Jak ustawić nastrój w pomieszczeniu za pomocą inteligentnego oświetlenia

Kolor może wpływać na Twój nastrój. Firmy wydają tysiące dolarów każdego roku badanie, które kolory dekoracji będą zachęcać klientów do upuszczania największej ilości ciasta, gdy przechodzą przez drzwi. Możesz również użyć tej mentalnej sztuczki, aby ustawić nastrój w pomieszczeniu za pomocą samego koloru świateł.

Zimno czy ciepło? Każdy ma swoje miejsce

Inteligentne oświetlenie dostępne jest w różnych kolorach, co pozwala na zmianę kolorystyki pomieszczenia w zależności od potrzeb. Na przykład „zimniejsze” oświetlenie sprawia, że ​​ktoś czuje się bardziej produktywny i skoncentrowany i najlepiej nadaje się do biura. Dlatego tak wiele budynków biurowych używa ostrego oświetlenia fluorescencyjnego.

Z drugiej strony „cieplejsze” oświetlenie – na przykład światło świec lub oświetlenie nad głową w restauracjach – sprzyja poczuciu relaksu.

Możesz dostosować kolor oświetlenia w swoim domu, aby zmienić swój nastrój, ale najpierw musisz zrozumieć, jak działa psychologia kolorów. Potem wystarczy zmienić oświetlenie zgodnie z własnymi potrzebami.

Psychologia kolorów

Psychologia koloru to rozległa i złożona dziedzina, a nauka o tym nie jest rozstrzygająca. Jeśli jednak chcesz to wypróbować, oto kilka podstaw, o których należy pamiętać:

Czerwony jest związane z władzą: Może pomóc pobudzić apetyt, dzięki czemu jest idealnym kolorem do kuchni lub jadalni. Pod względem oświetlenia daje poczucie pilności. W mniej intensywnych odcieniach może pomóc w odprężeniu.
Niebieski działa uspokajająco: chociaż źle się słyszy za zakłócanie rytmu dobowego, delikatne niebieskie światło może być pomocne w biurach i miejscach pracy jako zwiększenie produktywności.
Fiolet pomaga stymulować kreatywność: jeśli jesteś artystą, pisarzem, projektantem lub fotografem lub po prostu pracujesz nad trudnym problemem, pomocne może być delikatne fioletowe oświetlenie.
Zieleń powoduje najmniejsze zmęczenie oczu: byłoby to idealne rozwiązanie w sypialni lub salonie, aby zrelaksować się i nadrobić zaległości w ulubionym serialu telewizyjnym.
Pomarańczowy i żółty kojarzą się ze wschodem słońca: oba są idealne do łagodnego oświetlenia o poranku, gdy przygotowujesz się do wywołania poczucia szczęścia i zadowolenia.

Oczywiście są też temperatury barwowe światła. Na przykład chłodna biel ma niebieskawy odcień, który zachęca do skupienia i czujności, ale może zakłócać cykl snu. Ciepła biel to idealna opcja na relaks i wyciszenie przed snem, ale nie jest najlepszym wyborem w biurze.

Jak ustawić nastrój w pomieszczeniu za pomocą inteligentnego oświetlenia

Philips Hue i podobne inteligentne oświetlenie umożliwiają zmianę koloru światła w pomieszczeniu w locie. Ustawienie określonych scen umożliwia przywołanie tych samych ustawień za dotknięciem przycisku.

Pokażemy, jak to zrobić za pomocą oświetlenia Philips Hue, ale możesz użyć dowolnego inteligentnego systemu oświetlenia, który oferuje konfigurowalne kolory.

Aby to zrobić, potrzebujesz aplikacji Philips Hue na urządzeniu mobilnym, mostka Hue i co najmniej jednego kolorowego światła Hue. Otwórz aplikację Philips Hue. W naszym przykładzie są już skonfigurowane trzy pokoje, ale Twój będzie wyglądał inaczej w zależności od układu Twojego domu. Wybierz jedno z pomieszczeń.

Po wybraniu pokoju pojawi się koło kolorów.

Koło kolorów w aplikacji Philips Hue.

Możesz przesuwać wskaźnik po kole, aby wybrać żądany kolor i odcień. Alternatywnie, jeśli dotkniesz ikony palety malarza w prawym górnym rogu, możesz wybrać jedną z serii gotowych scen. Jeśli masz więcej niż jedną żarówkę w pomieszczeniu, każda z nich będzie odzwierciedlać inny kolor jako część sceny.

Menu wyboru scenerii w aplikacji Philips Hue.

Możesz także stworzyć własną scenę. Aby to zrobić, po prostu dotknij „Nowa scena” w lewym górnym rogu. Na następnym ekranie wpisz nazwę sceny i wybierz kolory, które chcesz w niej zawrzeć.

Niestandardowa scena w aplikacji Philips Hue.

To narzędzie jest szczególnie wydajne; możesz nawet wybrać obraz i włączyć do sceny kolory otoczenia. Dostępnych jest kilka gotowych obrazów, ale możesz też wybrać jeden z rolki aparatu.

Oprócz podstawowych funkcji oferowanych przez lampy Philips Hue, dostępne są również funkcje eksperymentalne Hue Labs. Ta platforma pozwala właścicielom Philips Hue na wybranie wczesnych funkcji prototypowych, takich jak umożliwienie migotania światła jak świeca.

Jeśli chcesz zobaczyć dostępne opcje, po prostu kliknij „Przeglądaj” u dołu ekranu, a następnie kliknij „Hue Labs”.

Kran

Philips Hue zapewnia potężną platformę dostosowywania, w której ludzie mogą tworzyć nastrój w swoim domu za pomocą inteligentnego oświetlenia, ale nie jest jedyną. Osoby z oświetleniem LIFX mogą uzyskać dostęp do wielu podobnych funkcji, a także tych z oświetleniem Sengled, Tradfri lub GE.

x