Udostępnij teraz w social media:

Wszystkie środowiska graficzne w systemie Linux zapewniają panel do przełączania otwartych aplikacji, zarządzania powiadomieniami i tak dalej. Jednak te panele są często chybione, a niektórzy użytkownicy Linuksa są niezadowoleni z domyślnych opcji.

Świetną alternatywą dla paneli zapewnianych przez środowiska graficzne Linux jest Tint2. Jest lekki, w pełni konfigurowalny i może działać na wszystkich popularnych komputerach stacjonarnych z systemem Linux! Oto jak to skonfigurować!

Uwaga: jeśli używasz menedżera okien zamiast środowiska graficznego, rozważ skorzystanie z tego przewodnika tutaj, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować Tint2 w menedżerze okien Openbox.

Którego środowiska graficznego używać z Tint2?

Jak wspomniano wcześniej, Tint2 będzie działać na każdym środowisku graficznym. Jednak panel Tint2 ma zapewnić użytkownikom lekką alternatywę dla panelu. Tak więc, ponieważ jest to lekki panel, najlepszym pulpitem do użycia jest XFCE4.

Uwaga: możesz używać Tint2 w dowolnym środowisku graficznym w systemie Linux. Jednak nie będziesz mieć takiego samego doświadczenia, jak w przypadku XFCE4.

Dlaczego XFCE4? Jest niesamowicie lekki. Ponadto istnieje możliwość skonfigurowania XFCE, aby dobrze współpracował z Tint2.

Tak więc, zanim zaczniemy konfigurować Tint2, musisz zainstalować środowisko graficzne XFCE4.

Ubuntu

sudo apt install xfce4

Debian

sudo apt-get install xfce4

Arch Linux

sudo pacman -S xfce4

Fedora

sudo dnf install @xfce-desktop-environment

OpenSUSE

sudo zypper in -t pattern xfce

Po zainstalowaniu środowiska graficznego XFCE4 wyloguj się z bieżącego środowiska graficznego. Następnie znajdź „sesję” na ekranie logowania, ustaw ją na XFCE i zaloguj się.

Sprawdź -   Jak wyświetlić czcionki użyte w pliku programu Photoshop

Zainstaluj Tint2

Panel Tint2 jest dostępny we wszystkich nowoczesnych dystrybucjach Linuksa, ponieważ jest open source i nie wymaga wiele pracy do zainstalowania. Aby panel Tint2 działał na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu panel Tint2 jest dostępny w repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby go zainstalować, włącz „Universe”.

sudo add-apt-repository universe
sudo apt update

Po włączeniu repozytorium oprogramowania „Universe” możesz zainstalować panel Tint2 na swoim komputerze za pomocą polecenia Apt.

sudo apt install tint2

Debian

Panel Tint2 jest dostępny dla użytkowników systemu Debian Linux w „Głównym” repozytorium oprogramowania. Zainstaluj go w swoim systemie za pomocą następującego polecenia Apt-get.

sudo apt-get install tint2

Arch Linux

W Arch Linux panel Tint2 jest dostępny do instalacji poprzez repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Upewnij się, że w pliku Pacman.conf włączono opcję „Społeczność”.

Po włączeniu repozytorium oprogramowania „Społeczność” możesz zainstalować Tint2 za pomocą następującego polecenia Pacman.

sudo pacman -S tint2

Fedora

Panel Tint2 jest dostępny dla użytkowników Fedory Linux za pośrednictwem podstawowego repozytorium oprogramowania. Aby to działało w systemie, użyj następującego polecenia Dnf.

sudo dnf install tint2

OpenSUSE

Tint2 można zainstalować we wszystkich aktualnych wersjach OpenSUSE za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „OSS all”. Aby panel działał w systemie, użyj następującego polecenia Zypper w terminalu.

sudo zypper install tint2

Skonfiguruj odcień 2

Proces konfiguracji dla Tint2 jest dość prosty. Aby było jak najłatwiejsze do zrozumienia, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Sprawdź -   Jak uzyskać lokalizację geograficzną systemu na podstawie skryptu Bash

Krok 1: W środowisku graficznym XFCE4 musimy wyłączyć ładowanie domyślnego panelu środowiska graficznego. Aby to zrobić, musisz uzyskać dostęp do ustawień sesji XFCE4.

Naciśnij klawisze Alt + F2 na klawiaturze. Następnie wpisz polecenie w programie uruchamiającym poniżej, aby uzyskać dostęp do ustawień sesji.

xfce4-session-settings

Krok 2: W oknie ustawień sesji znajdź zakładkę „Autostart aplikacji” i kliknij ją myszą. Następnie znajdź przycisk „+ Dodaj” i kliknij go, aby utworzyć nowy wpis startowy.

W polu nazwy wpisz:

XFCE Panel killer.

Następnie w polu poleceń wpisz:

killall xfce4-panel

Gdy oba pola są wypełnione, kliknij przycisk „OK”, aby utworzyć nowy wpis sesji.

Krok 3: Wróć do okna ustawień sesji i kliknij przycisk „+ Dodaj”, aby dokonać drugiego wpisu.

Sprawdź -   Jak zoptymalizować dysk SSD w systemie Linux

W polu nazwy wpisz:

Tint2 launcher.

Następnie w polu poleceń wpisz:

tint2

Krok 4: Kliknij „OK”, aby utworzyć nowy wpis sesji.

Krok 5: Po utworzeniu obu wpisów sesji, kliknij prawym przyciskiem pulpit, najedź kursorem na sekcję „Aplikacje” w menu prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wyloguj”, aby uzyskać dostęp do okna wylogowania.

Krok 6: W oknie wylogowania znajdź pole z napisem „Zapisz sesję dla przyszłych logowań” i odznacz je.

Krok 7: Zaloguj się ponownie do sesji pulpitu XFCE4. Kiedy to zrobisz, zauważysz, że panel Tint2 zastąpił domyślny panel XFCE4!

Chcesz otworzyć aplikacje w nowej sesji XFCE4 opartej na technologii Tint2? Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz menu „Aplikacje”. Lub naciśnij Alt + F3.

Dostosuj panel Tint2

Panel Tint2 jest niesamowicie konfigurowalny. Jeśli nie jesteś wielkim fanem domyślnego wyglądu, wykonaj następujące czynności, aby zmienić motywy.

Krok 1: Kliknij ikonę menu obok pola „obszar roboczy” w panelu Tint2. Wybranie tej ikony spowoduje otwarcie aplikacji kreatora Tint2.

Krok 2: W aplikacji kreatora Tint2 przejrzyj listę dostępnych motywów panelu. Następnie, gdy znajdziesz taki, który Ci się podoba, kliknij go, aby wybrać go myszą.

Krok 3: Po wybraniu motywu Tint2, który lubisz z listy, kliknij zielony przycisk znacznika wyboru, aby go zastosować.

Po wybraniu zielonego przycisku z haczykiem panel przełączy się na nowy motyw.