Jak ulepszyć czcionki w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Bądźmy przez chwilę szczerzy: jeśli chodzi o czcionki, Linux nie radzi sobie zbyt dobrze. Jasne, społeczność, twórcy dystrybucji i programiści bardzo ciężko pracują, aby tekst wyglądał dobrze. Mimo to, z trzech wielkich systemów operacyjnych, platforma Linux w wielu przypadkach wygląda na amatorską. Renderowanie czcionek nie jest świetne. Ponadto, ponieważ Linux zawiera tylko oprogramowanie typu open source, niektóre strony internetowe i programy wyglądają dziwnie. Nie jest to jednak fatalne i mroczne, dzięki kilku poprawkom możesz ulepszyć czcionki w systemie Linux. Pierwszym, który to robi, jest użycie czcionek Microsoft, ponieważ znacznie poprawiają one wygląd czcionek w zastrzeżonym oprogramowaniu w systemie Linux.

Czcionki Microsoft Core

Podstawowe czcionki firmy Microsoft to czcionki używane w systemie operacyjnym Windows oraz ogólnie w oprogramowaniu firmy Microsoft. Wbrew powszechnemu przekonaniu, faktycznie można zainstalować te czcionki w systemie Linux. W rzeczywistości większość głównych dystrybucji Linuksa sprawia, że ​​jest to bardzo łatwe (niektóre są znacznie łatwiejsze niż inne). Nic z tego nie jest nielegalne.

Jedynym haczykiem jest to, że podczas instalowania tych czcionek użytkownik musi wyrazić zgodę na warunki korzystania z usług firmy Microsoft. Ponadto podstawowe czcionki nie są darmowe i otwarte. Są opatentowane i nie można ich modyfikować.

  Jak zainstalować SpeedCrunch w systemie Linux

Ubuntu

Ubuntu jest zdecydowanie najłatwiejszym do zdobycia czcionkami MS core. W rzeczywistości wielu użytkowników może już je zainstalować. Dzieje się tak, ponieważ kiedy instalujesz pakiet „wine”, pobiera on także czcionki MS core. To powiedziawszy, jeśli jesteś użytkownikiem Ubuntu, który nie używa wina, oprogramowanie można zainstalować samodzielnie. Oto jak to zrobić.

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

Stąd terminal Ubuntu pobierze wszystkie podstawowe czcionki Microsoft i zainstaluje je. Po prostu użyj klawiszy strzałek, aby zaakceptować umowę.

Arch Linux

Użytkownicy Arch, którzy chcą zainstalować czcionki MS core, mają szczęście! Jest do tego pakiet AUR. Po prostu skieruj swojego ulubionego pomocnika AUR na ten pakiet tutaj. Możesz też pobrać migawkę i ręcznie skompilować pakiet.

Debian

Podobnie jak Ubuntu, Debian ułatwia uzyskanie podstawowych czcionek MS. Zainstaluj je za pomocą:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Fedora i Open SUSE

Osoby korzystające z Open SUSE i Fedora, które chcą pobrać podstawowe czcionki MS, będą musiały skorzystać z usługi kompilacji Open SUSE. Udaj się tutaji kliknij przycisk pobierania!

Użytkownicy Fedory: kliknij, aby pobrać RPM, a następnie otwórz go za pomocą oprogramowania Gnome.

Użytkownicy Suse: kliknij przycisk instalacji jednym kliknięciem, aby uzyskać podstawowe czcionki!

Pakiet Infinality

Istnieje pakiet oprogramowania dla systemu Linux, który po zainstalowaniu znacznie poprawia ogólny wygląd czcionek w systemie operacyjnym Linux. Od renderowania, przez podpowiedzi, po ogólne ulepszenia czcionek open source – ten pakiet jest koniecznością. Oto, jak sprawić, by działał na komputerze.

  Jak nagrać swój ekran z wiersza poleceń systemu Linux

Ubuntu i Debian

Niestety, pakiet Infinality nie jest zawarty ani w Ubuntu, ani w Debianie. Dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie w rzeczywistości wcale nie jest oprogramowaniem. Zamiast tego jest to pakiet indywidualnych poprawek do czcionek i ustawień. Biorąc pod uwagę, że opiekunowie dystrybucji Linuksa są sticklerami, nic dziwnego, że tego oprogramowania nie było w głównych repozytoriach. Zamiast tego użytkownicy będą musieli polegać na usłudze kompilacji Open SUSE.

Iść tutaji pobierz najnowsze pakiety dla Debiana 7/8 lub Ubuntu. Zauważ, że chociaż obsługiwane są tylko wersje 14.04 i 16.04 Ubuntu, nie oznacza to, że 17.04 i nowsze nie będą działać. Jak wspomniano wcześniej, są to tylko pliki konfiguracyjne, więc powinno działać na prawie każdej wersji Ubuntu i Debian.

Arch Linux

Chcesz mieć zestaw Infinality w swojej konfiguracji Arch? Pobierz pakiet Arch Linux AUR!

Fedora

Podobnie jak Ubuntu i inne systemy operacyjne, Fedora zdecydowała się nie włączać pakietu czcionek Infinality do swoich źródeł oprogramowania. W rezultacie użytkownicy będą musieli dodać repozytorium Copr do swojego systemu. Oto jak to zrobić:

dnf copr enable caoli5288/infinality-ultimate

sudo dnf install fontconfig-infinality-ultimate

Otwórz SUSE

Podobnie jak większość oprogramowania innych firm, użytkownicy Suse znajdą pakiet czcionek Infinality w Otwórz usługę kompilacji SUSE. Aby zainstalować, kliknij przycisk instalacji jednym kliknięciem dla swojej wersji Suse!

Inne systemy Linux

Szukasz pakietu czcionek, ale nie używasz głównej wersji systemu Linux? Nie martw się! Okazuje się, że kod źródłowy jest włączony Github! Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie deweloperskiej, aby zbudować pakiet i zainstalować go od podstaw.

  Jak przełączyć się na lokalny serwer aktualizacji w Linux Mint

Poprawki czcionek w środowiskach komputerowych

Ci, którzy chcą poprawić wygląd czcionek, powinni rozejrzeć się po swoich środowiskach graficznych. Każde środowisko graficzne Linuksa zawiera niezwykle szczegółowe informacje, które pozwalają użytkownikom dostosować wygląd czcionek w systemie Linux. Te ustawienia nie są idealne, ale jeśli chcesz naprawić czcionki, zrób sobie przysługę i przejdź przez te ustawienia.

Nie wiesz, jak znaleźć te ustawienia? Nie martwić się! newsblog.pl zawiera szczegółowe instrukcje dla każdego środowiska graficznego. Po prostu przejdź tutaj i wybierz ten, którego potrzebujesz!

Wniosek

Czcionki na platformach open source zawsze stanowiły wyzwanie ze względu na korporacyjną kontrolę niektórych technik renderowania i chronione przed kopiowaniem czcionki. To powiedziawszy, społeczność Linuksa wykonuje bardzo dobrą robotę, zbierając elementy i upewniając się, że wszystko wygląda tak dobrze, jak to możliwe.

Dla większości użytkowników czcionki w systemie Linux wyglądają dobrze. Po wykonaniu tego przewodnika będą wyglądać jeszcze lepiej!

x