Jak ustawić domyślne ustawienia programu w Mate

Mate, podobnie jak wszystkie inne środowiska graficzne na platformie Linux, ma tak zwane „Preferowane aplikacje”. Te „Preferowane aplikacje” to aplikacje ustawione przez twórców Mate jako domyślne. Na przykład w Mate, preferowaną przeglądarką jest Firefox, a preferowaną przeglądarką obrazów jest Eye of MATE Image Viewer.

Dla większości użytkowników Linuksa te wartości domyślne są rozsądne i nie trzeba ich zmieniać. Jeśli jednak jesteś bardzo szczegółowy w swoich aplikacjach, prawdopodobnie będziesz chciał zmienić ustawienia domyślne. Oto jak to zrobić.

Dostęp do okna „Preferowana aplikacja”

Aby zmienić domyślne programy w środowisku pulpitu Mate, musisz otworzyć okno „Preferowane aplikacje” na pulpicie. Aby otworzyć okno „Preferowane aplikacje”, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Otwórz Centrum kontroli wiązań. Aby to zrobić, naciśnij Alt + F2 na klawiaturze.

Krok 2: Naciskając Alt + F2, okno „Uruchom aplikację” Mate pojawi się na ekranie. Stąd wypisz poniższe polecenie w polu tekstowym.

mate-control-center

Krok 3: Znajdź przycisk „Uruchom” i kliknij go, aby otworzyć Mate Control Center.

Krok 4: Wewnątrz Mate Control Center znajdź pole tekstowe poniżej „Filtruj”, wpisz „Preferowane aplikacje” w polu tekstowym i naciśnij Wchodzić klucz.

Krok 5: Przejrzyj wyniki wyszukiwania hasła „Personal”. Bezpośrednio pod „Osobiste” zobaczysz „Preferowane aplikacje”. Kliknij go dwukrotnie, aby uzyskać dostęp do okna „Preferowanych aplikacji” Mate.

przeglądarka internetowa

Domyślna przeglądarka internetowa w środowisku pulpitu Mate to Mozilla Firefox (lub Mozilla Firefox ESR w dystrybucjach opartych na Debianie). Jeśli chcesz zmienić domyślną na inną przeglądarkę internetową, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź kartę „Internet” i kliknij ją. Następnie zlokalizuj obszar „Przeglądarka internetowa”. Następnie kliknij menu rozwijane i zmień je z przeglądarki Firefox na preferowaną przeglądarkę.

Czytnik poczty

W wielu dystrybucjach Linuksa korzystających z Mate, Evolution Mail i Kalendarz to domyślna aplikacja do obsługi poczty e-mail. Aby zmienić Evolution jako domyślnego klienta poczty e-mail, znajdź kartę „Internet” i kliknij ją. Następnie zlokalizuj „Mail Reader” i kliknij menu rozwijane.

W menu rozwijanym zmień Evolution na preferowaną aplikację e-mail.

Przeglądarka obrazów

Domyślną przeglądarką obrazów dla pulpitu Mate jest Eye of Mate Image Viewer. Wykonuje pracę, ale niektórym może się nie podobać aplikacja. Jeśli nie jesteś fanem przeglądarki obrazów Eye of Mate i chcesz ją zmienić, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź kartę „Multimedia” i kliknij ją. Następnie zlokalizuj sekcję „Przeglądarka obrazów”. Po znalezieniu „Przeglądarki obrazów” kliknij menu rozwijane i zmień Eye of Mate na preferowaną przeglądarkę zdjęć.

Odtwarzacz multimedialny

Rhythmbox jest ustawiony jako domyślny odtwarzacz multimedialny w Mate, ponieważ jest to dobry odtwarzacz muzyki, który może również obsługiwać podcasty, a nawet niektóre pliki wideo. Jeśli chcesz zmienić domyślny odtwarzacz multimediów z Rythmbox na coś innego, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź kartę „Multimedia” w „Preferowanych aplikacjach”. Następnie zlokalizuj „Odtwarzacz multimedialny” i kliknij myszą menu rozwijane, a następnie wybierz inny odtwarzacz multimedialny z listy, aby zastąpić Rhythmbox.

Odtwarzacz wideo

Odtwarzacz wideo Totem jest domyślny na pulpicie Mate. Jest to solidny odtwarzacz wideo, ale wielu użytkowników Linuksa może preferować użycie czegoś innego (VLC, SMplayer itp.) Jeśli chcesz zmienić domyślny odtwarzacz wideo w Mate, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź kartę „Multimedia” w obszarze „Preferowane aplikacje” i kliknij ją myszą. Stamtąd znajdź „Odtwarzacz wideo”, kliknij menu rozwijane i użyj go, aby zmienić domyślny odtwarzacz wideo.

Edytor tekstu

Nie jesteś fanem edytora tekstów Mate Pluma? Zmień go, klikając kartę „System” w „Preferowanych aplikacjach”. Jeden w obszarze zakładki „System”, kliknij menu rozwijane „Edytor tekstu” i zmień go z „Pluma” na preferowany edytor tekstu.

Emulator terminala

Terminal Mate jest dość standardowy i nie ma żadnych wyróżniających się funkcji w porównaniu z terminalami innych środowisk biurowych. To powiedziawszy, spełnia swoje zadanie i wielu fanów Mate lubi z niego korzystać. Jednak nie wszystkim to się podoba. Jeśli nie lubisz Mate Terminal i chcesz zmienić go na inny terminal, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź obszar „System” w „Preferowanych aplikacjach” i kliknij go myszą. Następnie zlokalizuj sekcję „Emulator terminala” i wybierz pod nią rozwijane menu. Użyj menu rozwijanego, aby wybrać nową aplikację terminalową.

Menedżer plików

Caja jest domyślnym menedżerem plików na pulpicie Mate. Jest całkiem świetny i ma wiele funkcji. To powiedziawszy, nie wszyscy kochają Caję, więc na szczęście można zmienić domyślnego menedżera plików w Mate.

Aby zamienić domyślny menedżer plików w Mate, zacznij od dostępu do obszaru „System” w „Preferowanych aplikacjach”. Następnie znajdź „Menedżera plików” i kliknij menu rozwijane obok niego. Za pomocą menu rozwijanego zmień go z „Caja” na wybrany menedżer plików.

Przeglądarka dokumentów

Atril to domyślna przeglądarka dokumentów dla Mate. Wykonuje pracę. To powiedziawszy, jeśli wolisz użyć innego widoku dokumentu, jest to zrozumiałe. Aby zmienić domyślną przeglądarkę dokumentów w środowisku pulpitu Mate, wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź kartę „Office” w „Preferowanych aplikacjach”. Po przejściu na kartę „Biuro” znajdź „Przeglądarkę dokumentów” i kliknij menu rozwijane, aby zmienić domyślną z Atril na preferowaną aplikację do dokumentów.

Edytor tekstu

Libre Office Writer to domyślny edytor tekstu na pulpicie Mate i jest świetny do uruchomienia. Ma wiele wspaniałych funkcji, a nawet dobrze współpracuje z Microsoft Word i Dokumentami Google. Jeśli jednak nie jesteś fanem Libre Office Writer, z przyjemnością dowiesz się, że można zmienić domyślny edytor tekstu.

Aby zmienić domyślny edytor tekstu w Mate, znajdź „Office” w „Preferowanych aplikacjach” i kliknij go myszką. Następnie znajdź menu rozwijane obok „Edytora tekstu” i kliknij je, aby zmienić domyślne z Libre Office Writer na preferowane.

Edytor arkuszy kalkulacyjnych

Libre Office Calc to wybrane narzędzie do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych środowiska komputerowego Mate. Ponieważ jest częścią pakietu Libre Office Suite, jest to doskonały program i obsługuje wiele funkcji, w tym integrację z MS Office, a nawet Dokumentami Google. To powiedziawszy, możesz nie chcieć używać Libre Office Calc jako wybranego narzędzia arkusza kalkulacyjnego w Mate. Oto jak to zmienić.

Najpierw znajdź „Biuro” w „Preferowanych aplikacjach”. Następnie poszukaj rozwijanego menu obok niego i zmień go z Libre Office Calc na wybrane narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych.

x