Jak uruchomić podwójny rozruch Elementary OS Juno w systemie Windows 10

Zainteresowany korzystaniem z nowego Elementary OS Juno i chcesz skonfigurować go do podwójnego rozruchu w systemie Windows 10? Jeśli tak, to jest samouczek dla Ciebie! Oto jak skonfigurować podstawowy system operacyjny do podwójnego rozruchu z systemem Microsoft Windows 10.

Wymagania

Aby móc pomyślnie uruchomić podwójny rozruch Elementary OS Juno i Windows 10, musisz spełnić wymagania z poniższej listy.

Windows 10 musi być już skonfigurowany i zainstalowany na dysku twardym, na którym planujesz podwójny rozruch z Elementary OS Juno. Jeśli tak nie jest, przejdź przez proces instalacji, zanim skorzystasz z tego przewodnika.
Do utworzenia rozruchowego dysku instalacyjnego dla Elementary OS Juno wymagany jest dysk flash USB o rozmiarze co najmniej 2 GB.
Twój komputer z systemem Linux musi mieć dysk twardy z co najmniej 30 GB wolnego miejsca, aby Juno mógł się na nim zainstalować.
Twój komputer z systemem Linux musi mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM i dość wydajny procesor.

Zakładając, że spełniłeś wymagania niezbędne do zainstalowania podstawowego systemu operacyjnego wraz z systemem Windows 10, przejdź do następnej sekcji przewodnika.

Pobierz Juno

Aby pobrać elementary OS Juno, udaj się na oficjalną stronę Elementary OS. Po załadowaniu strony zobaczysz okno „Zapłać, co chcesz”, a następnie kilka opcji cenowych. Jeśli chcesz dać wskazówkę twórcom Elementary OS, wybierz jedną z cen. Jeśli nie, wpisz „$ 0”, aby odsłonić łącze pobierania za darmo.

Po wybraniu ceny Juno pojawi się link do pobrania. Kliknij „Pobierz”, aby natychmiast rozpocząć pobieranie wersji ISO przez przeglądarkę. Lub, jeśli wolisz pobierać przez Torrent, wybierz ikonę „U”.

Po zakończeniu pobierania pliku ISO Elementary OS Juno na komputer z systemem Linux przejdź do następnej sekcji przewodnika.

Dysk startowy Juno USB

Instalacja Elementary OS Juno na nowoczesnym komputerze wymaga rozruchowego dysku USB. Na szczęście w 2019 roku bardzo łatwo jest utworzyć rozruchowy dysk instalacyjny w systemach Windows, Mac i Linux.

Pierwszym krokiem w tworzeniu bootowalnej pamięci USB Juno jest pobranie narzędzia do nagrywania obrazów Etcher. Udaj się na ich stronę internetową i pobierz go na swoją instalację systemu Windows 10, zapasowy komputer z systemem Linux lub zapasowy komputer Mac.

Po zakończeniu pobierania narzędzia do nagrywania obrazów Etcher zainstaluj je i otwórz. Następnie podłącz pamięć flash USB do portu USB.

Po otwarciu aplikacji znajdź niebieski przycisk „Wybierz obraz” i kliknij go myszą, aby otworzyć przeglądarkę plików. Następnie użyj okna przeglądarki, aby przejść do pliku ISO Elementary OS Juno w „Pobrane”, aby dodać go do Etchera.

Po dodaniu pliku Juno ISO w aplikacji Etcher, kliknij przycisk „Wybierz dysk” i użyj menu, które się pojawi, aby wybrać pendrive na komputerze, który był wcześniej podłączony.

Kiedy wszystko jest ustawione w Etcher, kliknij „Flash!” przycisk, aby nagrać elementary OS Juno na dysk flash.

Zainstaluj Juno

Proces instalacji Elementary OS Juno rozpoczyna się od ponownego uruchomienia komputera, który planujesz zainstalować, w systemie BIOS. Następnie, po uzyskaniu dostępu do systemu BIOS, skonfiguruj go do uruchamiania z USB.

Po skonfigurowaniu systemu do uruchamiania z USB, podłącz pamięć USB Elementary OS do portu i pozwól jej załadować się do instalatora Elementary OS. Następnie kliknij przycisk „Zainstaluj elementarny”, aby rozpocząć.

Kliknięcie przycisku „Zainstaluj elementarne” przeniesie Cię na stronę „Układ klawiatury”. Korzystając z interfejsu użytkownika, wybierz układ klawiatury, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Po zakończeniu kliknij „Kontynuuj”, aby przejść dalej.

Na następnej stronie instalatora zaznacz pole wyboru obok opcji „Zainstaluj oprogramowanie innej firmy do obsługi grafiki i sprzętu Wi-Fi oraz dodatkowych formatów multimediów”, jeśli potrzebujesz specjalnych sterowników. Po zakończeniu kliknij „Kontynuuj”.

Po stronie sterowników zobaczysz stronę „Typ instalacji”. Zaznacz pole „Zainstaluj elementarne obok Windows 10” i kliknij „Kontynuuj”, aby przejść do następnej strony.

Korzystając z interfejsu użytkownika na ekranie, skonfiguruj, ile miejsca chcesz przeznaczyć na system Windows 10 i podstawowy system operacyjny. Następnie kliknij „Zainstaluj teraz”, aby kontynuować.

Po wyświetleniu strony „Zainstaluj teraz” zostaniesz poproszony o wybranie strefy czasowej. Korzystając z mapy, kliknij swoje miejsce zamieszkania. Następnie wybierz „Kontynuuj”, aby przejść do następnej strony w instalatorze.

Gdy przekroczysz stronę strefy czasowej, instalator podstawowego systemu operacyjnego poprosi o utworzenie nowego użytkownika. Korzystając z interfejsu użytkownika na ekranie, wpisz swoje imię i nazwisko, nazwę komputera, żądaną nazwę użytkownika i hasło. Jeśli chcesz włączyć automatyczne logowanie, zaznacz również pole „Zaloguj się automatycznie”.

Po skonfigurowaniu informacji o użytkowniku w instalatorze podstawowy system operacyjny będzie kontynuował instalację. Po zakończeniu pojawi się komunikat na ekranie, który mówi, że instalacja została zakończona.

Uruchom ponownie komputer, a będziesz mógł uzyskać dostęp do podstawowego systemu operacyjnego lub systemu Windows 10 w menu rozruchowym!