Wielu użytkowników preferuje środowisko PowerShell zamiast standardowego wiersza poleceń, doceniając jego zaawansowane możliwości w zakresie zarządzania systemem Windows Server, włączając w to kontrolę nad serwerami Exchange, Lync oraz SQL. System Windows 10 w swojej podstawowej konfiguracji zawiera PowerShell w wersji 5.0, jednakże aktualizacja komponentów poprzez Windows Update automatycznie podnosi wersję do 5.1. Z tego względu, istotne może być poznanie metod na weryfikację aktualnie zainstalowanej wersji PowerShell na komputerze z systemem Windows 10. Jeżeli poszukujesz skutecznego sposobu na sprawdzenie wersji, ten przewodnik przedstawi kilka przydatnych komend.
Jak zweryfikować wersję PowerShell w systemie Windows 10?
Warto mieć na uwadze, że różne edycje systemu Windows dysponują odmiennymi wersjami PowerShell, jak to przedstawiono poniżej:
-
Windows 10 i Windows Server 2016 – bazowo posiadają PowerShell w wersji 5.0, która po aktualizacji systemu zostaje uaktualniona do wersji 5.1.
-
Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2 – zawierają PowerShell w wersji 4.0.
-
Windows 8 i Windows Server 2012 – domyślnie instalują PowerShell w wersji 3.0.
-
Windows 7 SP1 i Windows Server 2008 R2 SP1 – są dostarczane z PowerShellem w wersji 2.0.
W tym zwięzłym poradniku zaprezentujemy komendy, za pomocą których sprawdzisz wersję programu PowerShell, niezależnie od tego, jaką wersję systemu Windows posiadasz.
Sposób 1: Użycie zmiennej $PSVersionTable
Po wpisaniu polecenia $PSVersionTable w konsoli PowerShell, informację o wersji programu odnajdziesz w linii PSVersion.
1. Wciśnij klawisz Windows, a następnie wpisz PowerShell. Wybierz opcję Otwórz.
2. Wprowadź polecenie $PSVersionTable i potwierdź klawiszem Enter.
3. W linii PSVersion, widocznej na zrzucie ekranu, odnajdziesz numer wersji. W tym przypadku jest to 5.1.19041.1645.
Sposób 2: Użycie zmiennej $PSVersionTable.PSVersion
Dodatkowo, masz możliwość uzyskania szczegółowych informacji o wersji PowerShell, w tym numeru głównego wydania, kompilacji oraz historii zmian za pomocą polecenia $PSVersionTable.PSVersion.
1. Uruchom okno Windows PowerShell.
2. Następnie wprowadź komendę $PSVersionTable.PSVersion i zatwierdź klawiszem Enter.
3. Wynik działania polecenia zostanie wyświetlony w następującym formacie. Właściwość o nazwie Major wskazuje numer wersji programu PowerShell.
Major Minor Build Revision ----- ----- ----- -------- 5 1 19041 1645
Sposób 3: Wykorzystanie zmiennej $Host
Wpisując polecenie $Host w oknie PowerShell, numer wersji programu PowerShell odnajdziesz w linii Version.
1. Otwórz okno Windows PowerShell.
2. Wprowadź polecenie $Host i zatwierdź klawiszem Enter.
3. W linii Version, dostępnej w wynikach polecenia, możesz sprawdzić numer wersji programu PowerShell. Wynik tego polecenia zostanie wyświetlony w poniższym formacie:
Name : ConsoleHost Version : 5.1.19041.1645 InstanceId : 0859ad62-5642-4190-ab07-26fe0181e892 UI : System.Management.Automation.Internal.Host.InternalHostUserInterface CurrentCulture : en-IN CurrentUICulture : en-US PrivateData : Microsoft.PowerShell.ConsoleHost+ConsoleColorProxy DebuggerEnabled : True IsRunspacePushed: False Runspace : System.Management.Automation.Runspaces.LocalRunspace
Sposób 4: Wykorzystanie zmiennej $Host.Version
Wykorzystując polecenie $Host.Version, możesz uzyskać więcej detali na temat wersji PowerShell, w tym numer głównego wydania, kompilacji oraz historii zmian.
1. Uruchom program Windows PowerShell.
2. Wpisz komendę $Host.Version w oknie PowerShell i zatwierdź ją klawiszem Enter.
3. Wyjście polecenia będzie miało następującą strukturę. Właściwość Major określa numer wersji programu PowerShell.
Major Minor Build Revision ----- ----- ----- -------- 5 1 19041 1645
***
Mamy nadzieję, że ten poradnik okazał się pomocny i wiesz już, jak sprawdzić wersję PowerShell na komputerze z systemem Windows. Zachęcamy do podzielenia się informacją, która metoda sprawdziła się u Ciebie najlepiej. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, zapraszamy do skorzystania z sekcji komentarzy.