Udostępnij teraz w social media:

Windows 10 nie jest dużym systemem operacyjnym. Po zainstalowaniu potrzebuje 20 GB miejsca. Cała pozostała przestrzeń dyskowa jest zajmowana przez inne instalowane aplikacje i można się tego spodziewać.

Większość miejsca na dysku jest zajmowana przez pliki instalacyjne aplikacji, ale wiele aplikacji, a aktywność użytkowników ma tendencję do gromadzenia plików śmieci, które należy usunąć, w przeciwnym razie dysk się zapełni. Folder Pobrane i Kosz to dwa przykłady kontenerów plików, które należy wyczyścić.

Narzędzie do czyszczenia dysku w systemie Windows 10

Czyszczenie Kosza i folderu Pobrane jest łatwe, ale nie wszystkie pliki śmieci są tak łatwe do uzyskania, zidentyfikowania i usunięcia. Dlatego w systemie Windows 10 jest proste narzędzie do czyszczenia plików o nazwie Czyszczenie dysku.

Sprawdź -   Jak zainstalować i odinstalować kodeki w systemie Windows 10

Możesz i powinieneś regularnie przeprowadzać czyszczenie dysku, a zwłaszcza po zaktualizowaniu systemu Windows 10 do nowej wersji.

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do tego komputera. Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk C (lub dysk Windows) i wybierz Właściwości. Na karcie Ogólne kliknij Oczyszczanie dysku. W otwartym oknie kliknij „Wyczyść pliki systemowe”.

Wybierz elementy, które chcesz usunąć. Kliknij OK. Potwierdź, że chcesz usunąć pliki i rozpocznie się czyszczenie dysku.

Uwaga: raz usuniętych plików nie można przywrócić. Możesz uruchomić czyszczenie dysku dla wszystkich dysków w systemie, ale dysk Windows jest miejscem, w którym będziesz mógł zwolnić najwięcej miejsca.

Inne narzędzia do czyszczenia dysku

Możesz także wyczyścić niepotrzebne pliki lub pliki, których już nie potrzebujesz, z aplikacji Ustawienia, w której system Windows 10 ma inne narzędzie do czyszczenia dysku o nazwie Czujnik pamięci.

Sprawdź -   Jak otworzyć plik z Launchpada na macOS

Otwórz aplikację Ustawienia (skrót klawiaturowy Win + I). Wybierz kolejno pozycje System> Pamięć masowa. Kliknij „Skonfiguruj czujnik pamięci lub uruchom go teraz”.

Wybierz, skąd chcesz usunąć pliki i ile lat mają zostać usunięte. Kliknij Wyczyść teraz w obszarze Zwolnij miejsce teraz.

Wniosek

Uruchomienie narzędzia do czyszczenia czujnika pamięci po uruchomieniu narzędzia Oczyszczanie dysku nie przynosi żadnych korzyści. Pliki czyszczone przez te dwa narzędzia nakładają się, jednak Oczyszczanie dysku czyści więcej lokalizacji i typów plików.

Dostępne są również narzędzia innych firm do zarządzania miejscem na dysku. Możesz użyć tych narzędzi, jeśli oferują lepsze zarządzanie miejscem na dysku, ale uważaj, które pliki chcesz usunąć, i pamiętaj, że większość plików, które są usuwane przez narzędzie do czyszczenia dysku innej firmy, jest mało prawdopodobne, aby można je było odzyskać.

Sprawdź -   Wszystkie pojazdy kompatybilne z Apple CarPlay od marca 2020 r

Oczyszczanie dysku nie uszkadza instalacji systemu Windows i nie powoduje odinstalowania aplikacji.