Jak uruchomić diagnostykę sprzętu z BIOS-u bez systemu operacyjnego

Systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych oferują różne sposoby rozwiązywania problemów. Większość z tych rozwiązań to aplikacje innych firm, które można uruchamiać w systemie operacyjnym komputera stacjonarnego, ale większość z nich ma również wbudowane narzędzia do rozwiązywania problemów. Prawdziwy problem pojawia się, gdy nie masz już systemu operacyjnego do uruchomienia. Jeśli utkniesz w systemie BIOS i nie możesz uruchomić komputera z komputera, masz problem ze sprzętem lub oprogramowaniem / systemem operacyjnym. Jeśli martwisz się uszkodzeniem sprzętu, możesz uruchomić diagnostykę sprzętu z systemu BIOS.

Diagnostyka producenta komputera / laptopa

Producenci komputerów / laptopów, tacy jak Dell i HP, udostępniają narzędzie diagnostyczne, które można uruchomić z systemu BIOS. Możliwe, że inni producenci mają coś podobnego ale trzeba będzie to sprawdzić. Ta metoda jest najwygodniejsza, ponieważ wszystkie narzędzia są dostępne, wystarczy uzyskać do nich dostęp.

Włącz komputer i przejdź do systemu BIOS. Poszukaj czegoś, co nazywa się Diagnostyka lub podobną. Wybierz go i pozwól narzędziu przeprowadzić testy.

Narzędzie diagnostyczne innej firmy

Jeśli Twój BIOS nie ma narzędzia diagnostycznego lub to, które ma, jest zbyt podstawowe, możesz użyć narzędzia innej firmy. Aby skorzystać z narzędzia innej firmy, musisz mieć dostęp do działającego komputera i dysku USB.

Zalecamy używanie Memtest86. To nic nie kosztuje i możesz łatwo nagrać go na dysk USB za pomocą Akwaforcista. To narzędzie sprawdza przede wszystkim pamięć RAM i procesor pod kątem błędów. Pobierz toi wypal na nośniku USB. Uruchom system BIOS i wybierz USB jako urządzenie rozruchowe.

Zobaczysz GUI aplikacji, od którego możesz rozpocząć testy.

Testy mogą zająć trochę czasu, ale narzędzie daje ci możliwość nie tylko zatrzymania testu w dowolnym momencie, ale także zapisania wyników do pliku.

Dysk startowy systemu Windows 10 lub Ubuntu

Dysk startowy systemu Windows 10 zapewnia dostęp do niektórych narzędzi, takich jak wiersz polecenia, w którym można uruchomić skanowanie dysku i systemu. To nie to samo, co narzędzie diagnostyczne, które przetestuje cały sprzęt, ale często może pomóc w naprawieniu problemów z dyskami. Oczywiście najpierw musisz utworzyć bootowalny dysk systemu Windows 10.

Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa, a jeśli utworzysz i uruchomisz z rozruchowego dysku Ubuntu, możesz go „wypróbować” przed zainstalowaniem. Ta wersja próbna umożliwia dostęp do pulpitu, na którym można uruchamiać narzędzia diagnostyczne innych firm z pulpitu. Gdy masz dostęp do pulpitu, możesz uruchamiać wszelkiego rodzaju aplikacje, których w innym przypadku nie byłbyś w stanie tylko z poziomu BIOS-u.

x