Jak uruchamiać aplikacje Windows w systemie Linux z winem

Obecnie wiele osób przechodzi na Linuksa. Podczas przechodzenia na tę nową platformę użytkownicy często muszą znaleźć alternatywy dla popularnych programów Windows, z których wcześniej korzystali. Jeśli chodzi o programy zastępcze, platforma Linux obejmuje to w większości. Niektóre programy można zastąpić; Photoshopa można zastąpić Gimp, a Microsoft Office Libre Office. Wiele popularnych programów systemu Windows ma alternatywy open source. Jednak nie ma alternatywy dla każdego programu. Istnieje kilka aplikacji, których będą potrzebować te pochodzące z systemu Windows, ale nie ma alternatywy. Na szczęście istnieje projekt oprogramowania, który umożliwia uruchamianie aplikacji Windows w systemie Linux. Oprogramowanie nazywa się Wine. Tworzy warstwę zgodności dla programów Windows do interakcji z systemem operacyjnym Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj Wine

Wszystkie główne dystrybucje Linuksa zawierają Wine w taki czy inny sposób, chociaż pod inną nazwą. Otwórz okno terminala i użyj następującego polecenia, aby zainstalować je w swoim systemie operacyjnym. Alternatywnie otwórz oprogramowanie Gnome (lub w inny sposób zwykle instalujesz oprogramowanie na komputerze z systemem Linux), wyszukaj Wine i kliknij przycisk instalacji, aby kontynuować.

Ubuntu

sudo apt install wine-stable

Debian

sudo apt-get install wine

Fedora

sudo dnf wine

Arch Linux

sudo pacman -S wine

OpenSUSE

sudo zypper install wine

Inny

Uruchamianie aplikacji Windows

Wina można używać na dwa sposoby. Użytkownicy mogą uruchamiać program Windows za pośrednictwem terminala lub za pomocą menedżera plików w systemie.

Przez terminal

Dla tych, którzy wolą korzystać z terminala, oto jak uruchomić aplikację Windows. Najpierw przejdź do folderu, w którym program znajduje się na komputerze, za pomocą polecenia CD.

Uwaga: jeśli pliku EXE nie ma w folderze Pobrane, a znajduje się w innym miejscu, zmień polecenie tak, aby odpowiadało Twoim potrzebom. ~ / = / home / nazwa użytkownika.

cd ~/Downloads

Następnie użyj polecenia Wine, aby uruchomić program.

wine windowsprogram.exe

Za pomocą menedżera plików

Aplikacje systemu Windows można uruchamiać (i instalować) bezpośrednio z menedżera plików. Aby to osiągnąć, otwórz narzędzie do zarządzania plikami, które jest dostarczane z systemem operacyjnym Linux. Pamiętaj, że każde środowisko graficzne jest trochę inne. Ustawienia i opcje będą się różnić w zależności od tego, z którego korzystasz. Niezależnie jednak od tego, podstawowa idea pozostaje dość podobna.

Nawet jeśli oprogramowanie wine jest zainstalowane, nie oznacza to, że natychmiast uruchomi EXE. Zamiast tego musisz ustawić wine jako domyślny program dla plików „exe”.

Aby uruchomić aplikację, znajdź folder, w którym się znajduje, i kliknij go prawym przyciskiem myszy. , aby wyświetlić menu kontekstowe. Wybierz „właściwości” z menu kontekstowego i poszukaj „otwórz za pomocą”, „opcji typu pliku” lub czegoś podobnego. W tej sekcji wyszukaj wino. Nie możesz znaleźć wina na liście programów? Poszukaj opcji, aby zamiast tego napisać polecenie i napisz: wine.

Wróć do menedżera plików i kliknij dwukrotnie plik exe. Wine otworzy aplikację Windows i uruchomi ją.

Pomocnicy wina

Sam w sobie Wine jest w porządku, a większość użytkowników nie ma żadnych problemów z używaniem go do uruchamiania aplikacji Windows w systemie Linux. Jednak niektórzy ludzie uważają, że sposób działania Wine jest skomplikowany i potrzebują niewielkiej pomocy. Dlatego w tym artykule pokrótce omówimy kilku dobrych „pomocników wina”. Są to zasoby, które ludzie mogą wykorzystać, aby trochę poprawić wrażenia z korzystania z Wine.

PlayOnLinux

Dla tych, którzy chcą używać Wine do instalowania gier Windows, PlayOnLinux jest oczywistym wyborem. Zawiera zbiór pomocników, dzięki którym instalacja wielu różnych gier Windows jest niezwykle łatwa. Po prostu użyj paska wyszukiwania, znajdź grę, którą lubisz i kliknij przycisk instalacji. PlayOnLinux instaluje wszystko, czego potrzebuje gra (nawet takie elementy, jak środowiska wykonawcze systemu Windows, które są wymagane przez grę). PlayOnLinux znajduje się w większości głównych dystrybucji Linuksa. Aby go zainstalować, otwórz terminal i wprowadź następujące polecenie. Alternatywnie, otwórz narzędzie programowe dostarczone z dystrybucją Linuksa i wyszukaj „PlayOnLinux”.

Ubuntu

sudo apt install playonlinux

Debian

sudo apt-get install playonlinux

Fedora

sudo dnf install playonlinux

Arch Linux

sudo pacman -S playonlinux

OpenSUSE

sudo zypper install playonlinux

Krzyżowanie

Crossover, podobnie jak PlayOnLinux, to oprogramowanie zaprojektowane w oparciu o framework, którym jest wine. Jednak w przeciwieństwie do PlayOnLinux to oprogramowanie jest płatne. Umożliwia użytkownikom tworzenie „butelek wina”. Butelki wina pozwalają oprogramowaniu Windows działać niezależnie od reszty systemu. Oznacza to, że jeśli użytkownik ma program, który wymaga systemu Windows 2000, ale inny, który wymaga systemu Windows 10 lub 8, otrzymuje własne butelki.

Ponadto Crossover ma ogromną listę „skryptów pomocniczych”. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, to wyszukać popularny program Windows, kliknąć przycisk instalacji, a oprogramowanie zainstaluje go za Ciebie. Z tego powodu, jeśli jesteś nowym użytkownikiem Linuksa i potrzebujesz pomocy w instalacji programów Windows, to oprogramowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Kup go dla Linuksa tutaj.

Wniosek

Z pomocą Wine, instalacja oprogramowania Windows na Linuksie staje się możliwa. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale możliwość uruchamiania programów opracowanych dla innego systemu operacyjnego naprawdę zwiększa użyteczność innego systemu operacyjnego. Ci, którzy są w systemie Linux, ale potrzebują dostępu do niektórych programów Windows, mogą odetchnąć z ulgą.

x