Jak uruchomić Kontroler plików systemowych (SFC) w systemie Windows 11/10?

Sprawdź sprawdzanie plików systemowych, do czego służy, jak z niego korzystać i interpretację jego wyników.

Celowo lub nie, istnieje wiele sposobów, w jakie użytkownik manipuluje plikami, które są niezbędne dla Twojego komputera. Nawet przerwa w zasilaniu podczas trwającej aktualizacji systemu Windows może spowodować nieuzasadnione problemy z komputerem.

Poza tym wymuszone zamknięcie może również modyfikować pliki systemowe, utrudniając normalne działanie systemu. I nie zaczynajmy od tego, co złośliwe oprogramowanie może zrobić z Twoim komputerem.

Chociaż istnieje wiele narzędzi innych firm, które proszą o rozwiązanie każdego problemu, jaki może mieć komputer z systemem Windows, najlepiej najpierw użyć natywnego rozwiązywania problemów.

Kontroler plików systemowych (SFC)

Kontroler plików systemowych jest jednym z wbudowanych narzędzi w systemie Windows, które pomagają w przypadku losowych awarii lub uszkodzeń plików systemowych.

W najlepszych przypadkach możesz to zrobić w kilka minut. W przypadku innych może być konieczna ręczna pomoc, aby naprawić anomalie.

Zaleca się uruchomienie narzędzia do obsługi i zarządzania obrazami wdrażania (DISM) przed użyciem narzędzia do sprawdzania plików systemowych. Możesz sprawdzić ten jednoetapowy proces w naszym przewodniku naprawy systemu Windows za pomocą DISM.

Warto zauważyć, że można uruchomić sprawdzanie plików systemowych z natywnego systemu lub użyć nośnika odzyskiwania, jeśli system nie uruchamia się.

SFC z tego samego systemu

Najpierw otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora (tzw. wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień).

Następnie wpisz sfc/scannow i naciśnij enter, aby rozpocząć proces:

Skanowanie zajmie kilka minut i może skutkować jednym z następujących wyników:

  • Ochrona zasobów systemu Windows nie znalazła żadnych naruszeń integralności.
  • Ochrona zasobów systemu Windows znalazła uszkodzone pliki i pomyślnie je naprawiła.
  • Ochrona zasobów systemu Windows znalazła uszkodzone pliki, ale nie była w stanie naprawić niektórych z nich.
  • Ochrona zasobów systemu Windows nie mogła wykonać żądanej operacji.

Proszę sprawdzić poniższe sekcje w oparciu o powyższe wyniki końcowe.

1. Ochrona zasobów systemu Windows nie znalazła żadnych naruszeń integralności.

Oznacza to, że pliki systemowe są nienaruszone i nie ma nic więcej do zrobienia.

Jednak nadal wylądowałeś w tym artykule, oznacza to, że coś jest nie tak z twoim systemem.

Uruchom ponownie system i upewnij się, że na komputerze nie ma żadnego złośliwego oprogramowania, w tym oprogramowania szpiegującego lub wirusów, wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą tych rozwiązań antywirusowych klasy premium.

Alternatywnie możesz uruchomić bezpłatne skanowanie złośliwego oprogramowania za pomocą Malwarebytes lub zdecydować się na wersję próbną programu antywirusowego Bitdefender.

2. Ochrona zasobów systemu Windows znalazła uszkodzone pliki i pomyślnie je naprawiła.

To kolejny wynik, w którym nie musisz robić nic więcej.

Możesz jednak sprawdzić plik dziennika w %WinDir%LogsCBSCBS.log, wskazując szczegóły naprawy.

Następnie możesz ponownie uruchomić komputer i sprawdzić, czy problem nadal występuje. Na koniec wykonaj kroki skanowania złośliwego oprogramowania opisane w poprzedniej sekcji.

3. Ochrona zasobów systemu Windows znalazła uszkodzone pliki, ale nie była w stanie naprawić niektórych z nich.

Niektóre problemy wymagają ręcznej interwencji i to jest jeden z takich problemów.

Mówiąc prościej, znajdziesz uszkodzony plik i zastąpisz go dobrym z komputera z tą samą wersją systemu Windows co twoja.

Najpierw otwórz plik dziennika, przechodząc do %WinDir%LogsCBSCBS.log. Spowoduje to otwarcie pliku dziennika w Notatniku, który możesz zapisać na pulpicie dla wygody.

W szczególności pokaże to wyniki ostatnich skanów przeprowadzonych na przedmiotowym komputerze. Ergo, przewiń w dół do najnowszego skanowania i spróbuj znaleźć coś takiego jak Nie można naprawić pliku członka lub Uszkodzony plik bez informacji o naprawie.

Dają one pełną ścieżkę pliku, który musisz zastąpić kopią roboczą. Najlepszym rozwiązaniem jest uruchomienie sfc/scannow na źródle, aby zapewnić dobrą kondycję importu.

Następnie użyj następujących poleceń w wierszu polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień, aby włączyć uprawnienia kopiowania i wklejania dla uszkodzonego pliku.

takeown /f filepathfilename
icacls filepathfilename /grant administrators:f

Wyglądałoby to tak w przypadku pliku AcGenral.dll na dysku System32>Windows>system.

takeown /f C:WindowsSystem32acgenral.dll  
icacls C:WindowsSystem32AcGenral.dll /grant administrators:f

Na koniec wymień uszkodzony plik na działający.

Uruchom ponownie komputer, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jako dodatkowy krok uruchom pełne skanowanie złośliwego oprogramowania za pomocą narzędzi wymienionych w pierwszej sekcji, jeśli nie masz zainstalowanego programu antywirusowego w systemie.

4. Ochrona zasobów systemu Windows nie mogła wykonać żądanej operacji.

To wymaga trochę więcej pracy z twojej strony.

Najpierw uruchom komputer z systemem Windows w trybie awaryjnym. Tryb awaryjny uruchamia komputer z nieuniknionymi sterownikami i podstawowymi narzędziami.

Tam otwórz wiersz polecenia i uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych. Następnie postępuj zgodnie z poprzednimi sekcjami w oparciu o wyniki skanowania.

SFC z nośników odzyskiwania

Przed kontynuowaniem konieczne będzie utworzenie dysku odzyskiwania systemu Windows. Następnie uruchom wadliwy system z dysku odzyskiwania.

Można to zrobić, naciskając określone klawisze, aby wejść do systemu BIOS lub konfiguracji systemu, aby uruchomić komputer z nośnika odzyskiwania. Te klucze zależą od producenta systemu lub marki płyty głównej, jeśli masz niestandardowy komputer.

Następnie włącz urządzenie i naciskaj ten konkretny klawisz podczas wyświetlania logo.

Następnie wyszukaj kolejność rozruchu i wybierz dysk odzyskiwania, aby go uruchomić.

Wylądujesz w kreatorze instalacji systemu Windows. Przejdź przez początkową konfigurację z pytaniem o język, klawiaturę itp. Na drugim ekranie kliknij Napraw komputer.

Następnie wejdź do Rozwiązywanie problemów, a następnie kliknij Wiersz polecenia na kolejnym ekranie.

Spowoduje to otwarcie standardowego wiersza polecenia, w którym możesz wpisać sfc /scannow /offbootdir=c: /offwindir=c:windows, aby rozpocząć naprawę.

W tym przypadku offbootdir i offwindir odnoszą się do dysku systemowego i katalogu instalacyjnego systemu Windows. Powinieneś zastąpić c: to odpowiednią literą zgodnie z tematem komputera.

Poczekaj, aż skanowanie się zakończy i wyjdź z konfiguracji systemu, aby uruchomić się normalnie.

Na koniec polecam skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby rozwiązać pozostałe problemy.

Wniosek

Kontroler plików systemowych (SFC) naprawia dysk systemowy pod kątem błędnych konfiguracji. Zwykle zajmuje to kilka minut, ale w zależności od problemu może wymagać trochę pracy. Poza tym najlepiej użyć tego po uruchomieniu narzędzia DISM, aby jeszcze bardziej poprawić stabilność systemu.

Można użyć tego polecenia wewnętrznie z tego samego komputera lub zewnętrznie, jeśli system się nie uruchamia.

Mimo to może się zdarzyć, że w dziale napraw będzie potrzebna automatyzacja, więc oto kilka narzędzi do rozwiązywania problemów z systemem Windows, na które warto zwrócić uwagę.

x