01/18/2022

Jak sprawdzić typ zabezpieczeń sieci Wi-Fi w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Sieci WiFi używane w miejscach pracy i domach są zabezpieczone hasłem. Dla użytkownika końcowego takie hasło wygląda jak bezpieczeństwo. Otwarte lub publiczne sieci Wi-Fi nie mają hasła i dlatego są niebezpieczne, ale bezpieczeństwo sieci Wi-Fi to coś więcej niż tylko hasło. Hasło służy do udzielania dostępu do sieci. Za kulisami stosowane są różne rodzaje zabezpieczeń, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci. Oto, jak sprawdzić typ zabezpieczeń sieci Wi-Fi, z którą masz połączenie w systemie Windows 10.

Możesz dowiedzieć się więcej o różnych typach zabezpieczeń sieci WiFi tutaj.

Typ zabezpieczenia sieci WiFi

Istnieją trzy sposoby sprawdzenia typu zabezpieczeń sieci Wi-Fi w systemie Windows 10. Możesz przejść przez wiersz polecenia, aplikację Ustawienia lub przez Panel sterowania. We wszystkich przypadkach powinieneś być podłączony do sieci, dla której chcesz sprawdzić typ zabezpieczeń. W przypadku sieci znajdujących się w zasięgu, z którymi nigdy się nie łączyłeś, nie możesz określić ich typu zabezpieczeń.

Typ zabezpieczenia sieci Wi-Fi – aplikacja Ustawienia

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Sieć i Internet. Wybierz kartę WiFi i kliknij sieć, z którą jesteś połączony (będzie tylko jedna).

Przewiń na sam koniec następnego ekranu i poszukaj „Typ zabezpieczenia”.

Sprawdź -   Jak uzyskać obraz maszyny wirtualnej z systemem Windows 10 dla VirtualBox i VMware

Typ zabezpieczenia sieci WiFi – wiersz polecenia

Otwórz wiersz polecenia z normalnymi uprawnieniami użytkownika i uruchom następujące polecenie.

netsh wlan show interfaces

Polecenie zwróci informacje o bieżącej sieci Wi-Fi, z którą jest połączony system. Poszukaj wiersza „Authentication”, a dowiesz się, jaki typ zabezpieczeń jest używany.

Typ zabezpieczenia sieci WiFi – Panel sterowania

Otwórz Panel sterowania i przejdź do Sieć i Internet. Wybierz Centrum sieci i udostępniania. Kliknij nazwę sieci, z którą jesteś połączony.

W oknie, które zostanie otwarte, kliknij przycisk Właściwości sieci bezprzewodowej. Otworzy się nowe okno. Przejdź do zakładki Zabezpieczenia, a lista rozwijana Typ zabezpieczenia pokaże Ci, jakiej sieci używa.

Sprawdź -   Dlaczego zapora systemu Windows Defender blokuje niektóre funkcje aplikacji?

Jeśli okaże się, że używany typ zabezpieczeń nie jest najbezpieczniejszy, możesz lub nie być w stanie nic z tym zrobić. Jeśli jest to sieć służbowa / biurowa, będziesz musiał porozmawiać z administratorem systemu o poprawie bezpieczeństwa sieci. Jeśli jest to Twoja prywatna sieć domowa i wiesz, jak zmienić konfigurację routera, możesz samodzielnie zmienić używany typ zabezpieczeń. Jeśli router został dostarczony przez dostawcę usług internetowych i nie możesz zmienić jego ustawień, rozważ zakup własnego routera lub poproszenie usługodawcy internetowego o zmianę typu zabezpieczeń.

x