Jak to zrobić szybko i łatwo

Routery sieciowe, niezależnie od tego, czy są instalowane w domach, czy w miejscach pracy, czasami wykazują bardzo silną osobowość. Podobnie jak w przypadku naprawiania przypadkowych problemów na komputerze za pomocą prostego ponownego uruchomienia, resetowanie routera sieciowego może naprawić różne zawieszone procesy lub poważniejsze problemy wynikające z długiego użytkowania.

Mówimy o problemach, które pojawiają się nieoczekiwanie – jak błąd DNS lub jeden zbyt wiele konfliktów IP, gdy urządzenie próbuje połączyć się z siecią, i nie są to poważne problemy, które napotykasz podczas konfigurowania sieci. Reset jest również dobrym sposobem, jeśli zapomniałeś hasła do panelu administratora routera. Czy wiesz, że niektóre routery są na tyle inteligentne, że możesz je automatycznie ponownie uruchomić, gdy najmniej ich używasz? Zobaczmy, jak prawidłowo zresetujesz router sieciowy.

Zresetuj router – twardy vs miękki

Routery są różne, ale ich resetowanie jest dość proste. Istnieją dwa różne typy resetowania, które możesz wykonać; twardy reset i miękki reset.

Twardy reset routera sieciowego przypomina przywrócenie ustawień fabrycznych. Możesz użyć twardego resetu, aby przywrócić poświadczenia administratora routera do domyślnych. Twardy reset i tak nie zmieni wersji oprogramowania sprzętowego routera.

Miękki reset to rodzaj resetowania, który wykonujesz, aby naprawić przypadkowe usterki, które występują w sieci. To jest odpowiednik ponownego uruchomienia komputera w celu rozwiązania problemu za pomocą routera.

Znajdź przyciski resetowania i zasilania

Routery mają reset i przycisk zasilania. Przycisk zasilania może nie być obecny we wszystkich modelach routerów, ponieważ nie ma standaryzacji ich konstrukcji. Zanim będzie można wykonać twardy lub miękki reset, należy najpierw znaleźć przycisk Reset. Będzie to fizyczny przycisk na routerze po jednej z jego boków lub u dołu.

Jeśli kupiłeś własny router, tj. Nie został on dostarczony przez dostawcę usług internetowych, możesz zapoznać się z jego instrukcją, aby znaleźć przycisk resetowania. Przycisk resetowania może nie być łatwo dostępny na niektórych routerach, tj. Nie będzie to prosty przycisk, który można nacisnąć. Może znajdować się w obudowie routera z niewielkim otworem, który wskazuje na to. W takim przypadku potrzebujesz małego, ostrego przedmiotu, którym możesz go nacisnąć. Klucz do kieszeni karty SIM w telefonie jest dobrym narzędziem, jeśli zmieści się w otworze.

Router twardy reset

Aby mocno zresetować router, musisz nacisnąć i przytrzymać na nim przycisk resetowania. Ważne jest tutaj to, jak długo go naciskasz i przytrzymujesz. Niektóre routery wymagają 10 sekund, inne 30, 60 lub nawet 90 sekund. Możesz określić, jak długo musisz przytrzymać przycisk resetowania, metodą prób i błędów lub sprawdzając czas dla swojego modelu routera.

Gdy wykonujesz twardy reset, upewnij się, że router jest włączony i odłącz go od modemu szerokopasmowego.

Po zwolnieniu przycisku poczekaj, aż przycisk resetowania będzie wciśnięty, a router zostanie zresetowany.

Router z miękkim resetem

Miękki reset można wykonać, wyłączając i włączając ponownie router. Możesz to zrobić za pomocą przycisku zasilania, ale jeśli router nie ma przycisku zasilania, możesz po prostu wyłączyć router z gniazdka elektrycznego, do którego jest podłączony, i włączyć go ponownie.

Powinieneś także odłączyć kabel połączeniowy prowadzący do routera i podłączyć go ponownie.

Alternatywnie, jeśli router ma przycisk Połącz / Rozłącz, użyj go, aby odłączyć go od usługi usługodawcy internetowego i podłączyć ponownie.

Ostatni sposób, aby to zrobić

Innym sposobem możesz to zrobić, łącząc się z interfejsem routera (znajdź adres routera, aby uzyskać do niego dostęp). Zobacz obrazek powyżej jako przykład. Możesz wybrać ustawienia fabryczne lub załadować profil, który wcześniej zapisałeś – co jest bardzo przydatne, gdy aktualizujesz routery i po prostu chcesz zachować swoje ustawienia.

Czy udało Ci się zresetować router?