Jak ustawić domyślną aplikację według typu pliku w systemie Windows 10 1803

Każda większa aktualizacja systemu Windows 10 zawsze robi jedną rzecz; przenosi kilka ustawień z Panelu sterowania do aplikacji Ustawienia. W systemie Windows 10 1803 nie ma sekcji Panelu sterowania, która umożliwia użytkownikom ustawianie domyślnych aplikacji według typów plików. Po kliknięciu tej przestarzałej opcji nastąpi przejście do aplikacji Ustawienia. Po kliknięciu przycisku umożliwiającego wybranie aplikacji masz do wyboru kilka aplikacji UWP lub możesz przejść do sklepu Microsoft i pobrać jedną z nich. Oto, jak możesz obejść to ograniczenie i ustawić domyślną aplikację według typu pliku w systemie Windows 10 1803.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Domyślne aplikacje według typu pliku

Zasadniczo potrzebujesz dostępu do menu, które pozwala wybrać aplikację już zainstalowaną w systemie i ustawić ją jako aplikację domyślną. Jeśli ustawienia domyślne nie zostały jeszcze przypisane podczas instalowania aplikacji, można to zrobić w dość prosty sposób.

Musisz znaleźć typ pliku, dla którego chcesz ustawić domyślny. Jeśli już go masz, to jeden krok na uboczu, ale jeśli go nie masz, możesz łatwo to zrobić.

Utwórz plik Notatnika i zmień jego rozszerzenie na to, z którym chcesz skojarzyć domyślną aplikację.

Po utworzeniu pliku kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Otwórz za pomocą. Menu, które zobaczysz, będzie znajome. Przewiń listę aplikacji, a na dole zobaczysz opcję „Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze” i wybierz aplikację, którą chcesz z nią powiązać. Gdy skończysz, wybierz opcję „Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików”.

To wszystko, czego potrzeba. Możesz usunąć fałszywy plik, który utworzyłeś. Powtórz to dla wszystkich typów plików, dla których chcesz skojarzyć aplikację. To żmudny sposób robienia rzeczy, ale jest to jedyny sposób. Wydaje się, że Microsoft zrobił coś, co było proste, trochę bardziej skomplikowane i nie jest to niespodzianka. Próbuje uprościć ustawienia, ale ofiary wciąż rosną.

Wygląda na to, że Microsoft nie wie, że Panel sterowania nie musi być ubijany krok po kroku. Aplikacja Ustawienia może istnieć razem z nią i oferować użytkownikom łatwiejszy interfejs, którego potrzebują, aby dostosować swój system. Jeśli wszystko z Panelu sterowania zostanie przeniesione do aplikacji Ustawienia, jest to po prostu nowa aplikacja, w której użytkownicy mogą się uczyć, ale bez wszystkich opcji dostępnych w Panelu sterowania.

x