Udostępnij teraz w social media:

Podstawowym sposobem pobierania plików przez użytkowników Linuksa jest przeglądarka internetowa na pulpicie. Przeważnie te przeglądarki działają dobrze i wykonują swoje zadanie, ale nie są zbyt szybkie i czasami życzą sobie szybszego pobierania plików. Przedstawiamy Motrix, szybki menedżer pobierania dla komputerów Mac, Linux i Windows, który może szybciej pobierać pliki z protokołów takich jak HTTP, FTP, BitTorrent i nie tylko!

Zainstaluj Motrix

Zanim będziemy mogli porozmawiać o tym, jak używać Motrix w systemie Linux, musimy przejść do sposobu instalacji programu. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu.

Instalacja Ubuntu / Debian

Na stronie internetowej programiści Motrix udostępniają plik AppImage do pobrania. Mają również pakiet DEB dostępny na swojej stronie GitHub, którego można użyć do zainstalowania systemów operacyjnych Debian i Ubuntu Linux. Aby uzyskać pakiet DEB, użyj narzędzia do pobierania wget z poniższą komendą.

wget https://github.com/agalwood/Motrix/releases/download/v1.4.1/Motrix_1.4.1_amd64.deb

Po zakończeniu pobierania pakietu DEB na komputer z systemem Ubuntu lub Debian Linux będziesz mógł załadować aplikację Motrix do systemu za pomocą polecenia dpkg.

sudo dpkg -i Motrix_1.4.1_amd64.deb

Po instalacji możesz napotkać błędy w monicie terminala. Te pojawiające się błędy są najprawdopodobniej problemami z zależnościami. Aby rozwiązać problem, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, jak naprawić błędy zależności w systemie Ubuntu lub Debian Linux.

Sprawdź -   Jak otworzyć plik z Launchpad na macOS

Instalacja pakietu Snap

Aplikacja do pobierania Motrix jest gotowa do zainstalowania bezpośrednio jako pakiet Snap. Tak więc, jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, w którym można uruchomić Snap, instalacja jest bardzo prosta.

Aby rozpocząć instalację Motrix ze sklepu Snap, włącz Snap w swoim systemie. Jeśli nie wiesz, jak włączyć Snap, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem na ten temat. Następnie, po włączeniu Snapów, pobierz plik Snap z GitHub.

wget https://github.com/agalwood/Motrix/releases/download/v1.4.1/Motrix_1.4.1_amd64.snap

Po zakończeniu pobierania pliku Motrix Snap skonfiguruj go w systemie za pomocą polecenia snap install. Upewnij się, że używasz flagi „niebezpieczne”, w przeciwnym razie Snap jej nie zainstaluje.

sudo snap install --dangerous Motrix_1.4.1_amd64.snap

Instalacja AppImage

Wersja AppImage Motrix jest idealna dla użytkowników Linuksa, którzy nie mogą używać pakietu DEB ani instalować pakietów Snap. Aby rozpocząć proces instalacji, użyj polecenia wget, aby pobrać najnowszy plik AppImage ze strony Motrix.

wget https://dl.motrix.app/release/Motrix-1.4.1-x86_64.AppImage

Po zakończeniu pobierania pliku AppImage na komputer użyj polecenia mkdir, aby utworzyć nowy folder „AppImages”. Utworzenie tego folderu jest konieczne, aby plik Motrix AppImage był bezpieczny i chroniony przed przypadkowym usunięciem.

mkdir -p ~/AppImages

Przenieś plik Motrix AppImage do folderu „AppImages” za pomocą polecenia mv.

mv Motrix-1.4.1-x86_64.AppImage ~/AppImages/

Przenieś sesję terminala do folderu „AppImages” za pomocą polecenia CD.

cd ~/AppImages

Stamtąd zaktualizuj uprawnienia do plików dla Motrix, aby mógł działać jako program na komputerze z systemem Linux.

sudo chmod +x Motrix-1.4.1-x86_64.AppImage

Uruchom program po raz pierwszy z:

./Motrix-1.4.1-x86_64.AppImage

Po pierwszym uruchomieniu ikona na pulpicie pojawi się w sekcji „Internet” menu aplikacji.

Sprawdź -   Jak uprościć DD z GdiskDump w systemie Linux

Pobierz pliki za pomocą Motrix

Teraz, gdy aplikacja Motrix jest skonfigurowana na komputerze z systemem Linux, uruchom ją. Nie wiesz, jak go uruchomić? Poszukaj „Motrix” w sekcji „Internet” w menu aplikacji. Gdy program do pobierania Motrix jest otwarty i gotowy do użycia, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak pobierać za jego pomocą dane.

HTTP / FTP

Większość plików, które ludzie pobierają z Internetu za pośrednictwem przeglądarki internetowej, to pliki HTTP lub FTP. Pliki są pobierane za pośrednictwem hiperłącza na stronie. Jeśli chcesz pobierać tego typu pliki za pośrednictwem Motrix, a nie przeglądarki, wykonaj następujące czynności.

Najpierw w Motrix kliknij ikonę „+” po lewej stronie aplikacji. Kliknięcie „+” otworzy okno zadania pobierania. W tym oknie zadania wklej adres URL pliku, który chcesz pobrać.

Uwaga: nie wszystkie pliki zostaną pobrane z Motrix. Aby uzyskać najlepsze wyniki, skopiuj bezpośrednie, takie jak te witryny, które często oferują, jeśli proces automatycznego pobierania nie działa.

Sprawdź -   Jak uzyskać przewijanie do następnego obrazu Funkcja z powrotem w aplikacji Zdjęcia w systemie Windows 10

Na przykład, aby pobrać Ubuntu Linux 18.04 LTS przez Motrix, należy zapisać łącze „pobierz teraz” i dodać je do strony pobierania.

Po dodaniu łącza do pliku w polu zadania pobierania, kliknij przycisk „Prześlij”, aby natychmiast rozpocząć przesyłanie.

Pliki torrent

Oprócz obsługi linków pobierania HTTP i FTP Motrix działa również jako klient torrent. Aby użyć Motrix do pobrania pliku torrent, kliknij znak „+”, aby wyświetlić okno zadań pobierania. Następnie znajdź opcję „Torrent” i wybierz ją, aby przejść do obszaru pobierania Torrent.

W obszarze pobierania Torrent dla Motrix znajdź pole z napisem „Przeciągnij pliki torrent tutaj lub kliknij, aby wybrać” i kliknij je myszą. Stamtąd dodaj plik torrent, aby rozpocząć transfer.

Linki magnetyczne

Ponieważ Motrix obsługuje protokół Torrent, może również obsługiwać łącza magnetyczne. Aby użyć tej funkcji do rozpoczęcia pobierania, kliknij łącze magnesu w przeglądarce, a Motrix powinien natychmiast dodać je jako zadanie. Alternatywnie, skopiuj link magnetyczny do schowka i dodaj go w sekcji adresu URL.

Uwaga: upewnij się, że nie masz żadnych innych klientów torrent zainstalowanych w systemie, w przeciwnym razie Motrix nie będzie w stanie wykryć kliknięć linków magnetycznych!

Po kliknięciu linku magnesu plik powinien natychmiast rozpocząć się pobieranie w Motrix.