12/08/2021

Jak tworzyć książki audio w systemie Linux za pomocą M4Baker

Udostępnij teraz w social media:

M4Baker to doskonała aplikacja dla systemu Linux, która umożliwia użytkownikom pobieranie ścieżek audio w dowolnym formacie i kodowanie ich w ładnym pliku audiobook z rozdziałami do odtwarzania w odtwarzaczach audiobooków w systemie Linux (i nie tylko), które obsługują format M4B.

W tym przewodniku omówimy, jak pobierać pliki audiobooków, kodować je do formatu audiobooka M4B i tworzyć książki audio w systemie Linux.

Uwaga: nie musisz nagrywać audiobooka, aby korzystać z M4B. Możliwe jest pobranie istniejących ścieżek audio i skompilowanie ich do audiobooka. Możesz pobrać bezpłatne pliki audio z domeny publicznej na Archive.org.

Zainstaluj M4Baker

Aplikacja M4Baker istnieje już od jakiegoś czasu. Pomimo swojego wieku wiele dystrybucji nie zawiera go w swoich źródłach oprogramowania.

Z tego powodu będziemy budować program z jego kodu źródłowego. Jednak zanim cokolwiek skompilujesz, musisz zainstalować pewne zależności. Te zależności są krytyczne dla procesu i pomagają skompilować kod źródłowy M4Baker na twoim komputerze.

Zależności

Zależności dla M4Baker to Python 2.6+, PyQT 4.6, Qt 4.5+, FAAC 1.26+, Sox 14.3+ i Mp4v2 1.9. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami i dowiedz się, jak sprawić, by te zależności działały w wybranym systemie operacyjnym Linux.

Sprawdź -   Jak skonfigurować stary laptop dla dzieci

Uwaga: użytkownicy Arch Linux mogą automatycznie budować M4Baker ze źródła dzięki Arch Linux AUR. Skieruj swojego ulubionego pomocnika AUR do pliku m4baker-git pakiet, aby działał.

Ubuntu

sudo apt install git python-qt4 libcanberra-gtk-module faac libmp4v2-2 mp4v2-utils sox libsox-fmt-mp3

Debian

sudo apt-get install git faaclibcanberra-gtk-module faac libmp4v2-2 mp4v2-utils sox libsox-fmt-mp3

Fedora

sudo dnf install git PyQT4 python2 faac libmp4v2-devel libmp4v2 libcanberra sox qt-devel 
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/26/Everything/x86_64/os/Packages/s/sox-plugins-freeworld-14.4.2-1.fc25.x86_64.rpm -y

OpenSUSE

sudo zypper install git python2-qt4 python libcanberra-gtk-module-common faac libmp4v2-devel libqt4-devel

Uwaga: OpenSUSE nie ma wtyczki MP3 dla Sox w swoich repozytoriach. W rezultacie będziesz musiał ręcznie skompilować i zainstalować Sox, aby z niego korzystać. Udaj się na stronę Sox GitHub i pobierz kod źródłowy tutaj. Instrukcje tworzenia oprogramowania w systemie Linux znajdują się w README.sh.

Pobierz kod źródłowy

Po zadbaniu o biblioteki M4Baker, czas pobrać kod źródłowy. W terminalu użyj polecenia git clone.

git clone https://github.com/crabmanX/m4baker

Przenieś okno terminala do nowego folderu kodu m4baker za pomocą polecenia CD.

cd m4baker

Kompilacja

Proces kompilacji i konfiguracji M4Baker jest odświeżająco prosty w porównaniu z wieloma innymi programami, które użytkownicy Linuksa budują ze źródeł. Aby go uruchomić, wystarczy uruchomić plik skryptu instalacyjnego Python2. Zwróć uwagę, że ten skrypt instalacyjny musi działać z uprawnieniami sudo lub w powłoce roota. Bez odpowiedniego dostępu do systemu M4Baker nie może korzystać z odpowiednich katalogów i plików binarnych na komputerze z systemem Linux.

Sprawdź -   Jak skonfigurować OpenMediaVault na Raspberry Pi 4

Aby rozpocząć proces kompilacji dla narzędzia M4Baker, uruchom następujące polecenie w powłoce terminala:

python setup.py install --optimize=1

Skrypt instalacyjny M4Baker jest stosunkowo szybki. Po zakończeniu działania skryptu możesz natychmiast uruchomić program za pomocą polecenia m4baker w oknie terminala. Program można również uruchomić, przeszukując menu aplikacji pod kątem „M4Baker”.

Przygotowywanie audiobooka w M4Baker

Pierwszym krokiem do stworzenia nowego audiobooka w M4Baker jest zaimportowanie plików audio. Dodaj pliki audio do nowego projektu, klikając menu „Edycja”, a następnie „dodaj książkę audio”.

Naciśnij klawisz Ctrl na klawiaturze i użyj myszy, aby wybrać każdy plik audio, który chcesz dodać. Gdy wszystko jest zaznaczone, kliknij przycisk „Otwórz”, aby zaimportować ścieżki do M4Baker.

Uwaga: pamiętaj, aby wszystkie ścieżki audio związane z projektem Audiobook były przechowywane w tym samym folderze, aby zapewnić do nich łatwy dostęp.

Sprawdź -   4 najlepsze aplikacje na notatki dla systemu Linux

M4Baker sortuje pliki audio w grupę, zaczynając od folderu. Kliknij dwukrotnie folder myszą i zmień jego nazwę na tytuł nowego audiobooka. Jeśli jesteś zadowolony z tytułu książki, spójrz na pliki audio znajdujące się pod nią na liście. Sortuj listę, zaznacz każdy plik indywidualnie za pomocą myszy i wypełnij jego informacje w polu informacyjnym po prawej stronie.

Eksportowanie audiobooka za pomocą M4Baker

Ścieżka w Twojej książce zawiera prawidłowe informacje i wszystko jest gotowe do użycia. Pozostało tylko wyeksportować go jako plik audiobooka M4Baker. Aby rozpocząć proces eksportu, kliknij folder książki i poszukaj sekcji pliku „wyjściowego”.

Kliknij ikonę pod plikiem „wyjściowym”, aby wywołać przeglądarkę plików. Przejdź do katalogu, w którym chcesz zapisać plik audiobooka M4Baker i kliknij „zapisz”.

Po ustawieniu pliku wyjściowego w aplikacji M4Baker można rozpocząć eksportowanie. Kliknij menu „Plik”, znajdź przycisk „Przetwórz wszystko” i kliknij go, aby rozpocząć proces kodowania.

Pozwól M4Baker zakodować Twój nowy audiobook. Po zakończeniu procesu eksportowania będziesz mógł go znaleźć w miejscu, w którym zapisałeś plik wyjściowy.

x