Jak ustawić kolejność wyświetlania w systemie Windows 10

Windows 10 umożliwia podłączenie do systemu tylu wyświetlaczy, na ile pozwala Twój GPU. Zewnętrzne wyświetlacze są w większości typu plug & play, co oznacza, że ​​wystarczy podłączyć monitor lub telewizor do komputera stacjonarnego i laptopa, a system automatycznie zacznie działać. Musisz zdecydować, czy drugi lub trzeci wyświetlacz ma odzwierciedlać ekran główny, czy też chcesz rozszerzyć go na wiele podłączonych wyświetlaczy. Innym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest kolejność wyświetlaczy, tj. Który jest wyświetlaczem najbardziej po lewej, a który znajduje się po prawej stronie.

Określa to, w jaki sposób porusza się mysz i gdzie kończy się wyświetlanie. Oto, jak ustawić kolejność wyświetlania w systemie Windows 10.

Ustaw kolejność wyświetlania

Zanim będzie można ustawić kolejność wyświetlania wyświetlaczy, należy najpierw wiedzieć, jaki numer jest przypisany do każdego wyświetlacza. Jeśli używasz laptopa i podłączyłeś do niego zewnętrzny monitor, wewnętrzny ekran laptopa zawsze będzie pierwszym ekranem z przypisanym numerem 1. Jednak dla pewności możesz sprawdzić numer wyświetlacza.

Aby sprawdzić wyświetlany numer, otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień System. Wybierz kartę Wyświetl i kliknij Identyfikuj. Na ekranach zostanie nałożona liczba wskazująca numer, który jest im przydzielony.

Teraz, gdy wiesz, który wyświetlacz jest który, możesz ustawić jego kolejność. Najpierw cofnij się i spójrz na konfigurację wielu monitorów. Który ekran fizycznie znajduje się po lewej stronie, a który po prawej. Na karcie Wyświetlanie w aplikacji Ustawienia sprawdź, czy ekrany są ustawione tak samo, jak fizycznie.

Na przykład, powiedzmy, że masz zewnętrzny wyświetlacz oznaczony jako ekran 2, a wewnętrzny wyświetlacz oznaczony jako ekran 1. Fizycznie ekran 2 jest umieszczony po lewej stronie ekranu 1, ale zakładka Wyświetlacz pokazuje, że ekran 2 jest umieszczony po prawej stronie Ekranu 1. Jeśli pozostawisz to ustawienie bez zmian, co się stanie, jeśli przesuniesz mysz do prawej krawędzi ekranu 1, zniknie i pojawi się ponownie na lewej krawędzi ekranu 2. Kierunek przewijania będzie zasadniczo nieprawidłowy .

Aby to naprawić, musisz przeciągnąć i zmienić rozmieszczenie ekranów na karcie Wyświetlacze w aplikacji Ustawienia. To naprawdę jest takie proste. Przeciągnij jeden ekran i upuść go na lewą lub prawą stronę drugiego wyświetlacza, aby wyrównać go z fizyczną konfiguracją wyświetlaczy. Jeśli dwa wyświetlacze mają różne rozmiary, tj. Jeden jest mniejszy, a drugi większy, należy dopasować ich rozdzielczości. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli masz zwykły wyświetlacz wewnętrzny i zewnętrzny wyświetlacz 4K. W takim przypadku spróbuj ustawić rozdzielczość wyświetlaczy na możliwie jak najbliższą.

x