Udostępnij teraz w social media:

Edytor obrazów Gimp to najlepsza alternatywa systemu Linux dla Adobe Photoshop. Problem polega na tym, że chociaż aplikacja oferuje podobne funkcje co Photoshop, wygląda i zachowuje się znacznie inaczej. W rezultacie wielu użytkowników, którzy przechodzą na Gimp z Photoshopa, czuje się zagubionych i nieszczęśliwych.

Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz wykonać jako użytkownik Gimp w systemie Linux, aby Twoja instalacja wyglądała bardziej jak Adobe Photoshop. Oto jak to zrobić w swoim systemie.

Zanim zaczniemy

Powinno być oczywiste, ale aby ten przewodnik odniósł sukces, musisz mieć już zainstalowany edytor obrazów Gimp na komputerze z systemem Linux. Jeśli nie masz pewności, jak zainstalować edytor obrazów Gimp, nie martw się! Jesteśmy z Tobą! Po prostu postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby Gimp działał w twoim systemie.

Możesz też odwiedzić witrynę Gimp, aby uzyskać więcej informacji na temat aplikacji, jak ją uruchomić itp.

Włącz tryb pojedynczego okna

Najlepszą funkcją, którą można włączyć w Gimp, aby była bardziej podobna do Adobe Photoshop Linux, jest tryb pojedynczego okna. Powód? Domyślnie Gimp ma dwa odłączone paski narzędzi i obszar roboczy. Ten sposób robienia rzeczy jest niesamowicie irytujący, niewygodny i sprawia, że ​​przełączanie się na Gimp z Photoshopa jest niewygodne.

Sprawdź -   Jak grać w Albion Online w systemie Linux

Włączenie trybu pojedynczego okna Gimpa jest bardzo łatwe. Uruchom aplikację Gimp na pulpicie, wyszukując ją w menu aplikacji. Lub naciskając Alt + F2 i wpisując gimp w polu poleceń.

Uwaga: w niektórych instalacjach Gimpa może nie być konieczne włączanie trybu pojedynczego okna, ponieważ jest on domyślnie włączony.

Po otwarciu aplikacji Gimp na komputerze z systemem Linux postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: W aplikacji znajdź główny obszar roboczy w Gimp i kliknij go myszą, aby ustawić na nim fokus.

Krok 2: Znajdź menu „Windows” u góry głównego obszaru roboczego Gimp i kliknij je myszą.

Krok 3: Znajdź opcję trybu „Jedno okno” na liście „Okna” i kliknij ją myszą. Po kliknięciu tej opcji Gimp zmieni rozłączne paski narzędzi / oddzielny układ okien na bardziej podobny do Adobe Photoshop.

Aby wyłączyć tryb pojedynczego okna Gimpa, po prostu wróć do menu „Windows”, znajdź opcję „Jedno okno” i odznacz pole obok niej.

Instalowanie motywów Photoshopa w Gimp

Ustawienie Gimpa w tryb pojedynczego okna robi dużo, ale tylko do tej pory. Aby Gimp naprawdę wyglądał jak Photoshop, musisz zainstalować motyw Photoshopa dla aplikacji Gimp.

Sprawdź -   6 sposobów otwarcia Menedżera urządzeń w systemie Windows 10

Istnieje wiele motywów dla Gimpa, które mają wyglądać bardziej jak Photoshop. Jednak najlepszym i najbardziej kompletnym motywem są GIMP2P. Oto jak go zainstalować, aby Twój Gimp wyglądał jak Adobe Photoshop.

Najpierw udaj się do Strona GIMP2P na Gnome-look.org i znajdź przycisk „Pliki”. Po znalezieniu przycisku „Pliki” kliknij go myszą, aby wyświetlić opcje pobierania.

W obszarze „Pliki” pobierz GIMP2Ps.tar.xz, klikając niebieski przycisk obok niego. Następnie uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do pracy, użyj polecenia CD i przenieś sesję terminala z katalogu domowego (~) do folderu „Pobrane”, w którym znajduje się plik GIMP2Ps.tar.xz.

cd ~/Downloads

Za pomocą polecenia tar xvf wyodrębnij archiwum GIMP2Ps.tar.xz, ponieważ musi ono zostać w pełni zdekompresowane, aby móc współdziałać z plikami motywu znajdującymi się w środku.

tar xvf GIMP2Ps.tar.xz

Po wyodrębnieniu pliku GIMP2Ps.tar.xz folder o nazwie „GIMP2Ps” pojawi się w katalogu „Pobrane”, użyj polecenia CD, aby przejść do tego folderu.

cd GIMP2Ps

Teraz, gdy jesteś w katalogu GIMP2P, można rozpocząć instalację. Uruchom skrypt transform-it.bash za pomocą poniższego polecenia.

./transform-it.bash

Alternatywnie, uruchom transform-it-and-remove-toolbox-text.bash, aby komunikat „Możesz upuścić dokowalne okna dialogowe” zniknie.

./transform-it-and-remove-toolbox-text.bash

Po zakończeniu działania skryptu otwórz Gimp. Będzie wyglądać bardzo podobnie do Adobe Photoshop!

Sprawdź -   Jak używać polecenia ps do monitorowania procesów w systemie Linux

Zamień skróty klawiaturowe Gimpa na skróty programu Photoshop

Jeśli ustawisz Gimpa na tryb pojedynczego okna i zainstalujesz motyw, który sprawi, że będzie wyglądał bardziej jak Photoshop z GIMP2P, zastąpienie skrótów klawiaturowych Gimpa na przyjazne dla Photoshopa może.

Aby zastąpić domyślne, skróty klawiaturowe Gimp wykonaj następujące czynności. Najpierw otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu konfiguracji Gimp.

cd ~/.config/GIMP/2.10

Dla użytkowników Flatpak:

cd ~/.var/app/org.gimp.GIMP/config/GIMP/2.10

Dla użytkowników pakietu Snap:

cd ~/snap/gimp/current/.config/GIMP/2.10

Po wejściu do katalogu konfiguracyjnego zmień nazwę pliku menurc na menurc-backup za pomocą polecenia mv.

mv menurc menurc-backup

Po zmianie nazwy domyślnego pliku menurc pobierz nowy plik menurc. Ten plik zawiera skróty Adobe Photoshop.

wget https://raw.githubusercontent.com/doctormo/GimpPs/master/menurc -O menurc

Po zakończeniu pobierania pliku menurc otwórz Gimp i zacznij używać skrótów klawiaturowych programu Photoshop!