Jak sprawić, by Gimp wyglądał jak Adobe Photoshop w systemie Linux

Edytor obrazów Gimp to najlepsza alternatywa systemu Linux dla Adobe Photoshop. Problem polega na tym, że chociaż aplikacja oferuje podobne funkcje co Photoshop, wygląda i zachowuje się znacznie inaczej. W rezultacie wielu użytkowników, którzy przechodzą na Gimp z Photoshopa, czuje się zagubionych i nieszczęśliwych.

Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz wykonać jako użytkownik Gimp w systemie Linux, aby Twoja instalacja wyglądała bardziej jak Adobe Photoshop. Oto jak to zrobić w swoim systemie.

Zanim zaczniemy

Powinno być oczywiste, ale aby ten przewodnik odniósł sukces, musisz mieć już zainstalowany edytor obrazów Gimp na komputerze z systemem Linux. Jeśli nie masz pewności, jak zainstalować edytor obrazów Gimp, nie martw się! Jesteśmy z Tobą! Po prostu postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby Gimp działał w twoim systemie.

Możesz też odwiedzić witrynę Gimp, aby uzyskać więcej informacji na temat aplikacji, jak ją uruchomić itp.

Włącz tryb pojedynczego okna

Najlepszą funkcją, którą można włączyć w Gimp, aby była bardziej podobna do Adobe Photoshop Linux, jest tryb pojedynczego okna. Powód? Domyślnie Gimp ma dwa odłączone paski narzędzi i obszar roboczy. Ten sposób robienia rzeczy jest niesamowicie irytujący, niewygodny i sprawia, że ​​przełączanie się na Gimp z Photoshopa jest niewygodne.

Włączenie trybu pojedynczego okna Gimpa jest bardzo łatwe. Uruchom aplikację Gimp na pulpicie, wyszukując ją w menu aplikacji. Lub naciskając Alt + F2 i wpisując gimp w polu poleceń.

Uwaga: w niektórych instalacjach Gimpa może nie być konieczne włączanie trybu pojedynczego okna, ponieważ jest on domyślnie włączony.

Po otwarciu aplikacji Gimp na komputerze z systemem Linux postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: W aplikacji znajdź główny obszar roboczy w Gimp i kliknij go myszą, aby ustawić na nim fokus.

Krok 2: Znajdź menu „Windows” u góry głównego obszaru roboczego Gimp i kliknij je myszą.

Krok 3: Znajdź opcję trybu „Jedno okno” na liście „Okna” i kliknij ją myszą. Po kliknięciu tej opcji Gimp zmieni rozłączne paski narzędzi / oddzielny układ okien na bardziej podobny do Adobe Photoshop.

Aby wyłączyć tryb pojedynczego okna Gimpa, po prostu wróć do menu „Windows”, znajdź opcję „Jedno okno” i odznacz pole obok niej.

Instalowanie motywów Photoshopa w Gimp

Ustawienie Gimpa w tryb pojedynczego okna robi dużo, ale tylko do tej pory. Aby Gimp naprawdę wyglądał jak Photoshop, musisz zainstalować motyw Photoshopa dla aplikacji Gimp.

Istnieje wiele motywów dla Gimpa, które mają wyglądać bardziej jak Photoshop. Jednak najlepszym i najbardziej kompletnym motywem są GIMP2P. Oto jak go zainstalować, aby Twój Gimp wyglądał jak Adobe Photoshop.

Najpierw udaj się do Strona GIMP2P na Gnome-look.org i znajdź przycisk „Pliki”. Po znalezieniu przycisku „Pliki” kliknij go myszą, aby wyświetlić opcje pobierania.

W obszarze „Pliki” pobierz GIMP2Ps.tar.xz, klikając niebieski przycisk obok niego. Następnie uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do pracy, użyj polecenia CD i przenieś sesję terminala z katalogu domowego (~) do folderu „Pobrane”, w którym znajduje się plik GIMP2Ps.tar.xz.

cd ~/Downloads

Za pomocą polecenia tar xvf wyodrębnij archiwum GIMP2Ps.tar.xz, ponieważ musi ono zostać w pełni zdekompresowane, aby móc współdziałać z plikami motywu znajdującymi się w środku.

tar xvf GIMP2Ps.tar.xz

Po wyodrębnieniu pliku GIMP2Ps.tar.xz folder o nazwie „GIMP2Ps” pojawi się w katalogu „Pobrane”, użyj polecenia CD, aby przejść do tego folderu.

cd GIMP2Ps

Teraz, gdy jesteś w katalogu GIMP2P, można rozpocząć instalację. Uruchom skrypt transform-it.bash za pomocą poniższego polecenia.

./transform-it.bash

Alternatywnie, uruchom transform-it-and-remove-toolbox-text.bash, aby komunikat „Możesz upuścić dokowalne okna dialogowe” zniknie.

./transform-it-and-remove-toolbox-text.bash


Po zakończeniu działania skryptu otwórz Gimp. Będzie wyglądać bardzo podobnie do Adobe Photoshop!

Zamień skróty klawiaturowe Gimpa na skróty programu Photoshop

Jeśli ustawisz Gimpa na tryb pojedynczego okna i zainstalujesz motyw, który sprawi, że będzie wyglądał bardziej jak Photoshop z GIMP2P, zastąpienie skrótów klawiaturowych Gimpa na przyjazne dla Photoshopa może.

Aby zastąpić domyślne, skróty klawiaturowe Gimp wykonaj następujące czynności. Najpierw otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu konfiguracji Gimp.

cd ~/.config/GIMP/2.10

Dla użytkowników Flatpak:

cd ~/.var/app/org.gimp.GIMP/config/GIMP/2.10

Dla użytkowników pakietu Snap:

cd ~/snap/gimp/current/.config/GIMP/2.10

Po wejściu do katalogu konfiguracyjnego zmień nazwę pliku menurc na menurc-backup za pomocą polecenia mv.

mv menurc menurc-backup

Po zmianie nazwy domyślnego pliku menurc pobierz nowy plik menurc. Ten plik zawiera skróty Adobe Photoshop.

wget https://raw.githubusercontent.com/doctormo/GimpPs/master/menurc -O menurc

Po zakończeniu pobierania pliku menurc otwórz Gimp i zacznij używać skrótów klawiaturowych programu Photoshop!