Jak uruchamiać niewidoczne skrypty wsadowe w systemie Windows 10

Kiedy uruchamiasz plik wsadowy, otrzymujesz jedną z dwóch rzeczy; trwałe okno wiersza polecenia, które pozostanie widoczne, dopóki skrypt nie zostanie zakończony lub dopóki nie dotkniesz klawisza, aby go zamknąć, lub zobaczysz przelotne spojrzenie na okno wiersza polecenia pojawiające się i znikające. W wolniejszych systemach ten wygląd w wierszu polecenia może nie być tak ulotny. Niezależnie od tego, jeśli chcesz uruchamiać niewidoczne skrypty wsadowe, aby żadne okno nie było wyświetlane, nawet przez ułamek sekundy, zalecamy skorzystanie z bezpłatnego narzędzia open source o nazwie RunApp.

RunApp to bardzo lekkie narzędzie, które zostało stworzone właśnie w tym celu

Uruchamiaj niewidoczne skrypty wsadowe

Najpierw upewnij się, że masz gotowy skrypt wsadowy, a następnie pobierz RunApp. Zanim będziesz mógł korzystać z tej aplikacji, musisz utworzyć dla niej plik konfiguracyjny. Ten plik, według naszego celu, jest łatwy do utworzenia, ale aplikacja może również uruchamiać dodatkowe argumenty. Jeśli chcesz przekazać argumenty do uruchomionego skryptu, przeczytaj stronę Github dotyczącą aplikacji, na której znajdziesz szczegółowe informacje, jak możesz to zrobić.

Aby utworzyć plik konfiguracyjny, otwórz nowy plik Notatnika i wprowadź następujące dane. Zastąp „MyBatchFile.bat” pełną ścieżką do skryptu, który chcesz uruchomić w niewidoczny sposób. NIE UJĘĆ ścieżki w cudzysłowy, nawet jeśli zawiera spację.

Składnia

:style:hidden

MyBatchFile.bat

Przykład

:style:hidden

C:UsersfatiwDesktopexit VLC.bat

Zapisz plik pod nazwą config.arg i zapisz go w tym samym folderze, w którym znajduje się plik RunApp.exe. To ważne. Jeśli plik konfiguracyjny zostanie zapisany w innym miejscu, RunApp nie będzie mógł go znaleźć i uruchomić skryptu.

Po utworzeniu pliku konfiguracyjnego możesz uruchomić plik runapp.exe. Po cichu uruchomi skrypt i nie zobaczysz nawet cienia okna wiersza polecenia.

Jest to świetne rozwiązanie w przypadku skryptów, które nie wymagają wprowadzania danych przez użytkownika. Jeśli zdarzy ci się mieć skrypt, który prosi użytkownika o wprowadzenie danych, to naprawdę nie ma sensu uruchamiać go w niewidoczny sposób. Jeśli użytkownik nie może zobaczyć monitu i wpisać odpowiedzi, skrypt nie będzie w stanie nic zrobić. W tym celu zalecamy zachowanie tego tylko dla skryptów, które mogą działać bez jakiejkolwiek interwencji użytkownika.

Wspaniałą rzeczą w tej metodzie jest to, że można użyć pliku Runapp.exe z zaplanowanym zadaniem i uruchamiać z nimi niewidoczne skrypty wsadowe.