Udostępnij teraz w social media:

Linux Mint 19 pojawił się niedawno i jest bardzo podekscytowany. Wraz z nową wersją wprowadzono dziesiątki ulepszeń pulpitu Cinnamon, a także ulepszenia TimeShift, Mint Update i nie tylko!

Jeśli jesteś użytkownikiem Linux Mint, ale nie wiesz, jak zaktualizować Linuksa Mint 19, zapewniamy Ci ochronę. Kontynuuj, a wkrótce będziesz używać Linux Mint 19 „Tara!”

Uwaga: nie masz ochoty zajmować się menedżerem aktualizacji? Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem Mint, Ściągnij i zainstaluj ISO w wersji 19, aby uzyskać najnowszą wersję.

Utwórz kopię zapasową

Aktualizacja komputera może być przerażająca. Mimo że Linux Mint jest bardzo bezpieczny, zwłaszcza podczas tych aktualizacji, mogą się zdarzyć złe rzeczy i dlatego konieczne jest utworzenie kopii zapasowej z Time Shift przed kontynuowaniem.

Uwaga: jeśli nie masz jeszcze Time Shift w Linux Mint, może być konieczne jego zainstalowanie. Aby go zainstalować, otwórz terminal i wykonaj sudo apt install timeshift.

Nie wiesz, jak korzystać z systemu tworzenia kopii zapasowych Time Shift w Linux Mint? Otwórz go na swoim komputerze i postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak utworzyć pełną kopię zapasową systemu.

Sprawdź -   Jak korzystać z wbudowanego słownika Microsoft Edge

Upewnij się, że podczas tworzenia kopii zapasowej Time Shift nie robisz tego na tym samym dysku twardym, na którym aktualizujesz Linux Mint. Jeśli wystąpi problem, możesz stracić kopię zapasową. Zamiast tego wybierz zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, kartę SD lub inny wewnętrzny dysk twardy.

LightDM On Mint

W systemie Linux Mint 18, a także w poprzednich wersjach, Mint Desktop Manager od dawna jest oficjalnym menedżerem pulpitu, a projekt Mint go utrzymuje. Począwszy od wersji 19 Linux Mint, MDM nie jest używany. Zamiast tego używa LightDM.

Menedżer pulpitu LightDM jest znacznie bardziej wyrafinowany, lżejszy i lepiej wygląda. Przed przystąpieniem do aktualizacji do nowej wersji Mint należy wyłączyć MDM i przełączyć go na LightDM.

Rozpocznij proces usuwania MDM, instalując LightDM przez terminal.

sudo apt install lightdm

Uruchomienie tego polecenia zmusi Linux Mint do ponownej oceny, jakiego menedżera pulpitu powinien używać, a na terminalu pojawi się okno dialogowe z „domyślnym menedżerem wyświetlania”.

Uwaga: jeśli okno dialogowe nie pojawi się automatycznie, spróbuj uruchomić sudo dpkg-reconfigure lightdm.

W wyświetlonym oknie dialogowym wybierz „lightdm”. Wybranie opcji „lightdm” pozwoli Linux Mint na przejście do nowej konfiguracji LightDM używanej przez Mint 19.

Sprawdź -   Jak zmienić tryb projekcji systemu Windows 10 za pomocą skrótu klawiaturowego

Zakończ proces przejścia, całkowicie usuwając MDM z systemu.

sudo apt remove mdm might-mdm-themes* --purge

Uaktualnij do Linux Mint 19

Linux Mint jest pochodną Ubuntu. Fakt ten pozwala Mint OS na podążanie za systemem aktualizacji podobnym do Ubuntu, który wymaga bardzo niewielkiego wkładu ze strony użytkownika.

Aby rozpocząć proces, musisz upewnić się, że Twój komputer z systemem Linux Mint jest całkowicie aktualny. Na szczęście aktualizacja Linux Mint, podobnie jak wiele innych rzeczy w systemie operacyjnym, jest szybka i bezbolesna.

Otwórz Menedżera aktualizacji, kliknij „Odśwież”, a następnie wybierz „Zainstaluj aktualizacje”. Alternatywnie otwórz terminal i użyj następujących poleceń, aby zaktualizować swój komputer Mint.

sudo apt update
sudo apt upgrade -y

Teraz, gdy wszystko jest aktualne, czas na aktualizację do Linux Mint 19. Aktualizacja odbywa się za pomocą programu terminala znanego jako „mintupgrade”.

Narzędzie Mintupgrade jest dość wydajne i łatwe do zrozumienia, nawet jeśli jest oparte na tekście. Wszystko jest automatyczne i wymaga skomplikowanych rzeczy (takich jak przełączanie źródeł Apt, sprawdzanie, czy aktualizacja jest dobrym pomysłem itp.) I upraszcza je.

Sprawdź -   Jak dostosować skróty klawiaturowe w Gnome Shell

Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić Mintupgrade, jest sprawdzenie, czy jest dostępna nowa wersja. Zrób to, uruchamiając polecenie check.

mintupgrade check

Polecenie check odświeży Mint, zamieni twoją aktualną wersję Linux Mint na nowe źródła oprogramowania Mint 19 i uruchomi symulację aktualizacji (ze względów bezpieczeństwa).

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i uważnie je przeczytaj. Jeśli jesteś zadowolony z wyników symulacji aktualizacji, kontynuuj proces, wykonując polecenie pobierania w oknie terminala.

mintupgrade download

Uruchomienie polecenia pobierania spowoduje pobranie wszystkich niezbędnych pakietów aktualizacji (i innych ważnych plików) na komputer z systemem Linux Mint. Ten proces jest w większości automatyczny, ale nadal musisz zwracać uwagę na wyświetlane monity.

Po zakończeniu polecenia pobierania uruchom polecenie aktualizacji. Aktualizacja, po uruchomieniu, zastosuje wszystkie pobrane pakiety i spowoduje przejście z Linux Mint 18 do nowo wydanego Linux Mint 19.

Uaktualnianie między wersjami Linux Mint nie jest nudne, chociaż zajmuje dość dużo czasu. Bądź cierpliwy i pozwól programowi Mintupgrade wykonać swoje zadanie.

Po zakończeniu procesu zamknij terminal i uruchom ponownie komputer z systemem Linux Mint. Po ponownym zalogowaniu się powinieneś używać najnowszej wersji Mint!