Jak ukryć prywatne zdjęcia i filmy na swoim iPhonie lub iPadzie

Aplikacja Zdjęcia firmy Apple ma wbudowaną funkcję „Ukryj”, ale nie uniemożliwia ona szpiegowaniu osób, które mają dostęp do Twojego telefonu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje prywatne zdjęcia i filmy naprawdę pozostaną prywatne, mamy kilka lepszych wskazówek.

Jak ukryć zdjęcia i filmy w aplikacji Zdjęcia

Zdjęcie zrobione iPhonem lub iPadem trafia do Twojej biblioteki zdjęć razem z innymi zdjęciami. Jeśli często wyciągasz telefon, aby pokazać zdjęcia swojego uroczego kota, mogą być zdjęcia lub filmy, których nie chcesz, aby inni oglądali podczas przeglądania.

Aby zapobiec wyświetlaniu zdjęć i filmów w normalnej bibliotece, możesz użyć opcji „Ukryj” w aplikacji Zdjęcia na iOS. Spowoduje to ukrycie zdjęcia lub wideo w głównym widoku biblioteki na karcie „Zdjęcia”. Nie pojawi się podczas przeglądania i nie otrzymasz na jej podstawie rekomendacji „Dla Ciebie”.

Wykonaj poniższe czynności, aby ukryć zdjęcie lub wideo:

Znajdź zdjęcie lub film, który chcesz ukryć.
Kliknij „Udostępnij” w lewym dolnym rogu.
Przewiń w dół i kliknij „Ukryj”.

Zdjęcie jest teraz ukryte. Wszystko, co ukryjesz, pojawi się w albumie o nazwie „Ukryte” na karcie „Albumy” w aplikacji Zdjęcia. Przewiń na dół listy, a zobaczysz ją w sekcji „Inne albumy”.

Plik

Problem z ukrywaniem rzeczy w aplikacji Zdjęcia

Gdy używasz opisanej powyżej metody do ukrycia zdjęcia lub wideo, zapewnia ona bardzo małą ochronę. Nie możesz „zablokować” ukrytego albumu ani nawet ukryć zdjęcia za identyfikatorem Face lub Touch ID lub hasłem.

Największym problemem jest to, że wszystkie ukryte multimedia są dostępne w jednym miejscu. Każdy, kto ma dostęp do Twojego odblokowanego telefonu, może otworzyć ukryty folder za pomocą kilku dotknięć.

Wszystko, co naprawdę robi funkcja „Ukryj”, to porządkowanie głównej biblioteki. Pozwala na zatrzymanie niektórych zdjęć bez ich całkowitego usuwania. Chociaż wielu właścicieli iPhone’ów i iPadów akceptuje tę sztuczkę, możesz jej uniknąć, jeśli faktycznie chcesz ukryć swoje prywatne multimedia.

Jeśli ktoś inny może mieć dostęp do Twojego odblokowanego telefonu i martwisz się o prywatność, nie używaj funkcji „Ukryj”. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz uporządkować swoją bibliotekę, ale nie chcesz, aby była ona łatwym do znalezienia repozytorium najbardziej kłopotliwych multimediów.

Apple mogłoby to poprawić, gdyby album „Ukryty” został zablokowany za pomocą hasła lub hasła, wraz z opcją wymagania identyfikatora Face lub Touch ID, aby uzyskać do niego dostęp.

Mamy nadzieję, że coś podobnego zostanie wprowadzone w iOS 14 lub przyszłej wersji systemu operacyjnego Apple.

Jak ukryć zdjęcia w aplikacji Notatki

Apple zawiera aplikację Notatki, a jedną z jej wyróżniających się funkcji jest możliwość blokowania pojedynczych notatek. Oznacza to, że możesz dodać multimedia do notatki, a następnie dodać hasło. Możesz również wymagać identyfikatora Face lub Touch ID do odblokowywania notatek chronionych hasłem. Ponadto po zablokowaniu zdjęcia lub wideo w notatce możesz usunąć je z głównej biblioteki zdjęć.

Najpierw musisz wysłać zdjęcie lub wideo do programu Notes; wykonaj następujące kroki:

Znajdź obraz lub film, który chcesz ukryć, w Notatkach. (Możesz wybrać wiele plików.)
Stuknij ikonę Udostępnij w lewym dolnym rogu.
Przewiń listę aplikacji i kliknij „Notatki”. (Jeśli go nie widzisz, dotknij „Więcej”, a następnie wybierz „Notatki” z wyświetlonej listy aplikacji).
Wybierz notatkę, do której chcesz zapisać załączniki (domyślnie będzie to „Nowa notatka”), a następnie wpisz opis tekstowy w polu poniżej.
Wskaż „Zapisz”, aby wyeksportować multimedia do Notatek.

Plik

Teraz wykonaj następujące kroki, aby zablokować właśnie utworzoną notatkę:

Uruchom aplikację Notatki i znajdź właśnie utworzoną notatkę (powinna znajdować się na górze listy).
Przesuń palcem w lewo na tytule notatki, aby wyświetlić ikonę kłódki.
Stuknij ikonę kłódki, aby zablokować notatkę. Jeśli wcześniej nie zablokowałeś notatki, zostaniesz poproszony o utworzenie hasła i włączenie Face lub Touch ID. Będziesz używać tego hasła do wszystkich zablokowanych notatek, więc upewnij się, że jest to coś, co zapamiętasz lub przechowujesz w menedżerze haseł.

Od teraz, aby zablokować lub odblokować notatkę, dotknij jej, a następnie autoryzuj dostęp za pomocą hasła, rozpoznawania twarzy lub odcisku palca.

Plik

Ta metoda również ma ograniczenia. Na przykład nie możesz udostępniać załączników ze Zdjęć do istniejącej notatki, która jest zablokowana, nawet jeśli wcześniej odblokujesz ją ręcznie. Utrudnia to użycie jednej notatki dla całej ukrytej zawartości.

Możesz jednak utworzyć folder (np. „Prywatny” lub „Ukryty”) w aplikacji Notatki i umieścić w nim wszelkie prywatne notatki. Chociaż nie jest to idealna metoda, zapewnia większe bezpieczeństwo niż niezabezpieczony album Apple „Hidden”.

ZA

Jeśli jednak korzystasz z tej metody, nie zapomnij wrócić do biblioteki zdjęć i usunąć wszystkie zdjęcia ukryte w Notatkach!

Użyj bezpiecznych notatek w swoim menedżerze haseł

Niektóre aplikacje, takie jak menedżery haseł, zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Ułatwiają korzystanie z unikatowych poświadczeń w Internecie, pamiętając jedno hasło główne. Większość menedżerów haseł również przechowuje nie tylko hasła.

Obejmuje to między innymi informacje bankowe, zeskanowane kopie ważnych dokumentów, akty urodzenia, a nawet zdjęcia lub filmy. Ta metoda jest podobna do przechowywania prywatnych multimediów w Notes, z tym wyjątkiem, że zamiast tego używasz aplikacji lub usługi innej firmy.

Każdy menedżer haseł, który umożliwia dodawanie załączników do notatek, powinien wykonać zadanie. Jednak przebieg może się różnić w przypadku treści wideo ze względu na ilość wymaganego miejsca. Jeśli chodzi o to, którego menedżera haseł użyć, sprawdź LastPass, 1Password, Dashlanelub Bitwarden.

Pamiętaj, że wielu menedżerów haseł synchronizuje się przez Internet, co oznacza, że ​​ukryte treści zostaną przesłane do Internetu. Oczywiście będzie chroniony hasłem głównym, które jest bezpieczniejsze niż synchronizacja ze Zdjęciami iCloud lub jakąkolwiek inną usługą fotograficzną online.

Ukryj zdjęcia i filmy w aplikacji File Locker

Możesz także użyć dedykowanej szafki plików, aby ukryć obrazy lub filmy, które wolisz zachować jako prywatne. Te aplikacje zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o prywatności. Oferują prosty kod dostępu lub blokadę hasłem oraz obszar, w którym można przechowywać pliki. Otwierasz aplikację, odblokowujesz ją za pomocą hasła lub kodu dostępu, a następnie możesz uzyskać dostęp do wszystkich zapisanych tam multimediów – to proste!

Blokada folderu, Prywatna przechowalnia zdjęć, Trzymaj się, i Secret Apps Photo Lock to tylko kilka z wielu aplikacji do przechowywania plików dostępnych w App Store. Wybierz tę, której ufasz. Upewnij się, że ma przyzwoite recenzje i nie blokuje zbyt wielu funkcji za zakupami w aplikacji.

Ponownie, pamiętaj, że jeśli używasz tej metody, nadal musisz usunąć multimedia, które chcesz ukryć z głównej biblioteki aplikacji Zdjęcia po zapisaniu ich w schowku plików.

Rozważ usunięcie tych zdjęć z telefonu

Zamiast przechowywać prywatne zdjęcia i filmy w urządzeniu, możesz rozważyć przechowywanie ich w innym miejscu. Być może byłyby bezpieczniejsze na komputerze domowym niż na telefonie. W ten sposób nie można ich łatwo znaleźć, jeśli zostawisz telefon bez nadzoru.

Najłatwiejszym sposobem jest po prostu przeniesienie ich z urządzenia. Jeśli masz komputer Mac, możesz to zrobić bezprzewodowo przez AirDrop. Znajdź zdjęcia, które chcesz przenieść, stuknij Udostępnij, a następnie wybierz „AirDrop”, a następnie komputer Mac, aby rozpocząć przesyłanie.

Możesz także podłączyć iPhone’a lub iPada do komputera Mac lub Windows. Wybierz „Zaufaj”, aby zatwierdzić urządzenie, a następnie zaimportuj obrazy tak samo, jak w przypadku aparatu cyfrowego.

macOS Photos automatycznie przygotowuje się do importowania multimediów po podłączeniu telefonu iPhone. Jeśli masz komputer z systemem Windows 10, użyj odpowiedniej aplikacji do obsługi zdjęć, aby zrobić to samo. Starsze wersje systemu Windows ładują iPhone’a jako zwykły stary dysk wymienny, co ułatwia importowanie zdjęć.

Wybierz swój telefon pod

Jeśli nie chcesz kłopotów z ręcznym importowaniem, możesz zamiast tego skorzystać z usługi takiej jak Zdjęcia Google lub Dropbox. Pamiętaj, że każde umieszczenie zdjęć w Internecie wiąże się z nieodłącznym ryzykiem. Poza tym musisz się zastanowić, czy ufasz korporacji takiej jak Google, jeśli chodzi o najbardziej prywatne dane.

I znowu, nie zapomnij usunąć swoich źródłowych zdjęć lub filmów po ich przeniesieniu.

Zabezpiecz swój telefon

Ważne jest, aby inne osoby nie mogły łatwo odblokować telefonu – zwłaszcza jeśli przechowujesz prywatne zdjęcia w standardowym folderze „Ukryte” w aplikacji Zdjęcia. Możesz dodać hasło, aby je chronić – po prostu wybierz Ustawienia> Identyfikator twarzy i kod (lub Ustawienia> Touch ID i kod na starszych urządzeniach i iPadzie).

Unikaj też pozostawiania telefonu bez nadzoru, a jeśli to zrobisz, upewnij się, że jest zablokowany za pomocą hasła, które znasz tylko Ty.

Inne sposoby utrzymywania wyższego poziomu bezpieczeństwa iPhone’a obejmują regularne przeglądanie jego ustawień bezpieczeństwa i prywatności oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa iOS.

x