Jak uniknąć kupowania „fałszywego” kabla HDMI 2.1

jack8 / Shutterstock

Ponieważ urządzenia HDMI 2.1, takie jak Xbox Series X, PlayStation 5 i karty graficzne NVIDIA i AMD, wypychają więcej pikseli niż kiedykolwiek, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest zawodny kabel powodujący problemy. Oto, jak uniknąć oszustwa.

Poszukaj kabli „HDMI Ultra High Speed”

Standard HDMI jest nadzorowany przez HDMI Forum, a administrator licencji HDMI nadzoruje licencjonowanie technologii. Producenci urządzeń i akcesoriów muszą spełniać standardy HDMI Forum, jeśli chcą produkować produkt, który jest licencjonowany lub certyfikowany przez administratora licencji HDMI.

Chociaż najnowszy standard HDMI jest znany jako HDMI 2.1, nadzorcy HDMI mają inną konwencję nazewnictwa okablowania. Jeśli chcesz kupić kabel zgodny z HDMI 2.1, powinieneś poszukać na pudełku napisu „HDMI Ultra High Speed”.

Kable nie są wyraźnie sprzedawane jako „kable HDMI 2.1”. W przeszłości kable HDMI 2.0b były sprzedawane pod zwykłą nazwą „High Speed”.

Kabel HDMI Ultra High SpeedHDMI.org

Aby upewnić się, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, poszukaj hologramu „Ultra Certified Cable” i kodu QR na pudełku. Oznacza to, że został przetestowany pod kątem minimalnego standardu i uzyskał certyfikat administratora licencji HDMI.

Te kable kosztują nieco więcej niż alternatywy na stronach internetowych, takich jak Amazon i AliExpress, ale prawdopodobnie okaże się, że warto upewnić się, że masz pełny zakres funkcji oferowanych przez HDMI 2.1.

ZWIĄZANE Z: HDMI 2.1: Co nowego i czy potrzebujesz aktualizacji?

Zweryfikuj swoje zakupy kablowe za pomocą oficjalnej aplikacji

Kupując kabel w sklepie lub po wysłaniu zamówienia online, możesz zweryfikować autentyczność kabla za pomocą oficjalnej aplikacji certyfikacji HDMI dla iPhone i Android.

Wystarczy zainstalować aplikację, skierować aparat smartfona na opakowanie i czekać. Powinien pojawić się komunikat „Gratulacje” informujący, że kabel rzeczywiście posiada certyfikat. Administrator licencji HDMI stwierdza, że ​​nazwa kabla musi być również nadrukowana na jego zewnętrznej osłonie.

Aplikacja do skanowania certyfikacji kabla HDMI dla systemów iOS i AndroidHDMI.org

Jeśli kabel nie przejdzie testu lub na pudełku nie ma hologramu lub naklejki, oznacza to, że nie został przetestowany. Niekoniecznie oznacza to, że nie będzie działać, ale nie ma również gwarancji, że może przenosić pełne 48 Gb / s zdefiniowane przez standard HDMI 2.1.

Jeśli miałeś wrażenie, że kabel jest „certyfikowany”, ale nie przejdzie testu, powinieneś zwrócić kabel i otrzymać zwrot pieniędzy. Większość markowych kabli, takich jak te od Belkin (39,99 USD) i Zeskit (19,99 USD), zostały niezależnie przetestowane i certyfikowane, ale zawsze powinieneś to potwierdzić.

Problem z tanimi kablami HDMI

Rozwiązywanie problemów z konfiguracją rozrywki domowej może być czasochłonne i frustrujące, zwłaszcza jeśli w zestawie znajduje się amplituner lub soundbar. Kupując certyfikowany kabel, usuwasz (miejmy nadzieję) przynajmniej jedną zmienną z listy potencjalnych problemów.

Istnieją pewne specyficzne problemy, które możesz zacząć widzieć, jeśli używany kabel nie jest odpowiedni. Często pojawiają się, gdy próbujesz użyć starszego kabla HDMI 2.0b z aplikacją, która przekracza specyfikację 18 Gb / s.

Możesz nie mieć żadnych problemów, dopóki nie zagrasz w jedną lub dwie gry działające z częstotliwością 4K / 120 Hz na Xbox Series X lub PlayStation 5. Problemy te obejmują wszystko, od czarnego ekranu, który absolutnie nic nie robi, po dziwne artefakty i „błyski”, które pojawiają się losowo.

Mogą wystąpić nagłe przerwy w dostawie energii, migotanie lub komunikaty o błędach informujące, że w telewizorze wystąpił problem z uściskiem dłoni. Oznacza to, że telewizor i urządzenie źródłowe nie mogą się prawidłowo komunikować, ponieważ kabel nie spełnia tego zadania.

Kable HDMI podłączane z tyłu telewizora.Linus Strandholm / Shutterstock

Tanie wyjście na kabel może być kuszące, zwłaszcza jeśli chodzi o długie trasy. W tym miejscu kable HDMI mogą być bardzo drogie. Im dłuższy kabel, tym bardziej sygnał może ulec degradacji, zanim dotrze do celu. Dlatego najlepszy kabel jest najkrótszym, z którym można uciec, a który spełnia wymagania dotyczące przepustowości.

Nie ma „idealnej” długości kabla, ale dla rozdzielczości 4K i wysokiej częstotliwości odświeżania (120 Hz) zaleca się użycie kabla HDMI nie dłuższego niż 3 metry. W przypadku niższych rozdzielczości górna granica wynosi od 20 (6 metrów) do 50 stóp (10 metrów). Jeśli używasz długiego kabla i występują problemy, przetestuj krótszy.

Kable HDMI zawierające światłowody może być w stanie zapewnić lepszą wydajność przy dłuższych przebiegach. Niestety, w chwili pisania tego tekstu nie ma na rynku ultraszybkich kabli HDMI wykorzystujących światłowody. Na razie zalecamy, jeśli to możliwe, przybliżenie urządzenia źródłowego do telewizora.

Nie daj się złapać sztuczkom kablowym HDMI

Wielu sprzedawców za każdym razem, gdy kupujesz telewizor lub inne urządzenie do rozrywki domowej, będzie próbowało sprzedawać Ci go za pomocą kabla HDMI. Często jednak jeden z nich będzie dołączony do pudełka z urządzeniem. Lepiej przetestować swoją konfigurację, zanim niepotrzebnie wydasz więcej pieniędzy.

Chociaż certyfikowane kable kosztują więcej, nie powinny rozbijać banku. Uważaj na kable po wygórowanych cenach. Sprawiają, że wydaje się, że otrzymujesz produkt wyższej jakości, ale jest to premia, której nie musisz płacić.

Kabel HDMI na AmazonAmazonka

Złote złącza są często używane, aby stworzyć iluzję sygnału lepszej jakości, ale niewiele robią poza efektownym wyglądem. Złoto jest metalem o wysokiej przewodności, ale tak samo jak metal, z którego składa się większość kabla (i na pewno nie jest to pełne złoto).

Przewody w oplocie mogą trwać dłużej, ale kable HDMI zwykle nie powodują dużego zużycia. Jeśli nie kupujesz kabla, o którym wiesz, że będzie przez cały czas podłączany i odłączany, nie potrzebujesz wyjątkowo wytrzymałego.

Czy potrzebujesz w ogóle kabla HDMI 2.1?

HDMI to skrót od High Definition Multimedia Interface. Został zaprojektowany do przesyłania sygnału cyfrowego z urządzenia źródłowego, takiego jak konsola do gier, do wyświetlacza lub odbiornika. Było wiele wersji standardu HDMI, z których najnowsza to HDMI 2.1.

Największą różnicą między poprzednim standardem HDMI 2.0b a nowym 2.1 jest to, ile danych można przesłać jednocześnie. HDMI 2.0b ogranicza się do 18 Gb / s, podczas gdy HDMI 2.1 obsługuje pełną przepustowość 48 Gb / s. Oznacza to, że 2.1 może przesyłać wideo 8K z szybkością 60 klatek na sekundę lub wideo 4K z szybkością 120 klatek na sekundę.

NVIDIA RTX 3080NVIDIA

Jest też mnóstwo innych nowych funkcji w specyfikacji HDMI 2.1, w tym:

HDMI VRR do gier ze zmienną częstotliwością odświeżania.
Auto Low Latency Mode (ALLM) do automatycznego inicjowania „trybu gry” w kompatybilnych telewizorach.
Obsługa ulepszonego kanału zwrotnego audio (eARC) do sterowania głośnikami soundbar i odbiornikami.

Kabel HDMI 2.1 jest potrzebny tylko wtedy, gdy masz urządzenie źródłowe HDMI 2.1, które wysyła sygnał 4K / 120 Hz lub 8 K / 60 Hz. Każde urządzenie w łańcuchu wideo musi być również zgodne ze standardem HDMI 2.1, aby można było z niego skorzystać.

Nawet jeśli masz urządzenie źródłowe HDMI 2.1, takie jak PlayStation 5, nadal możesz używać starego telewizora lub odbiornika do grania w gry w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Zwiększona przepustowość jest potrzebna tylko wtedy, gdy zamierzasz go używać.

Xbox Series X.Microsoft

Starsze urządzenia i karty, takie jak Xbox One X, PlayStation 4 Pro i seria 20 firmy NVIDIA, są ograniczone do HDMI 2.0b, więc szybszy kabel nie przyniesie żadnych korzyści. Dlatego nie powinieneś kupować drogich kabli HDMI, chyba że masz wyraźny powód, aby to zrobić.

Większość urządzeń obsługujących HDMI 2.1 jest dostarczana z kompatybilnym, szybkim kablem w pudełku. Dotyczy to zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5, z których oba mogą wyświetlać 4K przy 120 Hz. Nie uzyskasz lepszej wydajności, zamieniając ten kabel na produkt z rynku wtórnego.

Chcesz wymienić ten kabel tylko wtedy, gdy potrzebujesz dłuższego biegu, jeśli jest uszkodzony lub jeśli podłączasz urządzenie źródłowe do odbiornika, a zatem potrzebujesz innego kabla do podłączenia odbiornika do telewizora.

HDMI 2.1 dopiero się zaczyna

Karty graficzne Xbox Series X, PlayStation 5 i NVIDIA z serii 30 były pierwszymi urządzeniami HDMI 2.1, które trafiły na rynek. Tylko kilka telewizorów wydanych w latach 2019-20 ma porty, które go obsługują.

Jednak nowa specyfikacja została opracowana w odpowiedzi na pierwszą falę telewizorów i urządzeń obsługujących 8K, z których większość wciąż dzieli lata od przyjęcia do głównego nurtu. W nadchodzących latach na rynku pojawi się znacznie więcej urządzeń i akcesoriów HDMI 2.1 (w tym kabli).

W końcu nawet niedrogie marki, takie jak Amazon Basics, zaczną sprzedawać kable Ultra High-Speed, które obsługują przepustowość 48 Gb / s po niskich cenach bez certyfikacji.

Do tego czasu pamiętaj tylko, że każdy certyfikowany kabel Ultra High-Speed, który kupisz dzisiaj, będzie dobry przez wiele lat. Na razie większość ludzi nie potrzebuje nawet HDMI 2.1. Jeśli tak, prawdopodobnie kupujesz telewizor do gier.

body #primary .entry-content ul # nextuplist {list-style-type: none; margin-left: 0px; padding-left: 0px;}
body #primary .entry-content ul # nextuplist li a {text-decoration: none; color: # 1d55a9;}

x