zależności od możliwości twojego procesora, ale możesz przejść przez podsumowanie testu i zobaczyć, jakie testy zostały uruchomione. Przeciętny użytkownik raczej nie zrozumie na pierwszy rzut oka, do czego służy test, ale jeśli masz testy, które zakończyły się niepowodzeniem, możesz przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom. Alternatywnie możesz przyjrzeć się temu ekspertowi.

Procesory można naprawić, ale naprawa może kosztować tyle samo lub prawie tyle, co nowy procesor. Zważ koszt naprawy kosztem nowego sprzętu, a następnie wybierz ten, który pasuje do Twojego budżetu. Jeśli nie możesz znaleźć niezawodnej opcji naprawy, zakup nowego procesora na dłuższą metę będzie tańszy.