Jak ustawić automatyczny tryb nocny w KDE

KDE Plasma 5 nie ma automatycznego trybu nocnego, co jest rozczarowujące, ale zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że większość użytkowników KDE nie błaga programistów o dodanie tej funkcji w dużych ilościach. Tak więc, jeśli masz ochotę, aby pulpit KDE automatycznie zmieniał motywy z jasnych na ciemne w zależności od pory dnia, musisz użyć aplikacji Yin-Yang, aby ustawić automatyczny tryb nocny w KDE.

Uwaga: chociaż ten post skupia się na KDE Plasma 5, Yin-Yang współpracuje również z innymi środowiskami graficznymi. Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Zainstaluj Yin-Yang w systemie Linux

Aplikacja Yin-Yang jest rozpowszechniana jako AppImage. Powodem, dla którego programiści wybrali tę metodę dystrybucji, jest to, że program nie będzie musiał być kompilowany. Zamiast tego pobierz plik, wprowadź kilka poprawek i gotowe.

Pobieranie Yin-Yang AppImage z GitHub najlepiej wykonać za pomocą aplikacji do pobierania wget. Aby z niego skorzystać, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj polecenia wget, aby pobrać najnowszą wersję aplikacji AppImage.

Uwaga: nie chcesz zajmować się AppImage? Dostępny jest również pojedynczy plik wykonywalny dla aplikacji Yin-Yang. Weź to tutaj.

wget https://github.com/daehruoydeef/Yin-Yang/releases/download/v1.0-beta/Yin-Yang.AppImage

Po zakończeniu pobierania aplikacji nadszedł czas, aby utworzyć nowy folder z etykietą „AppImages”. Ten folder jest niezbędny, abyśmy mogli umieścić aplikację Yin-Yang w bezpiecznym miejscu i chronić ją przed przypadkowym usunięciem.

Aby utworzyć nowy folder „AppImages”, użyj polecenia mkdir.

mkdir -p ~/AppImages

Po utworzeniu nowego folderu dla Yin-Yang użyj polecenia mv, aby przenieść do niego plik.

mv Yin-Yang.AppImage ~/AppImages/

Wejdź do folderu „AppImages” za pomocą polecenia CD.

cd ~/AppImages

Na koniec zakończ proces instalacji aplikacji Yin-Yang, aktualizując polisę uprawnień pliku.

chmod +x Yin-Yang.AppImage

Kod źródłowy

Jeśli wydanie AppImage aplikacji Yin-Yang stwarza problemy, spróbuj pobrać kod źródłowy.

Aby uzyskać kod źródłowy, a także instrukcje, jak zbudować Yin-Yang od podstaw, przejdź do Strona „Budynek” na GitHubie dewelopera.

Skonfiguruj automatyczny tryb nocny w KDE

Konfigurując KDE do pracy w trybie nocnym z Yin-Yang, musisz najpierw otworzyć Yin-Yang AppImage. Można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą terminala lub menedżera plików.

Aby otworzyć aplikację w oknie terminala, użyj polecenia CD i przenieś sesję do folderu ~ / AppImages.

cd ~/AppImages

Po wejściu do folderu AppImages uruchom aplikację po raz pierwszy z:

./Yin-Yang.AppImage

Lub otwórz go w menedżerze plików KDE Dolphin, klikając folder „AppImages”, a następnie plik Yin-Yang AppImage.

Gdy aplikacja jest otwarta, czas skonfigurować tryb ciemny. Aby natychmiast przełączać się między trybami, znajdź przycisk „Jasny” i „Ciemny”. Kliknij jedną z nich, aby natychmiast przejść.

Alternatywnie, aby zaplanować przełączanie środowiska pulpitu KDE Plasma 5 z jasnego na ciemny, znajdź przycisk „Zaplanuj” i kliknij go myszą.

Po wybraniu przycisku „zaplanowane” zlokalizuj pola „Jasny” i „Ciemny”. Zmień godziny, w których Twój komputer ma przełączać się między motywami.

Należy pamiętać, że obszar harmonogramu Yin-Yang działa z 24-godzinnym formatem czasu. Jeśli masz problemy z pisaniem lub rozumieniem czasu w ten sposób, zrób sobie przysługę i sprawdź tę stronę tutaj. Pomoże Ci przekonwertować czas 24-godzinny na tradycyjny 12-godzinny.

Jasna / ciemna tapeta

Yin-Yang obsługuje różne tapety w zależności od motywu, którego używasz (jasny / ciemny). Aby ustawić indywidualne tapety, na które mają być przełączane podczas działania Yin-Yang, wykonaj następujące czynności.

Najpierw otwórz aplikację i znajdź przycisk „Ustawienia”. Następnie przejdź do obszaru ustawień i przejdź na dół aplikacji i znajdź „Tapeta”.

Kliknij przycisk „Jasny” lub „Ciemny”, aby otworzyć przeglądarkę plików. Następnie użyj przeglądarki plików, aby przejść do pliku obrazu tapety, którego chcesz użyć w tym trybie.

Użyj Yin-Yang z VSCode

Aplikacja Yin-Yang może współpracować z Visual Studio Code firmy Microsoft, dzięki czemu automatycznie przełącza się między jasnymi i ciemnymi motywami, tak jak reszta pulpitu KDE.

Aby włączyć tę funkcję, kliknij „Ustawienia” w oknie aplikacji. Następnie znajdź opcję „VSCode” i zaznacz pole obok niej.

Użyj Yin-Yang z Atomem

Yin-Yang obsługuje zmianę wyglądu w edytorze kodu Atom na GitHubie. Aby włączyć tę funkcję, otwórz Yin-Yang i kliknij przycisk „Ustawienia”.

W obszarze ustawień przewiń w dół i poszukaj sekcji „Atom”, a następnie zaznacz pole obok niej, aby włączyć tę funkcję.

Inne ustawienia

Aplikacja Yin-Yang ma wiele ustawień, które pozwalają użytkownikom konfigurować i dostosowywać sposób działania trybu Jasny i Ciemny w aplikacji. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, kliknij przycisk „Ustawienia” i przejrzyj listę opcji, które Ci odpowiadają.

x