Jak szybko znajdować i usuwać duże pliki w systemie Linux za pomocą Wyszukiwacza dużych plików

Brakuje miejsca na dysku na komputerze z systemem Linux? Nie wiesz, jak odzyskać miejsce na dysku? Sprawdź Wyszukiwarkę dużych plików! Jest to prosta aplikacja, która może skanować komputer z systemem Linux w poszukiwaniu dużych plików, aby można je było usunąć.

Uwaga: Wyszukiwarka dużych plików to darmowy program. Aby jednak usunąć pliki w aplikacji, musisz zapłacić za licencję na oprogramowanie. Aby to zrobić, kliknij tutaj.

Zainstaluj Wyszukiwarkę dużych plików w systemie Linux

Wyszukiwarka dużych plików jest dostępna dla systemu Linux jako pakiet Snap za pośrednictwem Ubuntu Snap Store i będzie działać na prawie każdym systemie operacyjnym Linux. Dodatkowo dostępna jest także AppImage – aplikacja Large Files Finder, która obejmuje wszystkie systemy operacyjne Linux, które nie obsługują Snapów.

W tej sekcji przewodnika pokażemy, jak zainstalować program Large Files Finder na Snap i AppImage. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Pakiet Snap

Konfigurowanie wydania pakietu Snap Findera dużych plików wymaga zainstalowania środowiska wykonawczego Snapd, ponieważ pakiety Snap nie mogą bez niego działać. Aby włączyć środowisko wykonawcze Snapd, przejdź do naszego przewodnika na temat konfigurowania pakietów Snap.

Uwaga: jeśli nie lubisz korzystać z wiersza poleceń, powinieneś także zainstalować aplikację Snap Store, ponieważ konfiguracja pakietów Snap jest niezwykle prostym procesem.

Po uruchomieniu środowiska uruchomieniowego Snapd na komputerze z systemem Linux można rozpocząć instalację programu Large Files Finder. Używając instalacja szybka polecenie poniżej, zainstaluj aplikację.

sudo snap install large-files-finder

AppImage

Wydanie AppImage narzędzia Large Files Finder jest nieco trudniejsze do zainstalowania w systemie Linux niż wydanie Snap, ponieważ nie odbywa się to za pomocą jednego polecenia. Jednak metoda AppImage jest znacznie lepsza niż kompilowanie jej z kodu źródłowego.

Aby rozpocząć instalację wersji AppImage narzędzia Large Files Finder na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala otwarte wcześniej i użyj wget polecenie downloadera, aby pobrać najnowszą wersję AppImage.

wget https://app.qiplex.com/large-files-finder-linux.zip

Po pobraniu wersji aplikacji Large Files Finder AppImage należy zainstalować narzędzie Unzip w systemie, ponieważ jest ono wymagane do wyodrębnienia zawartości archiwum ZIP.

Ubuntu

sudo apt install unzip

Debian

sudo apt-get install unzip

Arch Linux

sudo pacman -S unzip

Fedora

sudo dnf install unzip

OpenSUSE

sudo zypper install unzip

Ogólny Linux

Rozpakowanie jest dostępne dla różnych systemów operacyjnych Linux, dużych i małych. Aby uruchomić system, przejdź do Pkgs.org i wybierz swoją dystrybucję.

Rozpakowywanie

Teraz, gdy narzędzie Unzip jest skonfigurowane na komputerze z systemem Linux, możesz rozpakować wersję AppImage programu Large Files Finder.

unzip large-files-finder-linux.zip

Pliki zostaną rozpakowane bezpośrednio w folderze domowym (~).

Konfigurowanie wyszukiwarki dużych plików

Używając mkdir polecenie, utwórz folder o nazwie „AppImages”. W tym folderze będzie przechowywany plik aplikacji Large Files Finder AppImage.

mkdir -p ~/AppImages

Następnie przenieś plik AppImage do katalogu „AppImages” za pomocą mv dowództwo.

mv 'Large Files Finder-1.2.0.AppImage' ~/AppImages

Zaktualizuj uprawnienia do pliku za pomocą chmod.

sudo chmod +x 'Large Files Finder-1.2.0.AppImage'

Możesz teraz uruchomić aplikację za pomocą:

./'Large Files Finder-1.2.0.AppImage'

Lub otwierając Menedżera plików systemu Linux, wchodząc do folderu „AppImages” i klikając dwukrotnie Wyszukiwarka dużych plików – 1.2.0.AppImage za pomocą myszy.

Usuwanie dużych plików za pomocą Wyszukiwacza dużych plików

Aby usunąć duże pliki za pomocą Wyszukiwarki dużych plików, zacznij od otwarcia aplikacji. Następnie, gdy aplikacja zostanie uruchomiona na pulpicie, poszukaj „Kliknij Dodaj lub przeciągnij folder tutaj” i kliknij przycisk „+ Dodaj” poniżej. Lub kliknij gigantyczne logo krzyża na środku aplikacji.

Klikając logo z dużym krzyżem lub niebieski przycisk „+ Dodaj”, pojawi się okno dialogowe z otwartym plikiem. W tym oknie dialogowym wyszukaj folder, w którym podejrzewasz, że istnieją duże pliki. Możesz też wybrać katalog domowy dla bieżącego użytkownika, ponieważ tam znajduje się większość dużych plików w systemie Linux.

Po dodaniu katalogu domowego (lub dowolnego innego folderu) do Wyszukiwacza dużych plików, zostanie wyświetlona lista różnych dużych plików różnych typów. Przejrzyj listę każdego dużego pliku, który chcesz usunąć, i kliknij go myszą, aby go wybrać. Lub przytrzymaj Ctrl na klawiaturze podczas klikania, aby zaznaczyć wiele plików jednocześnie.

Uwaga: możesz także wyszukiwać duże pliki w aplikacji Wyszukiwarka dużych plików, klikając „Wyszukaj” i wpisując nazwę konkretnego pliku.

Po wybraniu wszystkich plików, które chcesz usunąć w Wyszukiwarce dużych plików, wybierz niebieski przycisk „Usuń”, aby usunąć plik.