Jak ukryć pliki w systemie Linux i zabezpieczyć je

Szukasz sposobu na szybkie i wydajne ukrycie plików w systemie Linux? Okazuje się, że jest to możliwe i nie trzeba do tego instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Co najlepsze, użytkownicy mogą ukrywać pliki i foldery na dwa różne sposoby.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Ukrywanie plików – Terminal

Otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do lokalizacji pliku lub folderu, który chcesz ukryć. W tym przykładzie użyjemy folderu Desktop.

cd ~/Desktop

Następnie wypisz wszystkie elementy w katalogu za pomocą polecenia LS.

ls

LS drukuje całą listę wszystkich nieukrytych elementów w katalogu. Znajdź nazwę pliku lub folderu, który chcesz ukryć, i zapamiętaj ją. Następnie w terminalu użyj polecenia MV, aby zmienić nazwę folderu. W tym przykładzie plik, którego użyjemy, nosi nazwę testfile.gif. Folder, który ukryjemy, to test_folder.

mv testfile.gif .testfile.gif

Polecenie MV nie tylko może przenieść coś z jednego miejsca do drugiego, ale jeśli użytkownik uruchomi MV bez nakazania mu przeniesienia do innej lokalizacji, zmieni nazwę pliku. Ważną częścią tutaj jest umieszczenie „.” przed plikiem. Umieszczenie kropki przed nazwą pliku natychmiast nada plikowi status ukryty. To samo dotyczy istniejących folderów.

mv test_folder .test_folder

Chcesz odkryć plik lub folder? Użyj polecenia MV, ale na odwrót:

mv .testfile.gif testfile.gif

lub

mv .test_folder test_folder

Utwórz nowy ukryty folder za pomocą terminala

Aby utworzyć nowy ukryty folder, użyj polecenia mkdir.

mkdir .hidden_folder

Odkryj nowo utworzony folder ukryty za pomocą: mv .hidden_folder hidden_folder

Znajdź ukryte pliki i foldery za pomocą terminala

Możesz przeglądać ukryte pliki i foldery w systemie plików za pomocą polecenia LS. Aby rozpocząć, użyj dysku CD, aby przejść do miejsca, w którym znajdują się ukryte elementy, które chcesz wyświetlić. W tym przypadku użyjemy ~ / Desktop.

cd ~/Desktop

Użyj polecenia LS, ale tym razem użyj przełącznika -a. Przełącznik -a umożliwia użytkownikom wyświetlenie wszystkich elementów, w tym elementów ukrytych przez system.

ls -a

Ukrywanie plików i folderów – Menedżer plików

Ukrywanie plików za pomocą terminala to świetna sztuczka, ale nie jest to jedyny sposób, aby to zrobić. Jak wspomniano wcześniej, różnica między ukrytym a widocznym plikiem lub folderem w systemie plików Linux to kropka. Oto jak ukryć istniejący folder za pomocą menedżera plików środowiska graficznego.

Należy pamiętać, że każdy menedżer plików w systemie Linux jest trochę inny i nie możemy napisać instrukcji dla każdego z nich.

Krok 1: Otwórz menedżera plików i kliknij folder zawierający plik / folder, który chcesz ukryć.

Krok 2: Kliknij plik / folder prawym przyciskiem myszy i wybierz „zmień nazwę”.

Krok 3: Umieść znak „.” przed nazwą pliku / folderu, a następnie naciśnij „enter”.

Plik lub folder zostanie ukryty.

Znajdź ukryte pliki i foldery za pomocą Menedżera plików

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie menedżery plików są różne. W rezultacie ustawienia i opcje są wszędzie. Mimo to wszyscy mają możliwość szybkiego ujawnienia ukrytych plików i folderów w systemie plików Linux. Aby rozpocząć, otwórz menedżera plików do folderu, w którym chcesz wyświetlić ukryte elementy.

Następnie rozejrzyj się po menedżerze plików, szukając „pokaż ukryte”, „pokaż ukryte” lub czegoś podobnego. Konieczne może być przejście do obszaru ustawień, w zależności od używanego menedżera.

Gdy opcja ujawniania ukrytych elementów jest włączona, menedżer plików pokaże wszystkie ukryte pliki. Ukryj je ponownie, wybierając opcję wyłączenia.

Zabezpiecz ukryte pliki i foldery

Aby bezpiecznie ukryć pliki w systemie Linux, dodaj je do archiwum chronionego hasłem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest otwarcie menedżera plików. Przejdź do miejsca, w którym znajdują się ukryte pliki za pomocą menedżera plików i ujawnij je za pomocą metody omówionej powyżej.

Kliknij prawym przyciskiem myszy ukryte pliki i wybierz „kompresuj”. Pamiętaj, że ta opcja w menu prawym przyciskiem myszy będzie się różnić w zależności od środowiska graficznego, menedżera plików itp.

Po otwarciu narzędzia do kompresji wybierz opcję utworzenia archiwum jako pliku ZIP.

Po wybraniu „ZIP” kliknij „inne opcje”, „więcej opcji” (lub cokolwiek powie menedżer archiwum), aby wyświetlić ustawienia archiwum. W polu hasła wprowadź bezpieczne hasłoi pamiętaj, aby kliknąć „szyfruj”.

Pod nazwą pliku archiwum umieść znak „.” z przodu. Zapewni to, że plik archiwum nie będzie widoczny w systemie plików.

Aby zakończyć proces, kliknij przycisk „Utwórz”. Rozpocznie się proces kompresji. Może to zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Po zakończeniu użyj metod wymienionych powyżej, aby znaleźć ukryte archiwum.

Wniosek

Ukrywanie plików i folderów w systemie Linux jest znacznie łatwiejsze niż w innych systemach operacyjnych. Warto wiedzieć, że umieszczenie kropki przed plikiem lub folderem może natychmiast sprawić, że stanie się on niewidoczny.

x