Jak tworzyć wykresy Pareto [5 Tools]

Firmy na całym świecie wykorzystują analizę wykresów Pareto do identyfikacji konsekwencji biznesowych i ich względnych skutków. Pomaga im to pokonywać różne ograniczenia i stale osiągać doskonałość.

Wykres Pareto to szczególny przypadek wykresu słupkowego z kombinacją wykresów liniowych. Jest to wykres, na którym słupki reprezentują wartości dyskretne w kolejności malejącej, a wykres liniowy przedstawia skumulowaną sumę.

Wykres ten opiera się na zasadzie Pareto, która mówi, że 80% wyników pochodzi z 20% przyczyn. Za tą obserwacją stał włoski ekonomista Vilfredo Pareto. Ponieważ wykres ten działa na zasadzie Pareto, nazywa się go Wykresem Pareto.

Mówiąc prościej, wykres Pareto pozwala nam określić częstotliwość konsekwencji i ich skumulowany efekt. Za pomocą tego wykresu firmy mogą określić swoje ograniczenia i priorytetyzować obszary, które wymagają wczesnych usprawnień.

Różne składniki wykresu Pareto

Wykres Pareto zawiera następujące komponenty lub parametry do wprowadzania danych:

  • Słupki i linia to najbardziej podstawowe elementy wykresu Pareto, które reprezentują dane.
  • Każdy pasek reprezentuje rodzaj problemu, defektu lub konsekwencji. Wysokość słupka reprezentuje koszt lub częstotliwość występowania.
  • Słupki reprezentują wartości każdej kategorii w kolejności malejącej. Oznacza to, że wykres zaczyna się od najwyższego słupka, a kończy na najkrótszym słupku.
  • Linia przedstawia skumulowany procent wad.

Zastosowania wykresu Pareto

Możesz chcieć przeanalizować wzorzec, który ma negatywny lub pozytywny wpływ na biznes. Wykorzystując różne dostępne zasoby i dane, analiza wykresu Pareto może pomóc w skutecznym określeniu priorytetów biznesowych. Zastosowania tych wykresów nie ograniczają się do konkretnej branży; ma zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Niektóre z jego zastosowań obejmują:

  • Identyfikacja obszarów, z których pochodzi najwięcej problemów z jakością produktów lub usług biznesowych.
  • Odkrywanie i wykorzystywanie większych kont klientów, a tym samym maksymalizacja sprzedaży.
  • Rozwiązywanie problemów z reklamacjami serwisowymi lub produktowymi poprzez analizę występowania i częstotliwości występowania problemu.
  • Priorytetyzacja kluczowych obszarów, w których biznes wymaga natychmiastowej poprawy, aby zadowolić klientów lub partnerów biznesowych.
  • Badanie możliwości biznesowych, takich jak analiza głównych powodów finansowania i kluczowych powodów dużego ruchu w firmie itp.

Weźmy przykład, aby lepiej zrozumieć zastosowania wykresu Pareto. Jest to idealne rozwiązanie dla kierowników projektów, którzy chcą:

  • Zidentyfikuj 20% zadań, które będą miały wpływ na projekt. W zależności od ich większego lub mniejszego wpływu, można im później nadać priorytet.
  • Zidentyfikuj 20% zadań, których wykonanie zajmie najwięcej czasu. Dzięki temu kierownik projektu może przydzielić tym zadaniom więcej czasu.
  • Zidentyfikuj 20% zagrożeń lub konsekwencji o największym wpływie na firmę. Po tej identyfikacji mogą przygotować plan eliminacji wpływu tych zagrożeń.

Jak zrobić wykres Pareto?

Oto kroki związane z tworzeniem wykresu Pareto.

  • Zdecyduj konkretne kategorie różnych przyczyn lub czynników i pogrupuj je według tych kategorii.
  • Wybierz odpowiedni rodzaj pomiaru, tj. koszt, częstotliwość lub ilość.
  • Kolejne kroki obejmują określenie czasu, takiego jak tydzień, dzień lub godzina.
  • Dla każdej kategorii przyczyn lub czynników wykorzystaj zebrane dane i oblicz sumy częściowe.
  • Teraz zbuduj drążki tak, aby najwyższy drążek znajdował się po lewej, a najmniejszy po prawej.
  • Dla każdej kategorii sum częściowych oblicz wartość procentową, dzieląc przez sumę wszystkich wartości kategorii.
  • Musisz obliczyć skumulowane sumy od lewej do prawej, a następnie narysować wykres liniowy. Będzie to reprezentować sumy w stosunku do wartości procentowych.

Oto niektóre z najlepszych narzędzi do tworzenia wykresu Pareto.

Paradygmat wizualny

Paradygmat wizualny oferuje internetowy kreator wykresów Pareto, który szybko analizuje dane i przekształca je w wykres Pareto. Ma kilka szablonów wykresów, które możesz dostosować, aby dodać spersonalizowane dane. Daje Ci dużą kolekcję ikon i zdjęć, które dodają pikanterii Twojemu projektowi. Za pomocą narzędzi przeciągnij i upuść możesz łatwo dostosować wartości wykresu.

Kolekcja VisualParadigm zawiera ponad 50 profesjonalnych odmian wykresów, które możesz wybrać do swojego projektu. Umożliwia również zastosowanie odpowiednich efektów do wykresu, aby pasowały do ​​Twojej marki. Dzięki temu narzędziu do tworzenia wykresów Pareto możesz łatwo publikować, pobierać i udostępniać swój wykres online.

Mathcracker

Mathcracker to narzędzie graficzne, które pomaga w budowaniu wykresów Pareto online. Wystarczy wpisać dane w polach tekstowych dostępnych na tym portalu. Na podstawie danych, które wprowadzisz, w ciągu kilku sekund pojawi się wykres.

Jego interfejs online ma trzy pola tekstowe, w których możesz wprowadzić swoje dane. W pierwszym polu tekstowym należy wprowadzić dane w postaci wartości oddzielonych przecinkiem. Drugie pole tekstowe prosi o wprowadzenie kategorii oddzielonych przecinkiem. Trzecie pole tekstowe jest przeznaczone na tytuł. Pierwsze pole jest obowiązkowe do stworzenia wykresu Pareto. Pozostałe dwa pola są opcjonalne.

ChartExpo

ChartExpo jest dostępny do pobrania w dwóch wersjach. Jeden służy do wizualizacji danych z Arkuszy Google, a drugi do MS Excel. Obie wersje są płatne z miesięczną opłatą. Możesz wypróbować dowolną z tych dwóch wersji przez 7-dniowy okres próbny.

Dzięki narzędziu ChartExpo możesz bez wysiłku wizualizować dane w formacie wykresu Pareto, aby uzyskać pomoc w podejmowaniu decyzji. Możesz łatwo dostosować swoje wykresy i publikować je w blogach, witrynach internetowych i nie tylko. Interpretuje arkusze Google lub dane programu Excel i tworzy wykres Pareto za pomocą kilku kliknięć.

Wykresy Qtchart

Wykresy Qtchart to łatwe w użyciu narzędzie do tworzenia wykresów Pareto, które umożliwia wprowadzanie danych online i natychmiastowe tworzenie wykresów. To narzędzie online zawiera wstępnie zdefiniowane pola, w których musisz dodać swoje dane.

Qtcharts oferuje również do pobrania oprogramowanie komputerowe i mobilne, które pomaga tworzyć wykresy. To oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie i oferuje najłatwiejszy sposób szybkiego tworzenia wykresów bez znaków wodnych.

Twórczy

Twórczy oferuje piękny szablon wykresu Pareto, który możesz dostosować do swoich danych. Szablon wykresu jest dostępny jako diagram, który można edytować za pomocą prostego edytora diagramów. Pozwala wyeksportować wynikowy wykres w wielu formatach obrazu.

Aby edytować ten szablon wykresu Pareto, zarejestruj się w Creately lub po prostu zaloguj się, jeśli jesteś istniejącym użytkownikiem. Teraz musisz edytować szablon z własnymi wartościami, a Twój wykres jest gotowy do pobrania.

Wniosek

Wykresy Pareto mogą być bardzo skuteczne w poprawianiu ograniczeń biznesowych i identyfikowaniu możliwości. Tworzenie wykresów Pareto nie jest już kłopotliwe, jeśli rozważysz wybór tych wydajnych narzędzi. Wykorzystaj więc te fantastyczne narzędzia i najefektywniej wizualizuj dane.

Podobał Ci się artykuł? Co powiesz na dzielenie się ze światem?