Jak uruchomić aplikację Windows za pomocą skrótu klawiaturowego

Skróty klawiaturowe to mocny punkt sprzedaży każdej aplikacji. Niektóre z najbardziej rozbudowanych aplikacji mają skróty klawiaturowe. Często im bardziej skomplikowana jest aplikacja, tym więcej skrótów klawiaturowych jest niezbędnych. Weźmy jako przykład programy Photoshop i Illustrator. Obie aplikacje mają wiele narzędzi i większość narzędzi można aktywować za pomocą skrótu klawiaturowego. Aplikacje, które pozwalają dostosować skróty klawiaturowe, są jeszcze lepsze. Chociaż wiele aplikacji obsługuje skróty klawiaturowe, nie są one wyposażone w skrót klawiaturowy do uruchamiania. Osoby, które chcą uruchomić aplikację Windows za pomocą skrótu klawiaturowego, myślą, że potrzebują do tego programu uruchamiającego. W rzeczywistości system Windows umożliwia skonfigurowanie skrótu klawiaturowego do uruchamiania aplikacji.

Działa to w Windows 7, 8 / 8.1 i 10. Prawdopodobnie będzie działać również w Windows XP i Vista. W przypadku systemów Windows 8 / 8.1 i Windows 10 działa to zarówno w przypadku aplikacji komputerowych, jak i aplikacji UWP.

Aplikacje na komputer

Jeśli chcesz uruchomić aplikację komputerową systemu Windows za pomocą skrótu klawiaturowego, najpierw potrzebujesz pliku EXE aplikacji lub skrótu do aplikacji na pulpicie. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik EXE lub skrót i wybierz Właściwości z menu kontekstowego. Jest tutaj pole klawisza skrótu, kliknij w nim i nagraj skrót. Kliknij „Zastosuj” i gotowe.

Aplikacje UWP

Nie można znaleźć pliku EXE dla aplikacji UWP, więc jeśli chcesz uruchomić UWP, musisz wykonać jeden dodatkowy krok. Otwórz menu gwiazdy i przejdź do listy aplikacji. Kliknij i przeciągnij aplikację, dla której chcesz utworzyć skrót, i upuść ją na pulpicie.

Reszta jest taka sama; kliknij prawym przyciskiem myszy skrót do aplikacji UWP i wybierz „Właściwości”. Przejdź do zakładki Skrót i kliknij wewnątrz pola Klawisz skrótu. Nagraj skrót, kliknij Zastosuj i gotowe.

Nagrywanie skrótów klawiaturowych

Istnieją pewne ograniczenia dotyczące skrótów klawiaturowych, które można nagrać w celu uruchomienia aplikacji. Skrót klawiaturowy zawsze będzie zawierał klawisze modyfikujące Ctrl + Alt. Możesz go sparować z dowolną literą na klawiaturze lub dowolnym klawiszem numerycznym na klawiaturze. Jeśli sparujesz klawisz numeryczny na klawiaturze numerycznej, skrót klawiaturowy będzie zawierał tylko klawisz modyfikujący Ctrl. W przypadku liter musisz użyć zarówno Ctrl, jak i Alt. Nie da się tego obejść. Ponadto nie można używać klawisza Windows podczas nagrywania skrótów.

Te skróty klawiaturowe są uniwersalne. Niezależnie od tego, w której aplikacji aktualnie pracujesz, naciśnięcie jednego z tych skrótów spowoduje uruchomienie aplikacji. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy używasz aplikacji w trybie pełnoekranowym. Na przykład, jeśli masz otwarty film z YouTube w Chrome i oglądasz go na pełnym ekranie, naciśnięcie skrótu klawiaturowego aplikacji nie spowoduje jej uruchomienia.