Jak sprawdzić układ Trusted Platform Module (TPM) w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli chodzi o sprzęt na komputerze, użytkownicy zwykle patrzą na specyfikacje, takie jak pamięć RAM, procesor, procesor graficzny, model płyty głównej, a jeśli patrzysz na dyski twarde zamiast dysków półprzewodnikowych, na ich szybkość i pojemność. Jednym z niewielkich elementów sprzętowych, o którym możesz nie wiedzieć, jest układ Trusted Platform Module lub układ TPM. Nie przyspieszy to komputera ani nie zwiększy żadnego testu wydajności. Urządzenie zasadniczo zwiększa bezpieczeństwo systemu i często jest reklamowane jako urządzenie do użytku biznesowego. Oto, jak możesz sprawdzić, czy masz układ Trusted Platform Module (TPM) na swoim komputerze.

Sprawdź układ Trusted Platform Module (TPM)

Aby sprawdzić, czy masz w systemie układ Trusted Platform Module (TPM), otwórz okno uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R. W polu uruchamiania wprowadź następujące dane;

tpm.msc

Naciśnij Enter, aby otworzyć aplikację Trusted Platform Module Management. W sekcji „Stan” sprawdź, czy moduł TPM jest gotowy do użycia. Jeśli sekcja stanu mówi, że w systemie nie ma układu TPM, możliwe, że został on wyłączony w systemie BIOS.

Uruchom ponownie system i uzyskaj dostęp do systemu BIOS lub UEFI. Ponieważ różnią się one w zależności od systemu, nie jest możliwe wskazanie dokładnego miejsca, w którym należy sprawdzić ustawienie układu TPM. To powiedziawszy, poszukaj czegokolwiek związanego z bezpieczeństwem. Jeśli nie masz karty zabezpieczeń, poszukaj karty związanej ze sprzętem lub czegoś związanego z szyfrowaniem.

  Jak używać Dash to Panel, aby Gnome Shell wyglądał jak Windows

Gdy już go znajdziesz, poszukaj Trusted Platform Module i włącz go. Jeśli nie możesz go znaleźć, nawet po wyszukaniu go w obszarach, do których niekoniecznie należy, możliwe, że nie masz chipa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że najnowsze modele laptopów to mają, jednak nie wszystkie. Sprawdź specyfikacje swojego modelu laptopa. Jeśli ma chip Trusted Platform Module, na pewno zostanie tam wspomniany.

Brak układu TPM

W przypadku, gdy twój system nie ma układu TPM, nadal możesz zainstalować go samodzielnie. Zainstalowanie układu TPM nie jest tak proste, jak zakup i podłączenie klucza sprzętowego Bluetooth do systemu. Twoja płyta główna musi go obsługiwać, a płyta główna nowszego modelu laptopa lub komputera prawdopodobnie to zrobi. Gdy wiesz, że jest obsługiwany, możesz kupić chip. Możesz zainstalować go samodzielnie, ale jeśli nigdy wcześniej nie majstrowałeś przy sprzęcie, zleć to profesjonaliście.

  Jak zmienić plan zasilania z zasobnika systemowego w systemie Windows 10

x