Jak uruchomić kod VBA w aplikacjach Office 365

Aplikacje Office 365 są całkiem wydajne. Tworzyli je od lat, więc przekonasz się, że mają wszystkie funkcje, których może potrzebować przeciętny lub nawet zaawansowany użytkownik. To powiedziawszy, nadal istnieje wystarczająco dużo unikalnych przypadków użycia, w których wbudowana funkcja wciąż nie działa. W wielu z tych przypadków musisz użyć makr lub kodu VBA, aby wykonać zadanie. Jeśli nigdy nie uruchamiałeś kodu VBA w aplikacjach Office 365, możesz być trochę zdezorientowany, jak to działa. Jest to dość proste, o ile masz kod, który chcesz uruchomić.

Uruchom kod VBA w Office 365

Proces uruchamiania kodu VBA w aplikacjach Office 365 jest podobny. Wyjaśnimy, jak to działa w programie Word, ale będzie działać mniej więcej tak samo we wszystkich innych aplikacjach, które umożliwiają uruchamianie kodu VBA.

Otwórz program Word i przejdź do Plik> Opcje. W oknie Opcje wybierz kartę „Dostosuj Wstążkę”. Na tej karcie zobaczysz dwie kolumny. W kolumnie po prawej stronie poszukaj zakładki „Deweloper” i upewnij się, że pole obok niej jest zaznaczone. Jeśli tak nie jest, sprawdź to.

Wróć do głównego interfejsu programu Word i przejdź do karty Deweloper na wstążce. Tutaj zobaczysz przycisk o nazwie Visual Basic. Kliknij to.

Otworzy się kolejne okno i będzie wyglądać tak, jakbyś otworzył nową aplikację. W tym nowym oknie przejdź do Wstaw> Moduł. Spowoduje to wstawienie nowego pola w oknie Visual Basic. Wklej kod VBA w tym oknie.

Po wklejeniu kodu możesz go uruchomić i będzie on działał w otwartej aplikacji, np. Jeśli masz otwarty program Word, kod będzie działał dla pliku Word i wykonywał dowolną akcję, którą ma wykonać. Aby uruchomić kod, kliknij zielony przycisk odtwarzania.

Pisanie kodu VBA nie jest czymś, co wszyscy znają. Nie jest to najtrudniejsza rzecz do nauczenia, ale jeśli nie wiesz, jak uruchomić kod VBA w Office 365, prawdopodobnie nie wiesz również zbyt wiele o pisaniu tego kodu. W takim przypadku powinieneś uruchamiać tylko kod, o którym wiesz, że został napisany przez wiarygodne źródło. Jeśli w kodzie są błędy, może on nie działać i do Ciebie będzie należało rozwiązanie problemu.

Uruchomienie kodu może zająć trochę czasu lub może zakończyć się w ciągu kilku sekund. Wszystko zależy od rozmiaru pliku i złożoności uruchamianego kodu.

x