Udostępnij teraz w social media:

Istnieje wiele powodów, dla których chcesz przesyłać pliki między komputerami z systemem Linux. Być może musisz przenieść dane z komputera stacjonarnego na podróżny laptop. A może masz jakieś pliki konfiguracyjne do skonfigurowania na wielu komputerach, a lista jest długa.

Od jakiegoś czasu wielu użytkowników Linuksa przesyła pliki tam iz powrotem za pomocą narzędzi takich jak SCP, Samba, a nawet FTP. Chociaż te narzędzia z pewnością wykonują swoją pracę, nie jest to dokładnie szybki i łatwy proces. Tutaj pojawia się Transport: to proste narzędzie, które po zainstalowaniu na dwóch komputerach z systemem Linux może wysyłać i odbierać pliki przez sieć.

Uwaga: Transport działa tylko w lokalnej sieci LAN. Nie można używać tego narzędzia do przesyłania plików przez Internet. Jeśli chcesz wysyłać pliki przez Internet, rozważ użycie SSH lub czegoś takiego jak synchronizacja plików, a nawet Dropbox.

Zainstaluj transport

Aplikacja Transport jest zbudowana specjalnie dla podstawowego systemu operacyjnego, więc jeśli korzystasz z systemu operacyjnego, znajdziesz ją w AppCenter i będziesz mógł ją zainstalować z względną łatwością. Jednak nie musisz być fanem Elementary, aby korzystać z tej wspaniałej aplikacji! Jak się okazuje, jest dostępny jako pakiet Snap, dostępny jest również kod źródłowy.

Sprawdź -   Jak ponownie aktywować system Windows 10 po zmianie sprzętu

Aby uzyskać kopię Transport działającą w systemie Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Shift + T lub Ctrl + Alt + T na klawiaturze i postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami poniżej.

Centrum aplikacji

Jak wspomniano wcześniej, aplikacja do udostępniania plików Transport została opracowana głównie dla użytkowników podstawowego systemu operacyjnego, więc jest ona łatwo dostępna w AppCenter. Jeśli nie możesz znaleźć Transport, wyszukując „Transport”, zrób sobie przysługę i sprawdź stronę Transport AppCenter po więcej informacji.

Pakiet Snap

Najlepszym sposobem korzystania z tej aplikacji, jeśli nie jesteś fanem Elementary, jest pobranie i zainstalowanie pakietu Snap ze sklepu Snap. Aby to zrobić, musisz włączyć obsługę Snap w systemie operacyjnym Linux. Na szczęście większość nowoczesnych systemów operacyjnych Linux obsługuje w tym momencie pakiety Snapd i Snap, więc nie powinno to być trudne.

Aby Snaps działał na twoim komputerze, przejdź do tego samouczka. Alternatywnie, jeśli używasz dystrybucji, która nie obsługuje Snapów, spróbuj zamiast tego zainstalować Ubuntu.

Sprawdź -   Jak edytować plik BashRC, aby Bash był bardziej przydatny w systemie Linux

Po uruchomieniu Snapd na komputerze z systemem Linux można go łatwo pobrać za pomocą polecenia snap install.

sudo snap install transporter

Kod źródłowy

Chcesz korzystać z Transportera, ale nie możesz zainstalować pakietów Snap? Spróbuj skompilować kod źródłowy. Aby skompilować program, przejdź do GitHub i zainstaluj wszystkie zależności wymienione w strona programisty. Następnie wprowadź następujące polecenia, aby aplikacja działała.

git clone https://github.com/bleakgrey/Transporter.git
cd Transporter
meson build --prefix=/usr

cd build

sudo ninja install

com.github.bleakgrey.transporter

Użyj Transportera do wysyłania plików

Aby rozpocząć transfer za pomocą Transportera, otwórz aplikację. Odbywa się to poprzez otwarcie menu aplikacji i wyszukanie „Transporter”. Aplikację można również uruchomić, naciskając Alt + F2 i wpisując w polu „transporter”.

Po otwarciu aplikacji na maszynie wysyłającej przejdź do komputera, który będzie odbierał plik, zainstaluj aplikację i otwórz ją. Aby transfer plików działał, aplikacja musi być otwarta na obu urządzeniach (w tej samej sieci).

Gdy aplikacja jest otwarta na obu komputerach, czas wysłać plik. Aby wysłać, znajdź przycisk „Wyślij pliki” i kliknij go myszą. Zostaniesz przeniesiony do skrzynki transferowej. Możesz przeciągać pliki lub foldery, które chcesz wysłać. Możesz też kliknąć to pole, aby przeglądać dane w oknie przeglądarki plików.

Sprawdź -   Phantom Pain w systemie Linux

Po przesłaniu plików do Transport aplikacja wygeneruje unikalny kod identyfikacyjny transferu. Weź kod, skopiuj go do schowka i wyślij znajomemu. Następnie powinni mieć możliwość pobrania pliku za pośrednictwem usługi Transport.

Otrzymywanie plików

Aby odbierać przesłane pliki za pośrednictwem transportu, upewnij się, że aplikacja jest otwarta na obu komputerach. Gdy oba są otwarte, poinstruuj drugą osobę, aby zainicjowała przesyłanie plików za pośrednictwem aplikacji.

Zakładając, że zainicjowanie pliku zakończyło się powodzeniem, kod przelewu zostanie wygenerowany po stronie nadawcy. Poinstruuj ich, aby wysłali Ci ten kod. Następnie weź kod i znajdź opcję w Transport, która mówi „Odbierz pliki” i kliknij ją myszą.

Po wybraniu przycisku „Odbierz pliki” pojawi się pole tekstowe. Wpisz kod ID do pudełka, a transfer natychmiast się rozpocznie. Po zakończeniu przesyłania zobaczysz pliki w folderze „Pobrane” na komputerze z systemem Linux.